DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

“Depremler Değil, Binalar Öldürüyor ” Mutlaka Önlemler Alınması Gerekiyor…

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Depremler Değil, Binalar Öldürüyor ” Mutlaka Önlemler Alınması Gerekiyor…
0

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,4 ve Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 6,4 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. 7,4 büyüklüğündeki deprem, 7 kilometre derinlikte oldu.Sarsıntı Kahramanmaraş’ın yanı sıra Gaziantep, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Adana, Osmaniye ve Hatay’da da hissedildi. Meydana gelen bu faciada binlerce vatandaşımız hayatlarını kaybetmiştir. Ayrıca binlerce vatandaşımız yaralanmıştır. 

Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Çok geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

     Gündemimiz Deprem;

25 Ocak 2023’te sosyal medya hesabımdan depremle ilgili bir yazı kaleme almış ve bunu okurlarımız için ve takipçilerimiz için paylaşmıştım. Nedense depremle ilgili bir yazı kaleme almak gelmişti içimden. Hani derler ya,”Abdala Malum Olur”. Benimki de aynı öyle oldu sanırım. 

Şimdi 25 Ocak 2023’te ki yazıma bir göz atalım;

Son günlerde Türkiye’nin bir çok bölgesinde sürekli deprem oluyor. Türkiye, resmen beşik gibi sallanıyor. Hatta deyim yerindeyse Türkiye ‘nin tamamı zangır zangır sallanıyor. Malumunuz üzerine Türkiye bir deprem ülkesidir. Türkiye’nin bir çok bölgesi fay hattı üzerinde kurulmuştur. O yüzden de bu fay hatlarının her an kırılma tehlikesi var. Evet fay hatlarının kırılma tehlikesi var ama, alınan önlemler noktasında büyük eksiklikler ve büyük ihmaller var.

Yazımızın başında ifade ettiğimiz gibi Türkiye bir deprem ülkesidir. Yalnız bir gerçeği de unutmamak gerekiyor. Mesela bazı bölgeler ve bazı şehirler deprem açısından oldukça risklidir. Bu bağlamda ülkemizin deprem haritası incelendiğinde, deprem riskinin yüksek olduğu 1’inci gruptaki illeri sıralamak gerekirse, şu şekilde sıralayabiliriz; İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova , Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük ve Hatay.

“Türkiye Deprem Haritasına” göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır. Türkiye’de yer alan en aktif ve tehlikeli fay hattı” Batı Anadolu Fay Hattı”dır.

Depremler, yer kabuğunun en üst katmanında bulunan tabakada yer alan ve fay hattı adı verilen kırıkların hareket etmesi ile meydana gelir. Fay hattı, yer kabuğu üzerindeki kayaların gerilme, sıkışma gibi yüksek basınç oluşturan şartlar altında kırılması ile oluşur.

Deprem öldürmez,  ama binalar öldürür 

Depreme dayanıklı olmayan, imar ve deprem mevzuatına uygun olmayan eski binaların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması lazımdır. Bu anlamda konunun uzmanı değilim. Bu konuyu işin uzmanlarına bırakıyorum. Bizler yalnızca elimizden geldiğince ve dilimizin döndüğü kadar vatandaşlarımıza faydalı olmak için yazılar yazıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ediyoruz. 

Son olarak İfade etmek gerekirse, hepimiz deprem öncesi tedbirler konusunda tam bilinçlenmiş değiliz. Önce bu konuda eğitimler almak zorundayız. Ayrıca depreme dayanıklı binalar inşa edilmesi gerekiyor. Ne acı bir durum ki, binalar kağıt gibi yırtınıyor. Koskoca apartmanlar un gibi ufalanıyor. Ve puzzle gibi yıkılıp gidiyor. Binalar yıkılıp gidiyor ama, milyonlarca İnsan gözyaşı dökülüyor. Geri kalan işler devletimizin işi. 

İstanbul’da kentsel dönüşüm projesi için yıkımı yapılan bir bina görüntülerini çekmiştim. Yav kardeşim bu demirler koskoca binayı taşır yahu? Sırça parmağı kalınlığında demirlerle inşaat yapılmış. Bu demirler en ufak bir depremde koskoca apartmanı ayakta tutmaya yetecek mi? Ya da en küçük bir sarsıntıda bu apartman depreme dayanabilecek mi? Hiç sanmıyorum. Bu apartmanı inşa eden müteahhitlerde hiç mi ahlak yok ? Hiç mi vicdan yok? Hiç mi insanlık yok? Hiç mi Müslümanlık yok ? Çok merak ediyorum. Ya da bu apartmanı kontrol eden kurum ve kuruluşlarda hiç mi sorumluluk yok? Hiç mi denetleme yok?… Eğer İstanbul’da tüm evler böyle inşa edilmişse vay İstanbul’un haline!

     Geçmiş olsun Türkiye’m. 

Ülkemizde meydana gelen bu faciada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrar rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Yüce Allah, aynı acıları bir daha yaşatmasın inşallah. 

Saygılarımla!

YORUM YAP