reklam
hava 20° Orta
DOLAR 31,0708 % % 0.17
EURO 33,6790 % % -0.05
GRAM ALTIN 2.032,57 % % 0,77
ÇEYREK A. 3.323,25 % % 0,77
BITCOIN 1.631.179 % 1.27
SON DAKİKA
Google News

Mekke’den sonra Medine’ye gitmek zorunlu mu?

Son Güncelleme :

12 Şubat 2024 - 10:19

Mekke’den sonra Medine’ye gitmek zorunlu mu?

Muhterem Kardeşlerim…
Her yazımızda olduğu gibi, sizlere önemli konuları öncelikle sahih kaynaklardan, Tam İlmihal Saadeti Ebediyye, İmamı Rabbani Hazretlerinin Mektubat, Hakikat Kitab Evinin İhlas Yayınlarından faydalanarak sizleri bilgilendirelim istiyoruz.
Efendim;
Hacdan sonra, Medine’ye gidip, Resulullah Efendimizin mübarek kabrini ziyaret etmek lazımdır. Medine’ye girince, yalnız Kabr-i Nebiyi ziyareti niyet etmeli. Mescid-i Nebide bir namaz, başka yerlerdeki bin namazdan daha üstündür. Oruç, Sadaka, Zikir ve Kur’an-ı Kerim okumak gibi ibadetler de böyledir. Şehre veya Mescide girmeden önce gusül abdesti alınır. Güzel koku sürünülür. Yeni, temiz elbise giyinilir. Şehre yürüyerek girmek iyi olur.

Zorunlu değilse de gitmeye çalışmalı! Peygamber Efendimizin mübarek Kabr-i Şerifini ziyaret ederek büyük nimetlere kavuşmaya çalışmalı! Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:
“Kabrimi ziyaret edene şefaatim vacip oldu.” [Beyheki, Dare Kutni, Taberani] “Kabrimi ziyaret edene şefaatim helal oldu.” [Bezzar] “Sadece beni ziyaret için gelen, kıyamette şefaatimi hak etmiş olur.” [Müslim] “Medine’ye gelip kabrimi ziyaret eden, Kıyamette komşum olur, ona şefaat ederim.” [Şir’a] “Hac edip kabrimi ziyaret eden, beni diri iken ziyaret etmiş gibi olur.” [Taberani, Dare Kutni, İbni Cevzi] “Hac edip de, beni ziyaret etmeyen, beni incitmiş olur.” [Dare Kutni, İ.Malik] “İmkan bulup da mazeretsiz beni ziyaret etmeyen bana cefa etmiş olur.” [İbni Neccar] “Vefatımdan sonra beni ziyaret eden, hayatımda ziyaret etmiş gibidir.” [Beyheki] “Kabrimin yanında, benim için okunan salevatı işitirim. Uzak yerlerde okunanlar bana bildirilir.” [İbni Ebi Şeybe] [Bu müjdelere kavuşabilmek için elbette Ehl-i Sünnet İtikadında olmak şarttır. Bid’at Ehlinin veya Gayrimüslimlerin yaptığı hiçbir ibadet kabul olmaz.]

İmam-ı Kastalani hazretleri, ‘Mevahib-i Ledünniyye’ kitabında buyuruyor ki:
Resulullah Efendimizin Kabr-i Şerifini ziyaret etmek, taatlerin en büyüklerinden ve ibadetlerin en şereflilerindendir. Bunun aksini iddia eden, Allahü Teâlâ’ya, Resulüne ve Müslümanlara muhalefet etmiş, İslam ipini koparmıştır.

Peygamber mi diri, şehit mi?

Hacca gidip gelen herkes bilir ki, Vehhabiler, Resulullah Efendimizin kabri şerifini ziyaret edip “Şefaat ya Resulallah” diyenlere, “Ya hacı, şirk şirk…” diyerek Müslümanlara müşrik diyorlar. Resulullah’ın Ümmetinden olan Şehitlere diri dedikleri halde, Resulullah Efendimize ölü demeleri Âyetlere de, Hadis-i Şeriflere de aykırıdır.

Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:
“Her Peygamber, kabrinde diri olup namaz kılar.” [Beyheki, Ebu Ya’la] “Peygamberlerin vücudunu toprak çürütmez. Bir mümin salevat okuyunca, bir melek bana haber verir, ‘Falan oğlu filan, sana selam söyledi’ der.” [İbni Mace, Ebu Davud]

İki Âyet-i Kerime meali şöyledir:
“Peygamber, Müminlere kendi canlarından üstündür.” [Ahzab 6] “Bütün dinlerden üstün kılmak üzere, Resulünü hidayet ve hak din ile gönderen Odur.” [Fetih 28] Bu iki âyetten anlaşıldığı gibi, Peygamberimizin dini diğer dinlerden üstün olduğu gibi, kendi de herkesten üstündür.
Bir Hadis-i Şerif meali şöyledir:
“Ben bütün insanların efendisiyim.” [Buhari]

Şehitlerin ruhu yaşıyor da, âlemlere rahmet olarak gönderilen Resulullah’ın ruhu yaşamıyor mu? Ruh ölmez, kâfirlerin ruhu bile ölmez. Peygamberin Allah yanında bir şehit kadar da kıymeti yok mu?
Şehit diri oluyor da, Peygamber niye diri olmasın? Şehit cennette rızıklandırılıyor da Peygamber niye rızıklandırılmasın? Peygamber hâşâ Allah yolunda olmazsa, şehit Allah yolunda nasıl olur?
Peygamber diri olmazsa şehit nasıl diri olur? Peygamber işitmezse, şehit nasıl işitir? Halbuki şehidin, Müslümanlığı da şehitliği de bu Peygambere iman etmeye bağlıdır.

Peki şehitler Allah yolunda da, hâşâ Peygamberler, Sıddıklar, Ulema-i Rasihin ve Emr-i Maruf yapanlar şeytanın yolunda mıdır? Bu ne çirkin suçlamadır öyle? Resulullah şehit değil midir? Resulullah, son hastalığında, “Hayber’de yediğim zehirli etin acısını hâlâ hissediyorum. Zehrin tesirinden aort damarım, bıçak gibi kesiliyor” buyurdu. (Buhari)
İbni Mesud hazretleri ve diğer Eshab-ı Kiram, “O zehirli etin tesiriyle Resulullah şehit oldu” buyurdu. Peygamberlik Şehitlikten üstündür. Fakat Şehit olmak da bir nimettir. Allahü Teâlâ Resulüne bu nimeti de vermek için son hastalığında bu zehrin etkisini göstermiştir. (Mevahib-i Ledünniyye)

Medine’nin fazileti

Medine-i Münevvere şehri çok kıymetlidir.
Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:
“Medine, kötüleri çıkarır, körüğün, demirin pasını çıkarıp attığı gibi.” [Buhari] “Medine’de ölebilen, orada ölsün. Ben, orada ölenlere şefaat ederim.” [Tirmizi] “Haremeynden [Mekke ve Medine’den] birinde ölen, emin olarak dirilir.” [Beyheki] Eminden maksat, kıyamet korkularını çekmeyendir.
“Bütün beldeler kılıçla, Medine ise Kur’an-ı Kerim’le fetholundu.” [İbni Neccar] “Medine’nin açlık ve şiddetine sabreden her mümine, kıyamette şefaat ederim.” [Müslim] “Medine, İslam’ın kubbesi, Hicretin toprağı, helal ve haramın meskenidir.” [Taberani]

Kısaca o Mukaddes Durağın taşı, toprağı ve her yeri Fahr-i Kâinat Efendimizin yakınlığı ile şereflenmiştir. Medine halkı, Resulullah Efendimizin uğur ve bereketlerinden feyz almak için kendilerini evlerine davet ederlerdi. Aynı zamanda evlerinde Namaz kılmasını Murad edinirlerdi.
İmam-ı Malik hazretleri, Medine içinde hayvana binmekten kaçınır, “Bir yerde ki, Resulullah yaya gezip mübarek ayağı dokunmuştur, ben orada hayvana binmekten haya ederim” buyururdu.

Üç mescidi ziyaret

Fahr-i Âlem Efendimizin ziyaretine gitmeye niyet eden, Onun Mescid-i Şerifini ziyarete, orada Namaz kılmaya da niyet etmeli! Çünkü Onun Mescidi, ziyaret için yolculuk yapılan üç Mescidden biridir. Bu üç mescid şunlardır: Mescid-i Haram, Mescid-i Aksa, Mescid-i Nebevi.
Farz ve Nafile Namazları, Resulullah Efendimizin Mukaddes Mescidinde kılmaya çalışmalıdır! Özellikle Ravda-i Mutahharada kılmaya gayret etmelidir! Peygamber Efendimiz buranın ‘Cennet Bahçesi’ olduğunu bildirmiştir.
Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:
“Mescid-i Haram hariç, Mescidimde kılınan bir Namaz, başka Mescidde kılınan bin Namazdan daha sevaptır.” [Buhari] “Mescidimde, kırk vakit namaz kılan için, Cehennemden kurtuluş beratı yazılır.” [Tirmizi] Kuba mescidi de önemlidir. Ziyaret ederek, orada namaz kılmalıdır! Peygamber efendimiz, her Cumartesi günü Kuba mescidine gider, orada iki rekat namaz kılardı. (Müslim)

Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:
“Kuba mescidinde namaz kılmak umre yapmak gibidir.” [Tirmizi] “Gusledip, Kuba Mescidine giderek, orada Namaz kılana Umre yapmış gibi sevap verilir.” [İ. Ahmed] Eshab-ı Kiramın bulunduğu Baki kabristanını da ziyaret etmeli! İmam-ı Malik hazretleri buyurdu ki: “Medine’de Eshab-ı Kiramdan onbin kişi vefat etmiştir. Onlar hep Baki’de defnedilmiştir.” Peygamber Efendimiz, Baki’ye çıkar “Esselamü Aleyküm Ey Müminler topluluğunun yurdu” diye selam verirdi. (Müslim)

Diğer kabirleri de ziyaret etmelidir.
Bir Hadis-i Şerifte buyuruldu ki:
“İki kabristan, güneş ve ayın yer halkına ışık vermesi gibi gök halkına ışık verir. Biri Medine kabristanı, diğeri de Askalân Kabristanıdır.” [İbni Neccar]

Medine’de kırk vakit namaz

Hac yapanın, Medine’de sekiz gün kalıp kırk vakit namaz kılması farz değildir. Medine’ye gidince, Mescid-i Nebevi’de Namaz kılmak çok faziletlidir. Bu fazilet için orada namaz kılmalıdır.
Bir Hadisi Şerif şöyledir:
“Evine en yakın Mescitte Namaz kılana, 25 Namazın sevabı verilir. Cuma Namazı kılınan Mescitte eda edene 500, Mescid-i Aksa’da eda edene 5 bin, Mescid-i Nebevî’de eda edene 50 bin, Mescid-i Haram’da eda edene 100 bin Namaz sevabı verilir.”

Allahu Teâlâ cümlemizi Kendisine layık Kul, Habibine layık Ümmet eylesin. (Amin)

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İlk Havadis located at Haber, Spor, Politika, Gündem , Siyaset , Haber, Spor, Politika, Gündem , Siyaset, Haber, Spor, Politika, Gündem , Siyaset . Reviewed by 70 customers rated: 1 / 5