DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.838,04 0.155

‘Hasenan Aşireti Federasyonu’ kuruluyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
‘Hasenan Aşireti Federasyonu’ kuruluyor
0

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Hasenan Aşireti mensuplarını bir araya getirecek federasyon kuruluşundaki çalışmalar tamamlandı. İş İnsanı Şeyhmus Altundağ, yaklaşık 3 milyon nüfustan oluşan Hasenan Aşireti’ne mensup çok sayıda akrabanın, yarın (12 Mart 2022) Mardin Ramada Otel’de yapılacak toplantıyla “Haşenan Federasyonu” çatısı altında buluşturulmuş olacağını söyledi.

Şeyhmus Altundağ, www.ilkhavadis.com’a yaptığı açıklamada, Türkiye, Irak, İran, Suriye, Azerbaycan, Avrupa ve ABD gibi birçok ülkede Hasenan Aşireti’ne mensup yaklaşık 3 milyon akrabalarının yaşadığını söyledi. Nüfusun fazla olması ve farklı ülkelerde ikamet edilmesi nedeniyle aşiret bağının istenildiği gibi sağlanamadığını vurgulayan Altundağ, şunları kaydetti:

“Aşiretimizin ileri gelenleri; kanaat önderleri, büyüklerimizle uzun zamandan beri istişare içindeydik. Bu dağınıklığın giderilmesi ve artık kenetlenip yoksulumuza sahip çıkmak, öğrencimizi okutmak, hastamızla ilgilenmek, taziyelerimizde, düğünlerimizde yardımlaşmak amacıyla sağlam bir birliktelik oluşturmayı kararlaştırdık. Yaptığımız uğraşlarımız sonuç verdi ve mevcut 13 derneğimizle Merdin’de bir araya gelip federasyon kurma konusunda görüş birliğine vardık.

Federasyon çatışı altında birleştikten sonra artık birbirimizden haberimiz olacak, birbirimizle yardımlaşmayı, dayanışmayı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebileceğiz.”

PARTİLER ÜSTÜ DÜŞÜNCEDEYİZ

Federasyonlarının Genel Merkezi’nin Ankara’da olacağını hatırlatan Şeyhmus Altundağ, “Herkesin kendine göre siyasi bir düşüncesi olabilir ancak federasyonumuz partiler üstü bir konumda olacak ve hiçbir partiyle dirsek temasında bulunmayacaktır. Kapımızı herkese açık tutacağız, bizi sayanı elbette biz de sayacağız ve saygıda kusur etmeyeceğiz” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NU YANILTTILAR

Hasenan Federasyonu’na üye olan bir ismin istediği partiye kayıt yaptırabileceğini vurgulayan Şeyhmus Altundağ, şöyle devam etti:

“Ancak bir kişinin bir partiye üye olması ‘federasyonumuzun o partiyle hareket edeceği’ anlamını taşımaz. Buna rağmen ne yazık ki basından, ‘CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hasenan Aşireti liderine rozet taktı’ şeklinde haberi okuduk. Bir defa Hasenan Aşireti’nin tek kişiyle anıldığı bir lideri yok. Ayrıca haberde geçen şahsı tanımıyoruz, ismini duymuş değiliz. Belli ki Sayın Kılıçdaroğlu’nu yanıltmışlar.”

Altundağ, federasyon kuruluş çalışmaları sırasında Diyarbakır’da yaklaşık üç bin kişiyle bir toplantı yaptıklarını, Ramazan Bayramı sonrasında ise Mersin’de 10 bin kişinin katılımıyla kurultay gerçekleştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

FEDERASYON İÇİN AMERİKA’DAN GELDİ

Federasyon için ikamet ettiği ABD’den geldiğini belirten Melek Gürevin ise, “2011 yılında CHP’nin Sakarya Milletvekili Adayı olarak seçimlere girdim. Dolayısıyla CHP içinde çok tanıdığım var. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır’da rozet taktığı isimle ilgili Parti Meclisi’ndeki bazı isimlerle görüştüm ve söz konusu ismin aşiretimizin liderliğiyle ilgisinin olmadığını anlattım, not aldılar ve Kemal beye ileteceklerini söylediler” ifadesini kullandı.

Melek Gürevin, federasyonlarında siyasi görüşün yer almayacağını, herkesi kucaklayacaklarını ve amaçlarının akraba bağlarının genişletilmesi olduğunu sözlerine ekledi.

ŞEYH HALİT AĞA’DAN OLUŞUMA DESTEK

Bu arada, Hasena Aşireti’nin Irak’taki temsilcisi, önemli bir değeri; sevilen, sayılan ve toplumda saygın bir yeri olan Şeyh Halit Ağa’nın da, bu oluşuma destek için Mardin’deki etkinliğe katılacağı öğrenildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP