DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Masum Bir Bozkurt Hareketi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Masum Bir Bozkurt Hareketi
0

Dünyanın her yerinde futbolcular sevinçlerini farklı figürlerle ve farklı hareketlerle gösteriyorlar. Bunlardan birisi de Türkiye Milli Futbol Takımı oyuncusu, kıymetli evladımız, milli gururumuz Merih Demiral ‘dır.

Karamürsel- Kocaeli ‘de doğan, Suudi Arabistan’da futbol hayatına devam eden kıymetli evladımız Merih Demiral’ ın yaptığı bu sevinç işareti çok büyütüldü. Hem de anlamsızca ve gereksizce büyütüldü. Tüm dünyada böyle sevinç işaretlerini görüyoruz. Ama hiçbir futbolcuya ceza verilmiyor. Ama konu Türkiye Milli Futbolcusu olunca, tüm dünyada olay oluyor ve büyük tepki görüyor.

Almanya ‘da yapılan EURO 2024 müsabakalarında Türkiye ile Avusturya karşı karşıya geldi. Merih Demiral’ın golleri ile Avusturya ‘yı yenen Türkiye, Milli Futbol Takımı oyuncumuz, Türkiye’nin gururu, kıymetli hemşehrimiz Merih Demiral’ın gol sevinci sonrası yaptığı Bozkurt işareti tüm dünyada olay oldu. 

Dünyanın her yerinden futbolcular sevinçlerini farklı bir şekilde gösteriyor. Kimi futbolcu poposunu açıyor, kimi futbolcu cinsel objeyi işaret ediyor, kimi futbolcu garip el hareketleri yapıyor. Bunlar normal hareket olarak kabul ediliyor. Ama konu Türkiye Milli Futbol Takımı oyuncusu olunca işin rengi değişiyor. “Sen misin hareket yapan. Sen misin Bozkurt işareti yapan. Al sana iki maçlık ceza ” diyerek, bastırıyor cezayı. Böyle bir anlayış olur mu ?

Merih Demiral’ ın gol sevinci sonrası yaptığı Bozkurt işareti sonrasında, UEFA Disiplin Kurulu milli gururumuz Merih Demiral hakkında soruşturma başlattı. Ayrıca UEFA Disiplin Kurulu, hemşehrimiz Merih Demiral’a  iki maç oynamama cezası verdi. Yani Merih Demiral, UEFA tarafından iki karşılaşmadan men edildi.

Türkiye – Avusturya maçındaki gol sevincini Bozkurt hareketi ile kutlayan ve yaptığı bu hareket yüzünden suçlu bulunan, ayrıca ceza alan Merih Demiral için, UEFA Disiplin Kurulu cezaya ilişkin şu ifadelere yer verildi;

“Genel davranış ilkeleri, Madde 11(1), temel terbiye kurallarının ihlali, DR’nin 11(2)(b) maddesi, bir spor etkinliğinin spor dışı nitelikteki gösteriler için kullanılması, Madde 11(2)(c), futbol sporunu itibarsızlaştırmak, Madde 11(2)(d). Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral’ın, genel davranış ilkelerine uymaması, temel terbiye kurallarını ihlal etmesi, spor etkinliklerini sportif olmayan gösteriler için kullanması ve futbol sporunu itibarsızlaştırması nedeniyle, aksi takdirde oynama hakkı bulunan toplam iki (2) UEFA temsili takım müsabakası maçından men edilmesine karar verildi.” Atalarımızın dediği gibi, “Dağ fare doğurdu…”

Bu karar üzerine Türkiye Futbol Federasyonu, Uluslararası Tahkim Mahkemesine itiraz edecektir. Avrupa Futbol Şampiyonası için Almanya’da bulunan, Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, UEFA ‘nın milli takım oyuncusu Merih Demiral’e verdiği ceza için UEFA ‘ya büyük bir tepki gösterdi. Alınan bu kararın yanlış bir karar olduğunu ifade ederek, milli gururumuz Merih Demiral’ e desteğini gösterdi.

Ayrıca milli gururumuz Merih Demiral’ e verilen ceza için, tüm ülke olarak UEFA’ya kin ve öfke, ayrıca  nefret kusuyoruz. Lanet olsun sizin aldığınız karara. Lanet olsun sizin gibi yöneticilere.

Ey bre vicdansızlar!

Ey bre ahlaksızlar! 

Ey bre Türk düşmanları?

Ey bre ırk düşmanları?

Ey bre futbol yoksunları?

Ey bre cahiller?

Ey bre ayrım yapan UEFA yöneticileri?

Bu ne biçim aymazlıktır?

Bu ne biçim futbol anlayışıdır?

Bu ne biçim futbol kuralıdır?

İsteyen futbolcu istediği hareketi yapacak, Türk milli takım oyuncusu masumca Bozkurt hareketi yapınca da suçlu bulunacak ve ceza alacak. Yok böyle bir anlayış. Yok böyle ayrımcılık. Ne bu Türk düşmanlığınız?

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın

Gazeteci, Yazar, Stratejist, Köşe Yazarı , Yorumcu, Şair, 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

YORUM YAP