DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Cumhurbaşkanı Adayını Belirlemek Bu Kadar Zor Mu?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Cumhurbaşkanı Adayını Belirlemek Bu Kadar Zor Mu?
0

Böyle Aday Belirleme Toplantısı Olmazzzz!

2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi için ve Cumhurbaşkanı adayını belirlemek için toplantı üzerine toplantı yapan siyasetçiler, yani 6 partinin lideri, 6’lı masada saatlerce kendi aralarında bir araya gelip çay ve kahve eşliğinde adayını belirlemeye çalışıyorlar!

Kendilerince hummalı bir çalışma yapıyor ve Cumhurbaşkanı adayını belirlemek için çaba sarf ediyorlar! Ne hikmetse bu toplantılardan şimdiye kadar hiç bir sonuç çıkmadı. Çıkacak gibi de görünmüyor. 

Cumhurbaşkanı adayını belirlemek için, 6’lı masanın etrafında sözde istişare yapan ve ortak aday belirlemek için sözde çok yoğun mesai harcayan, sözde milletin özlediği Cumhurbaşkanı modelini belirlemek ve halkın istediği bir Cumhurbaşkanını aday göstermek için çalıştıklarını vurgulayan parti liderlerini anlamakta zorluk çekiyoruz. Aday belirlemek bu kadar zor mu diye düşünüyor insan.

Bizler de özel şirketlerde sık sık toplantılar yaptık. Hala da toplantılar yapmaya devam ediyoruz. Ama bizim yaptığımız toplantılardan bir sonuç çıkıyor. Ve çıkan bu sonuç bizleri yeni hedeflere, yeni kararlar almaya yönlendiriyor. 

CHP, Demokrat Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi Genel Başkanları, İYİ Parti Genel Başkanlığı’n da yine bir araya gelip, çay ve kahvelerini içerek, Cumhurbaşkanı adayını belirlemek için yine bir toplantı yaptılar! …

Yapılan diğer toplantılardan hiç bir farkı olmayan ve yapılan eski toplantılar gibi herhangi bir sonuç çıkmayan bugün kü toplantı da nihayete erdi. Sonuç çıktı mı? Hayırrr. Karar alındı mı? Hayırrr. Ortak bir aday belirlemeye niyetleri var mı? Hayırrr. Ortak bir aday var mı? Hayırrr. Cumhurbaşkanı aday için aday var mı? Hayırrr…. 

Madem ortak bir aday belirlenemiyor, ya da ortak bir aday belirlemeye niyetiniz yok. Peki niye bu toplantıları yapıyorsunuz?  Peki  Cumhurbaşkanı adayını belirlemek için toplantı üzerine toplantı yapıyorsunuz da, niye insanları boşuna oyalıyor ve insanların aklı ile dalga geçiyorsunuz?…

Belli bir kesim heyecanla 6’lı masanın yapmış olduğu toplantılar sonucu belirlenecek cumhurbaşkanı adayını merak ediyor. Belli bir kesim de 6’lı masanın yapmış olduğu toplantılardan tamamen umudunu kesmiş ve siyasi parti liderlerine güven duygusunu yitirmiş ve 6’lı masadan hiç bir beklentisi kalmamıştır. Bununla beraber belli bir kesim de umudunu 6’lı masaya bağlamıştır. 

Bir de Cumhur ittifakının adayı sn; Recep Tayyip Erdoğan’a olan destek ve güven duygusu var. Uzun zamandır MHP ile ittifak kuran ve uyumlu bir şekilde çalışan AK PARTİ, 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi için adayını çoktan belirlemişti. Cumhur ittifakının adayı, Cumhurbaşkanı ve AK PARTİ Genel Başkanı sn; Recep Tayyip Erdoğan’dır. 

Önümüzde ki cumhurbaşkanı seçiminde Cumhur ittifakının adayı sn; Recep Tayyip Erdoğan mı, yoksa henüz daha ortak bir aday belirlemeye çalışan, 6’lı masa toplantılarından çıkacak ortak bir aday kimse, o mu kazanacak bilemiyoruz. 

Her ay 6’lı masa etrafında toplanan, sanki okey masasında okey oynar gibi bir araya gelerek, çay ve kahve muhabbeti yapan parti liderlerinin bu tavırları toplum tarafından kabul görmüyor artık. Çünkü 6’lı masanın inandırıcılığı ve güvenilirliği kalmadı maalesef. 

Bunu benim düşüncem değil. Yalnış anlaşılmasın lütfen. Genel anlamda halkın genel düşüncesi böyle. Yani kısacası toplumun genel görüşü bu yönde. Çünkü her gün yüzlerce insanla bir araya gelip, sohbet ediyoruz. Ayrıca Türkiye ekonomisi ve Türkiye siyaseti üzerine konuşmalar yapıyoruz. 

Lütfen yanlış anlamayın ama, 6’lı masanın yapmış olduğu toplantılar bana kız isteme olayını hatırlatıyor. Hani oğlan tarafı kız tarafının evine gider, kızı annesinden ve  babasından ister ya. Hatta kız tarafı kızını hemen vermez ve naz yapar ya. 6’lı masa toplantıları aynen böyle devam ediyor…

Ayrıca insanlar altın günü yaparlar ve her ay farklı bir evde bir araya gelip, çay ve kahvelerini içerek, kek, kısır ve böreklerini afiyetle yerler ya. 6’lı masa toplantıları aynen böyle devam. 

İnsanlar artık çözüm bekliyor. İnsanlar artık uzlaşı bekliyor. İnsanlar artık rahat bir nefes almak istiyor. İnsanlar faturalarını rahat ödemek istiyor. İnsanlar artık insan gibi yaşamak istiyor. İnsanlar devletimize ve milletimize faydalı olacak siyasetçiler istiyor.

Türkiye’nin kaybedecek zamanı yok. Dört bir tarafı düşmanla çevrili ülkemizin bütünlüğü için ve ülkemizin geleceği için bir şeyler yapmak lazımdır. Bu hepimizin bir görevidir. Tabi ki önce siyasetçilerin görevidir. 

Ama en önemlisi de bizlerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti için canla başla çalışan siyasetçilere sahip çıkmamız gerekiyor. Bu Yüce Türk Milleti’nin hizmetkarı olan siyasetçilerin yanında olmamız gerekiyor. Her kim Yüce Türk Milleti’ne hizmet vermiş, eserler bırakmış ve taş üstüne taş koymuşsa, o siyasetçilerin başımızın üstünde yeri vardır. 

Devlet yönetimi ciddiyet gerektirir. Devlet yönetimi tecrübe gerektirir. Devlet yönetimi basiretli olmayı gerektirir. Devlet yönetimi ahlak ve terbiye sahibi olmayı gerektirir. Devlet yönetimi ülkeyi ve milleti kontrol altına almayı gerektirir. Devlet yönetimi bürokrasi içinde ve uyum içinde olmayı, kanun hükmünde ve adaletli bir şekilde yönetim, ayrıca tüm kurumları idare etmeyi gerektirir. 

Yani kısacası devleti yönetmek öyle kolay bir şey değildir. Ama maalesef herkes her gün hükümet kuruyor. Ama sonuç var mı? Hayırrr. İcraat var mı? Hayırrr. Proje var mı? Hayırrr. Ne mi var? Hayal var… Yalnız şu bir gerçek ki hayallerle devlet yönetimi olmaz.

Bu yazıyı parti gözetmeksizin, toplumun sesine kulak vererek yazıyorum. Malumunuz üzerine yazılarımı tarafsız olarak ve sıradan bir vatandaş olarak yazıyorum.

Saygılarımla!!!

Ayhan Yalçın 

Köşe Yazarı , 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi ,İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Yaklaşık 50 farklı alanda eğitim ve sertifika sahibi,Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

YORUM YAP