DOLAR 32,6770 % 1.24
EURO 34,8856 % -0.06
STERLIN 41,3902 % 0.34
FRANG 36,6558 % 1.5
ALTIN 2.450,69 % 2,49
BITCOIN 67.083,89 -0.789

ABD Temyiz Mahkemesi, Trump’ın gizli belge davasında süreci hızlandıracak

Yayınlanma Tarihi : Google News
ABD Temyiz Mahkemesi, Trump’ın gizli belge davasında süreci hızlandıracak
0

ABD Temyiz Mahkemesi, eski Başkan Donald Trump’ın, kendisine ait Florida’daki Mar-a-Lago malikanesinde Federal Soruşturma Bürosunca (FBI) ele geçirilen gizli belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel bir hakim tarafından incelenmesi” talebini ele almayı hızlandıracağını açıkladı.

Adalet Bakanlığının başvurusu üzerine ABD Temyiz Mahkemesi 11. Dairesi, Florida Federal mahkemesinin onayladığı bağımsız özel hakim kararının uygunluğunu değerlendirmeyi hızlandıracağını duyurdu.

Açıklamada, temyiz görüşmelerinin, katipler tarafından kayıtlardan rastgele seçilen özel bir kurula havale edileceği ve dava ile ilgili sözlü ifadelerin ne zaman ve nasıl alınacağına da bu kurulun karar vereceği ifade edildi.

Söz konusu duruşmalarla ilgili bir takvim verilmezken, brifinglerin 17 Kasım’da sona ereceği bir program belirlendi.

Trump’ın hukuk ekibi, temyiz mahkemesindeki davanın hızlandırılmış bir şekilde ele alınmasına karşı çıkmış, bunun yerine en erken ocak ayında bir duruşma yapılmasını istemişti.

Temyiz mahkemesi, Adalet Bakanlığının gerekçelerini 14 Ekim’e kadar mahkemeye sunmasını istemiş, Trump tarafına da ilk savunması için 10 Kasım’a kadar süre tanımıştı.

Trump hakkındaki gizli belgeler soruşturması

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida eyaletinde bulunan Mar-a-Lago malikanesi, 8 Ağustos sabahı FBI ajanlarınca düzenlenen baskınla aranmıştı.

ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, baskından 3 gün sonra yaptığı ilk açıklamasında, Trump’ın malikanesinde yapılan aramayı kendisinin onayladığını söylemiş, kamuoyunda süren tartışmalar üzerine olayın daha net anlaşılması için Adalet Bakanlığının arama emri ve el konulan malzemelerle ilgili gizliliğin kaldırması talebiyle Florida Bölge Mahkemesine başvurduklarını duyurmuştu.

Trump’ın da arama emrinin kamuoyu ile paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üzerine federal yargıç, 12 Ağustos’ta arama emrini ve el konulan malzemeler listesi tutanağını kamuya açıklamıştı.

“Arama emri”nin detaylarında FBI ajanlarının, Casusluk Yasası kapsamında üç farklı federal yasanın olası ihlallerini araştırdıklarına yer verilmiş, baskında “çok gizli” damgalı 11 set belge alındığı da tutanaklara geçirilmişti.

Trump, Mar-a-Lago’dan “siyasi hasımlık” nedeniyle alındığını savunduğu belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel bir hakim” tarafından incelenmesi talebiyle Florida Federal Mahkemesine başvurmuş, mahkeme de Trump’ın talebini uygun bularak New York’tan yarı emekli federal yargıç Raymond Dearie’yi görevlendirmişti.

Dearie’den, Trump’ın evinden alınan belgeleri “gizlilik ihlali olup olmadığı yönünde” aralık ayı ortasına kadar incelemesi istenmişti.

Adalet Bakanlığı da Florida Federal Mahkemesinin “bağımsız bir hakem veya özel bir hakim” kararının, bu süreçte el konulan belgelerin çoğunun soruşturma sürecinde kullanılmasını geçici olarak yasaklaması nedeniyle temyize gitmişti.

Trump ayrıca, gizli belgelerle ilgili devam eden hukuki tartışmayı dün ABD Yüksek Mahkemesine taşıyarak, söz konusu belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel bir hakim” tarafından incelemesine izin vermesi talebinde bulunmuştu.

Trump’ın avukatları söz konusu belgelerin, “kişisel mi yoksa başkanlık dokümanları mı olduğu ve gerçekten sınıflandırılıp sınıflandırılmadığının” anlaşılması için bağımsız atanmış özel bir yargı mensubunun incelemesine sunulması gerektiğini savunuyor.

 

Muhabir: Islam Doğru

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP