reklam
hava 11° Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 28,9518 % % 0.08
EURO 31,3878 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.886,11 % % 0,08
ÇEYREK A. 3.083,78 % % 0,08
BITCOIN 1.210.002 % -0.19
SON DAKİKA
Google News

Seçime kadar kesintisiz devam edecek gençlerimize yönelik gönül seferberliğine çıkıyoruz

Son Güncelleme :

24 Eylül 2022 - 23:28

Seçime kadar kesintisiz devam edecek gençlerimize yönelik gönül seferberliğine çıkıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçime kadar kesintisiz devam edecek bir kampanya ile 81 vilayetimizin tamamındaki gençlerimize yönelik büyük bir gönül seferberliğine çıkıyoruz.” dedi.

Elif Küçük, Sefa Mutlu, Filiz Kınık Öz, Zeynep Rakipoğlu, Güç Gönel  
Fotoğraf: Mustafa Kamacı – AA

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Serdivan Kapalı Spor Salonu’nda İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum AK Parti’ye Gençlik Buluşması’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, Türkiye’nin ve milletin umudu, gözlerinin nuru geleceklerinin teminatı gençlerin her birini kalbi duygular ve muhabbetle selamladığını söyledi.

Ülkenin tüm gençlerine ve genç yüreklerine selamlarını gönderen Erdoğan, Sakarya’da gençlerle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Erdoğan, toplu açılış töreniyle resmen hizmete aldıkları yatırımların Sakarya’ya hayırlı olmasını dileyerek bugün Sakarya’da toplam yatırım bedeli 3 milyar 790 milyon lira olan eser, hizmet ve projeyi şehre kazandırmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Sakaryalı kardeşleriyle hasret giderdiklerini, hasbihal ettiklerini, 2023’e doğru giderken Sakarya’daki özellikle ebedi ve ezeli kardeşliği bir kez daha yenilediklerini aktaran Erdoğan, “Şimdi de sizlerleyiz. Şimdi, genç bir kız kardeşim, kızım diyor ki ‘4 yıldır seçim görmedik, delleniyoruz.’ Öyle mi? Geldi, 8 ay var. 8 ay sonra birilerini inanıyorum ki siz deli edeceksiniz. Çünkü onlar gençlik nedir bilmiyorlar, gençlik burada. Biz şimdi gençlerimizle bir aradayız. Heyecanınız için, sevdanız için, aşkınız için her birinize teşekkür ediyorum. Salonlara sığmayan şu muazzam coşkunuz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. Genel merkez gençlik kollarımızı, böylesi müstesna bir atmosferde gönüllerimizi bir araya getirdiği için tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Nereye gidersek gidelim gençlerimizin dinamizmine şahit oluyoruz”

“Sadece son 1,5 senede ülkemizin dört bir yanında 25 gençlik buluşması yaptık.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bunların bir kısmını Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirdik. Şehir ziyaretlerimizde gençlerimizle bir araya gelmeye özel önem veriyorum. İstanbul’un fethini, Yeşilköy’de yarım milyonun üzerinde kardeşimizle birlikte kutladık. Adana’da 81 vilayetimizden gelen 100 bini aşkın gencimizle kucaklaştık. Önceki hafta Samsun’da TEKNOFEST Karadeniz’de yine gençlerimizle muhteşem bir ufuk turundaydık. Nereye gidersek gidelim gençlerimizin dinamizmine şahit oluyoruz. Bugün de Sakarya’da 2023 seçimlerinde ilk kez oy kullanacak siz gençlerimizle bir aradayız.”

 

“2023 seçimlerinde 6 milyon gencimiz ilk defa sandığa gidecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimin önemli olduğunu, ama gençler için ilk defa oy kullandıkları seçimlerin daha önemli olduğunu söyledi.

Gelecek seçimlerin gençler için ne anlama geldiğini özellikle bildiği için bugün burada genel merkezlerinin yürüteceği bir kampanya başlattıklarını açıklayan Erdoğan, “Adını ‘İlk Oyum Erdoğan’a, İlk Oyum AK Partiye’ olarak belirlediğimiz kampanyamızın başlangıç yeri işte burasıdır, bu salondur. Biliyorsunuz 2023 seçimlerinde 6 milyon gencimiz ilk defa sandığa gidecek. Kendi özgür iradeleriyle oylarını kullanacaklar.” diye konuştu.

“Oy pusulasındaki tercihinizle kendi geleceğinizi şekillendireceksiniz”

Erdoğan, sandıkta oy kullanmanın 3-5 dakikalık bir işlem olmanın çok ötesinde bir anlama sahip olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Verdiğiniz oylarla ülkeyi 5 yıl boyunca yönetecek Cumhurbaşkanını, mecliste sizleri yine 5 yıl boyunca temsil edecek milletvekillerini belirleyeceksiniz. Bir başka ifadeyle sandığa attığınız oy pusulasındaki tercihinizle kendi geleceğinizi şekillendireceksiniz. Sevgili gençler, hiç şüphesiz sizin umutlarınızı, hayallerinizi, geleceğinizi istismar etmek için birileri ellerinden gelen her şeyi yapacaktır. Gençleri kendi kısır siyasetleri için çantada keklik görenlere en güzel cevabı siz vereceksiniz. Bu cevapta sandıkta tercihinizi Türkiye’miz için kimin ne yaptığına, hangi mücadeleyi verdiğine, hangi bedelleri ödediğine, hangi kazanımları sağladığına bakarak yapmanız olacaktır. Unutmayınız, seçim günü yapacağınız işlem belki kısadır ama uzun vadeli sonuçlar doğuracak ehemmiyete sahiptir. Bunun için sizlerden her şeyden önce oyunuza, yani iradenize, yani geleceğinize sahip çıkmanızı istiyorum.”

Gençlere “Hiç kimsenin sizi yalan yanlış bilgilerle, sosyal medya illüzyonlarıyla asla tutmayacakları, içi de, altı da, üstü de boş vaatlerle yönlendirmesine izin vermeyin” diye seslenen Erdoğan, şöyle devam etti:

“İradenize yani fikri özgürlüğünüze sahip çıktığınız, yüreğinizin sesine kulak verdiğiniz müddetçe kimse sizi yanıltamaz, kandıramaz, yanlış yönlendiremez. Açık konuşuyorum. Eğer sizi ben yanıltmaya çalışırsam bana da aynı tavrı gösterin. Benim karşımda da özgürlüğünüzden asla taviz vermeyin. Çünkü Türkiye’nin geleceğini zihni ve bedeni esir edilmiş mankurtlara değil, ancak fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, ufku açık gençlere emanet edebiliriz. Milletimizin geleceğini ancak aklıselim ile düşünen, kalbiselim ile hisseden, zevkiselim ile üreten gençlere emanet edebiliriz. Bunun için sizlerden siyasetin sabun köpüğü hükmündeki tartışmalarıyla değil, ülkenin ve milletin geleceğini inşa etme yönünü ifade eden Platon’dan, İbni Haldun’a kadar tüm büyük düşünürlerin konusu olan asıl vasıflarıyla ilgilenmenizi istiyorum.”

“Gençlere yönelik büyük bir gönül seferberliğine çıkıyoruz”

Erdoğan, gençlik kollarının “ilk oyum” kampanyasının gençlere sadece kuru kuruya sandığa gitmeyi değil, orada kendi geleceklerini inşa etmek için gereken fikri donanımı da kazandırmayı hedeflediğini dile getirdi.

“Bu anlayışla seçime kadar kesintisiz devam edecek bir kampanyayla 81 vilayetimizin tamamındaki gençlerimize yönelik büyük bir gönül seferberliğine çıkıyoruz.” diyen Erdoğan, ulaşılmadık tek bir genç bırakmayana kadar çalışacaklarını, koşturacaklarını, Türkiye sathında AK Gençlik rüzgarı estireceklerini söyledi.

Erdoğan, “Buna hazır mıyız? Bak ‘4 yıldır seçim görmedik delleniyoruz’ diyorsun. Tamam. Ona göre. Hiç kimseyi dışlamadan, hiç kimseyi yargılamadan, partimizi, davamızı, büyük ve güçlü Türkiye sevdamızı tüm gençlerimize anlatacağız. Rabb’imizin yardımı, siz gençlerimizin gayretiyle, AK Parti’yi ve Cumhur İttifakı’nı 2023 seçimlerinden de inşallah zaferle çıkartacağız.” diye konuştu.

Bu bayrak yarışında nöbeti gençlerin arasından çıkacak siyaset, bürokrasi, bilim, kültür, sanat, spor, girişimci gençlere devredene kadar durmadan, duraksamadan, gece gündüz çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, “Sevgili gençler sizler gerçek anlamda 1950’de başlayan çok partili siyasi hayata geçişimizin üzerinden 73 yıl geçtikten sonra sandığa gidecek en büyük gençlik grubusunuz. AK Parti 2002 seçimlerinde nüfusu 65 milyon olan Türkiye’de iktidara 10 milyon 808 bin oy alarak gelmişti.” ifadelerini kullandı.

“Gençlerimizin sandığa gitme oranı arttıkça, AK Parti’nin oyu yükseldi”

Erdoğan, 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimini, nüfusu 82 milyon olan Türkiye’de 26 milyon 330 bin oyla tamamladıklarını hatırlattı.

AK Parti’nin ilk kez iktidara geldiği 2002 seçiminden sonra nüfusu yüzde 26 artan Türkiye’de oylarını yaklaşık yüzde 150 artırdıklarına dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu artışı en çok neye borçluyuz biliyor musunuz? Gençlerimize borçluyuz. Biz seçme ve seçilme yaşını düşürdükçe, gençlerimizin sandığa gitme oranı arttıkça, AK Parti’nin oyu yükseldi. Biz göreve geldiğimizde oy kullanmanın yaşı kaçtı? 30, 30’un altındakiler oy kullanamıyordu. Peki bunu 25’e kim indirdi, 18’e kim indirdi? 25 yaşa indiren biziz. 18 yaşa indiren de biziz. Çünkü CHP gençlere güvenmiyordu. ’25 yaş, Meclis’i çoluk çocuğa mı bırakacağız?’ ’18 yaş, Meclis’i çoluk çocuğa mı bırakacağız?’ Bu ifadeleri kullanıyorlardı. Biz ne dedik, ‘Kendinize gelin. İstanbul’un fethini gerçekleştiren genç 18 yaşındaydı.’ İşte biz o ecdadın torunlarıyız. Dolayısıyla biz gençliğimize güveniyoruz. İnanıyoruz ki bizim gençliğimiz şu anda nasıl parlamentoda 18 yaş genç, parlamentoyu evirip çeviriyorsa bundan sonra bunu çok daha başarılı bir şekilde yürütecek.”

Gezi Parkı odaklı olayların başladığı 2013 yılında birilerinin yine harflere döktükleri semboller üzerinden gençlerle aralarındaki bağın koptuğunu varsayarak ellerini ovuşturmaya başladığını söyleyen Erdoğan, hemen bir yıl sonra yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde yüzde 52’yle o güne kadar en yüksek oyu aldıklarını, milletvekili seçimlerinde yüzde 50, mahalli seçimlerde yüzde 44 oy alarak rekor seviyelere ulaştıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK’dan DHKP-C’ye, FETÖ’den DEAŞ’a kadar tüm terör örgütlerinin üzerlerine saldırdığı bir dönemde en büyük desteği gençlerden aldıklarını dile getirerek şöyle devam etti:

“Ülkemize yapılan en büyük ihanetlerden biri olan 15 Temmuz darbe teşebbüsü gecesi de yine sizler de eser yazdınız. O gece meydanlarda ak sakallı pirifanilerle çocuğunu evinde bırakıp meydanlara koşan kadınlarımızla beraber en çok da gençlerimiz vardı. Sevgili gençler benim en yakın mesai arkadaşlarımdan bir tanesi olan, iletişimimi yürüten Erol Olçok diye bir dava arkadaşım vardı. Onun da bir yavrusu vardı, ismi Abdullah Tayyip. O gece köprüde ne yazık ki bu hain FETÖ’cüler Erol’u da Abdullah’ı da göğsünden ve sırtından vurarak şehit ettiler. 15-16 yaşındaydı Abdullah.”

“Bu ülkenin gençlerine sabah akşam karamsarlık aşılamaktan vazgeçin”

Sakarya’da bugün gençlerle birlikte olduklarını, 2023 seçimlerinin yapıldığı gün de yine gençlerle omuz omuza yol yürüyeceklerini belirten Erdoğan, “Buna rağmen kendi kısır siyasi görüşlerini, ideolojik dayatmalarını, sapkınlıklarını ısrarla gençlerimizin tamamına teşmil etmeye çalışanlar elbette boş durmuyor, durmayacak. Sakarya’dan şu güzel salonun atmosferinden tüm bu istismarcılara sesleniyorum. Gençlerimizi rahat bırakın. Gençlerimizin yakasından düşün. Gençlerimize yalan söylemeyin. Gençlerimizin gözünü boyamaya, ruhunu kirletmeye, zihnini bulandırmaya çalışmayın. Bu ülkenin gençlerine sabah akşam karamsarlık aşılamaktan vazgeçin. Gençlerimizin özgürlüklerini ellerinden alarak onları modern çağın köleleri haline getiremeyeceksiniz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdi buradan tekrar ediyorum. Kimlere? CHP’ye. Kimlere? 6’lı masanın etrafında bulunanlara. Ya siz değil miydiniz, gençlerin seçilme yaşını önce 25’e, ardından 18’e düşürmeye çalışırken bize karşı çıkanlar? Siz değil miydiniz, bizi, parlamentoyu ve belediye meclislerini çoluk çocukla doldurmakla itham edenler? Siz değil miydiniz, her bir gencimiz yüksek öğrenim imkanına sahip olsun diye 81 vilayetimizde üniversite kurmamızı kıyasıya eleştiren? Siz değil miydiniz, Anayasa Mahkemesi’ne dava açarak gençlerimize verdiğimiz bursları engellemeye çalışan? Gençler, bunlara soralım. Siz değil miydiniz, kız evlatlarımızın, eğitim öğretim özgürlüğünün önünü kesmek için üniversite kapılarına ikna odaları kuran? Siz değil miydiniz, sırf imam hatiplerin önünü kesmek için tüm meslek okullarını özellikle öldürmeye çalışan? Siz değil miydiniz, hanım kardeşlerimizin başörtüleriyle çalışabilmelerini engellemek için yönetmelikler çıkartan? Siz değil miydiniz, yüksek öğrenim yurtlarımızın sayısını arttırmaya, kredi ve burs imkanlarını genişletmeye çalışırken bize engel üstüne engel çıkartanlar? Siz değil miydiniz, yerli arabamız Togg’dan yerli insansız hava aracımız Bayraktar’a kadar her teknoloji atılımımıza balta vurmaya çalışan? Velhasıl siz değil miydiniz, geleceğimiz ve özellikle de gençlerimiz için yaptığımız her hizmetin önüne takoz olan?”

“Konut kampanyamıza kulp takmak için iftiralara başvurdular”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “takoz siyasetinin” son örneğini TOKİ vasıtasıyla başlattıkları 250 bin sosyal konut kampanyasında bir kez daha yaşadıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz gençlerimize pozitif ayrımcılık yaparak yüzde 20 oranında yani 50 bin konutluk kontenjanı gençlerimize ayırdık. Amacımız hayata yeni başlayan gençlerimizin konut sorunlarını şimdiden çözmelerine yardımcı olarak daha büyük, daha cesur, daha özgüvenli adımlar atmalarını sağlamaktır. Buna da karşı çıktılar. Konut kampanyamıza kulp takmak için akıllara zarar nice yalanlara, nice iftiralara başvurdular. İş yapmak, hizmet ve proje üretmek yerine, günlerdir nefeslerini bizim projemize çamur atmak için harcıyorlar ama biz 20 yıldır bu kervanı onlara rağmen yürüttüğümüz için hiçbirine kulak asmıyoruz. Salgın döneminde de benzer yöntemlerle ülkemizi küçük düşürmeye, milletimizi tahkir etmeye çalışmışlardı. Sonuçta Türkiye bu sağlık krizini en iyi yöneten ülke olarak sadece kendi vatandaşlarına gereken hizmetleri vermekle kalmadı, dünyanın dört bir yanına da yardım etti. Diğer ülkeler vatandaşlarını adeta ölüme terk ederken, biz dünyanın dört bir yanındaki hasta insanlarımızı ambulans uçaklarla yurdumuza taşıdık.”

“Hezeyanlarla gençlerimize umutsuzluk pompalamaya çalışıyorlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir süredir ‘Türkiye bir doktor, bir mühendis, bir sanatçı kaybetti, filanca ülke kazandı.’ türü hezeyanlarla gençlerimize umutsuzluk pompalamaya çalışıyorlar. Mükemmel çalışma ve hayat standartlarına sahip gösterdikleri ülkeler, karşı karşıya kaldıkları enerji ve gıda krizinin çözümü için bizden yardım istiyorlar. Emin olun bu tür beşinci kol faaliyeti ürünü kampanyalara alet olanların başları sıkıştığında kaçıp gelecekleri yer, yine Türkiye olacaktır. Şimdiden bunun işaretleri görülmeye başlandı. Gelsinler, teröre bulaşmamış ve ülkesine ihanet etmemiş herkese bizim kucağımız da gönlümüz de açık. Hazreti Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaşi Veli’nin, Ahi Evran’ın yaşadığı toprakların bereketi ve bıraktığı medeniyet mirasının gücü hepimize yeter.” diye konuştu.

Gençlere, “Sizlerden tek isteğim kimsenin sizi kullanmasına, sömürmesine, ruhunuzu ve zihninizi kirletmesine izin vermeyin.” diye seslenen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yeter ki siz özgürlüğünüze sahip çıkın, iradenize sahip çıkın, geleceğinize sahip çıkın. Yeter ki inancınıza, imanınıza, tarihinize, kültürünüze, ecdadınıza sahip çıkın. Yeter ki kendinizi geliştirin ülkenin kazanımlarına sahip çıkarken vizyonumuza da sıkı sarılın. Allah’ın izniyle büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasının tamamlanmasının önüne bunların hiçbiri geçemeyecektir. Hazırsanız, hemen son cümlelerimizi okuyalım. Gür seda ile Türkiye duysun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.”

Kampanyanın hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, konuşmasının sonunda gençlerle beraber Orhan Gencebay’ın “Mevsim Bahar Olunca” şarkısını dinledi.

Erdoğan, daha sonra “İlk oyum AK Parti’ye, ilk oyum Erdoğan’a” yazılı grafitilere imza attı.

Notlar

İlk Oyum AK Parti’ye İlk Oyum Erdoğan’a programının yapıldığı Serdivan Spor Salonu, gençler tarafından saatler önce dolduruldu.

Salonda “Zırvalarla Zirveler Yıkılmaz”, “AK Parti Gençlik Çağında, Gençlik AK Parti’nin Yanında”, “Bakıyorum Reis’e Evet Diyorum Doğdu Güneşim”, “Ufka Bak Yiğidim İnkılaba Az Kaldı”, “İlk Oyumuzla 2023’te Seni Tekrar Başkan Yapacağız” yazılı pankartlar asıldı.

Ellerinde Türk bayrakları ve AK Parti flamaları taşıyan gençler, sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan için slogan attı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salona girişinin ardından kendisi için saha içinde hazırlanan platformda yürüyerek gençleri selamladı.

Erdoğan besteci, aranjör ve prodüktör Erdem Kınay’ın performans sergilediği söz ve müziği Kaan Tangöze’ye ait “Senden Daha Güzel” eseriyle salonu dolaştı.

Salonu dolduran gençlerin birçoğu, üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siluetinin bulunduğu tişörtler giyerken Erdoğan’ın hitabı sırasında salonda “Çok Rahat Çok Profesyonel” yazılı dev bir pankart açıldı.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.