reklam
hava 16° Orta
DOLAR 28,8902 % % 0
EURO 31,5772 % % 0.11
GRAM ALTIN 1.895,28 % % 0,30
ÇEYREK A. 3.098,79 % % 0,30
BITCOIN 1.099.214 % -0.089
SON DAKİKA
Google News

Başkan Tarhan ile Mezitli’yi konuştuk…

Son Güncelleme :

19 Şubat 2022 - 10:17

Başkan Tarhan ile Mezitli’yi konuştuk…

Röportaj: Mediha Bulkan

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre Mezitli’nin son sayımdaki nüfusu 220 binlere dayandı. İlginçtir, bu hızlı artış içinde sadece Türkiye’nin farklı kentlerinden gerçekleşen göçler yok; Avrupa’dan, Rusya’dan Mezitli’ye gelip yerleşenlerin sayısı da dikkat çekiyor.

Biz de, hem bu gelişmeyi hem de Mezitli ile ilgili diğer konuları görüşmek üzere Mezitli Belediye Başkanı Sayın Neşet Tarhan’ın kapısını çaldık.

İşte röportajımız…

 

BULKAN: Mezitli’de uyguladığınız projelerden örnek alınan, ödüllendirilen projeleriniz var mı?

TARHAN: Mezitli’de birçok dalda ödül aldık. Özellikle arz eden birinci beş yıllık dönemin ve ikinci beş yılın başında olmak üzere, önce Çin’de Gonzao şehrinde ‘kentsel inovasyon’ dalında bir dünya birinciliği aldık. ‘Kadın Üretici Pazarları’ projemizle aynı proje ile yine 3 yıl önce Fransa’da Milano Paktı çerçevesinde de zor koşullar altında gerçekleştirilen projeler bağlamında yine bir dünya birinciliğimiz oldu. Ayrıca geçtiğimiz yıl Rusya’da yerel sanatçıları desteklemek anlamında bir yerel kız sanatçımızla katıldığımız bir yarışmada yine orada bir dünya birinciliği aldık. Antik Kentler Formu kapsamında uluslararası bazdaki başarılarımız, Türkiye Belediyeler Birliği bünyesinde SODEV ve MESİYAD tarafından birçok çalışmalarımızdan dolayı da ödüle layık görüldü.

 

BULKAN: Arıtma tesisinin Mezitli sınırları içinde bulunması ilçeye dezavantaj oluyor mu? Söz konusu tesisin koku ya da sağlığa herhangi bir zararı var mı? Ayrıca, tesisin denetimi konusunda size bilgi veriliyor mu?

TARHAN: Arıtma tesisi, Büyükşehir’e bağlı MESKİ Genel Müdürlüğü’ne ait, tamamen idari ve teknik anlamda MESKİ’ye ait bir yatırım. Elbette ki zararı olmaz. Arıtma tesisinin her belediyede aslında kurulmuş olması gerekli, yasal bir zorunluluk var. Aslına bakılırsa da geciktirdi bazı belediyeler. Şu anda 3 tane pompa istasyonu var Mezitli’de. Tece, Davultepe ve merkezde olmak üzere bu üç pompa istasyonundan pis sular arıtma tesisine gidiyor. Arıtma tesisinde arındıktan sonra merkez pompa istasyonundan denize temiz su olarak şarj ediliyor. Yer konusu benden önce kararlaştırılmış bir konuydu imar planında. Ben aynı yere ‘evet’ demezdim, daha kentin dışında bir yerin olmasını tercih ederdim. Her ne kadar teknoloji yeni de olsa arıtma tesislerinde teknoloji eskidikçe, özellikle bakımı iyi yapılmazsa çevreye biraz koku ve rahatsızlık verebiliyor. Bu anlamda özellikle kent merkezine çok yakın, kentin kuzeyindeki gelişmenin en iyi olduğu bölgeler Kuyuluk ve eski Mezitli bölgesinde arsa ve inşaat değerlendirmelerinde önemli bir psikolojik eşik vardır. Bazı şeyler gerçeğin ötesinde halk tarafından daha fazla çabuk kabul edilir ve algılanır. Arıtma tesisi, çöp döküm alanları gibi yerleri o bölge halkı istemez. Dolayısıyla arıtma tesisi burada yapıldıktan sonra maalesef o bölgedeki arsa fiyatları ve daire fiyatlarında düşme oldu ve şehrin o bölgedeki gelişmesi gecikmiş, ağırlaşmış oldu. Oysa arıtma tesisi orada olmasaydı şimdi o bölge çok daha fazla yatırıma müsait olurdu. Daha uzak bir noktada olmasında yarar vardı.

 

BULKAN: Mezitli’de yaşayanların, ilçe sakinleri olmaktan duydukları memnuniyet ile ilgili bir araştırma yaptınız mı?

TARHAN: Evet, sık sık yapıyoruz. Bu araştırmalarımızı geçtiğimiz dönemde ve bu dönemde profesyonel firmalar arasında yer alan firmalara anket çalışmalarımızı yaptırıyoruz ve oldukça iyi sonuçlar çıkıyor. Hem sorunlara yaklaşma, hem belediyeye güvenilirlik, hem siyasi olarak anket araştırmalarından daha güçlü bir şekilde çıkıyoruz, bunları daha net görüyoruz. Diğer partilerin artık benim mensubu olduğum partiye doğru eğilimin arttığını gördük.  Oy yüzdemiz bir yıl önce yaptırdığımız ankette yüzde yetmiş civarında çıkmıştı, girdiğim son seçimlerde ise % 57 oy almıştık.

 

BULKAN: Mezitli’yi, Mersin’in diğer ilçelerinden farklı kılan en önemli özelliği yada özellikleri nedir?

TARHAN: Mezitli, eğitim ve ekonomik anlamda üst düzeyde, gelişmişlik en üst düzeyde hatta bazı parametrelere göre ilk on üst sıralarda. 2021 yılında, 2020’ye göre satılan daire sayısı da % 143’lük bir artış oldu ki, bu çok önemli bir sayı. Yılbaşından bu yana verdiğimiz ruhsat sayısı 245. İlçemize sadece Mersin’in kırsalından, diğer ilçelerden veya diğer illerden göç olmuyor; Türkiye ve Mersin’in ortalamasının üç katı hızlı bir nüfus artışına maruz kalıyoruz. Nüfusumuz 220.000 oldu, tabii Suriyelilerin dışındaki nüfusumuz. Türkiye’de en yüksek nüfus artışının olduğu ilçelerden birisiyiz. Artık Avrupa’dan, Rusya, Ukrayna o bölgedeki cumhuriyetlerden, ülkelerden de çok sayıda insan Mezitli’de, özellikle Tece bölgesinde ikamet için ev almaktalar ve bu da dolayısıyla Mezitli’nin tümünde arsa ve inşaat değerlerinin, daire fiyatlarının artmasına neden oldu. Bunlar işin fiziki boyutu, o kadar çok da önemli değil belki. Ama biz Mezitli’nin ‘kültür sanat kenti’ olmasına önem verdik, hedefimiz bu, o yolda ilerliyoruz. Kentin girişinde şu sloganımızı yazdırdık; ‘Daha özgür, daha mutlu Mezitli’ diye. Gerçekten de Mezitli’nin diğer bölgelere göre yaşam alanı olarak daha özgür olduğuna, insanların daha mutlu olduğuna inanıyorum ve mutluluklar giderek daha artacaktır. Hepsinden önemlisi belediye ve başkanına güvenleri çok fazla, bu güveni sağladığınız için mutluyum. Zaten bu güveni sağladıktan sonra başarılı olmamak için hiçbir neden yok.

 

BULKAN: Seçim öncesi bulunduğunuz vaatler ne durumda ne kadarını gerçekleştirebildiniz süre konusunda gecikme yaşandı mı?

TARHAN: Hiçbir gecikme yaşanmadı, vaat ettiklerimizin dışında bir takım projeler yapıyoruz, vaat ettiğimizden fazlasını yapıyoruz. Yüzde doksanını yaptık, bu yıl içinde yapacaklarımız var. Vaat ettiklerimizden ayrı, ekonomik darboğaza ve sıkıntıya rağmen Türkiye’de herhalde ender belediyelerden biriyiz ki İller Bankası’ndan ikinci dönemde, örneğin hiç kredi kullanmadık. Biz kültür merkezini, belediye binasını yaparken hiç kredi kullanmadık, hep kendi öz kaynaklarımızı kullandık. Hiçbir şekilde ne çalışanımıza, ne piyasaya bir borcumuz yok, borcu olmayan bir belediyeyiz. İşçilerimize en yüksek kademeden ücret veriyoruz. Maaşlarımızı zamanında ödüyoruz, tüm yatırımlarımızı ve ekonomik gelir giderimizi planlı şekilde yapıyoruz. Bu krize rağmen oldukça başarılıyız, herhalde Türkiye’deki güçlü olan ender belediyelerinden biriyiz.

 

BULKAN: 2024 seçimlerinde aday olmayı düşünüyor musunuz?

TARHAN: Kısmet diye bir şey vardır. İki kez aday olduğum zamanlarda kimseden oy istemedim. Çünkü halk kendisi karar versin, çalışmalarımıza bakılır karar verilir. Halk beğenirlerse, aynı şekilde genel merkezimiz de çalışmalarımıza bakar, başarılı buruyorsa aday yapar.

 

BULKAN: Çok güzel bir söyleşi oldu. Yoğun çalışmaları arasında bize zaman ayırdığınız ve her sorumuza içtenlikle yanıt verdiğiniz için teşekkür ediyoruz.

TARHAN: Duygu ve düşüncelerimi, faaliyetlerimi Mezitli hemşehrilerime aktaracağınız için size ve ilkhavadis.com ailesine ben teşekkür ederim.

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.