DOLAR 32,7350 % 1.4
EURO 35,0395 % 0.36
STERLIN 41,5338 % 0.69
FRANG 36,7726 % 1.8
ALTIN 2.452,62 % 2,58
BITCOIN 65.376,00 -2.22

Kandıra’mızı Sel Aldı. Fakat Meydanlarda Bir Tek Yetkili Göremedik!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kandıra’mızı Sel Aldı. Fakat Meydanlarda Bir Tek Yetkili Göremedik!
0

Kandıra sahillerinde büyük bir sel felaketi yaşandı. Sel felaketi sebebiyle ev ve iş yerlerinde büyük zararlar meydana geldi. Ayrıca limanlarda tekneler battı. Lakin sel felaketinin yaşandığı bölgelerde bir tek yetkili göremedik. Yani hiçbir kurum yetkilisini sel felaketinin yaşandığı bölgelerde göremedik. Üzülerek belirtmek istiyorum ki, olayla ilgilenen ve sel baskınları yüzünden zarar gören vatandaşlarımızın yanında maalesef hiçbir kurum yetkilisi de yoktu. 

Allah Allah bu ne biçim iştir?

Bu ne biçim yöneticiliktir?

Evet suyun önünde set durmaz. 

Aşırı yağışlar nedeniyle sel baskınları oluyor. Bu Allah’tan gelen bir durumdur. Bu felaketleri önlemek mümkün değildir. Ama en azından bazı önlemler alınabilir. Atalarımızın dediği gibi,” Su akar yolunu bulur “… Şehirleri inşa ederken bazı detayları düşünmek gerekiyor. Özellikle depreme dayanıklı binalar inşa edilmesi gerekiyor. Ayrıca sel baskınlarına engel olmak için su kanalları , drenaj hatları ve altyapı hatları yapılması gerekiyor. Ama maalesef bu önlemlerin hiçbiri ülkemizde alınmıyor. Zaten alınmadı da. 

Bununla birlikte bu su hatlarının sürekli olarak temizlenmesi ve kontrol edilmesi gerekiyor. Özellikle logarların sürekli olarak temizlenmesi gerekiyor. Ama maalesef son bir yılda Kandıra’mızda yaşanan büyük sel baskınlarında suyun yönünü ayarlayamadık. Ayrıca suyun akışına engel olamadık! Çünkü sel baskınları için yeterli önlemler alamadık!

Afetler söz konusu olduğunda, bu afetlere engel olmak hiç de kolay değildir. Ama en azından bazı önlemler alınabilir. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız Kandıra’mızda ki sel baskınları için yeterli önlemler alamadık! Aslında bu yıllar önce alınması ve çözümler üretilmesi gereken bir sorundur. Hem de çokkk büyük bir sorundur. Maalesef bu büyük sıkıntılar ve büyük felaketler yıllarca hep ihmal edilmiş. Sel felaketinin yaşanmaması için hiçbir önlem alınmamış. 

Tamam anlıyoruz. Aşırı yağışların meydana getirdiği sel felaketine engel olmak çok zor. Hem de çok ama çok zor. Kandıra’mızın yaşadığı son sel felaketinde doğanın hiddeti karşısında çaresiz kaldık. Yalnız gerekli tedbirler alınması da o kadar da zor değildi.

Benim garibime giden şey bu;

Kandıra’mızda sel felaketi yaşanıyor, fakat ortada bir tane kurum yetkilisi yok. Selden zarar gören vatandaşlarımızın yanında maalesef hiçbir kurum yetkilisi de yok. Kandıra’mızda daha önce de sel felaketi yaşandı. Felaketi öğrenen Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, haberi alır almaz anında sel felaketinin yaşandığı bölgelere intikal ederek, selden zarar gören vatandaşlarımızın yanında oldu. 

Hatta sel felaketinin yaşandığı bölgelere ayağına çizme, üzerine yağmurluk giyerek, bizzat vatandaşlarımızın yanında olan Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, her zaman halkın hizmetkarı olduğunu göstermişti. Ama maalesef Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun gösterdiği fedakarlığı ve yaptığı hizmetleri Kandıra’mızda ki kurumlar yapamadı.

Ankara’da ki yoğun çalışmaları ve yoğun programları nedeniyle Kandıra’mızda ki sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımızın yanında olamayan Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, en kısa zamanda yine vatandaşlarımızın yanında olacaktır. Keşke Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun göstermiş olduğu duyarlılığı tüm vekillerimiz ve Kandıra’mızda ki idarecilerimiz de göstermiş olsa. 

Bir milletvekili hangi birine yetişecek?

Çiftçilerimizin yanında Radiye Sezer Katırcıoğlu. Sel felaketinin yaşandığı bölgelerde Radiye Sezer Katırcıoğlu. Esnafların yanında Radiye Sezer Katırcıoğlu. Hastaların yanında Radiye Sezer Katırcıoğlu… Dertlilerin yanında Radiye Sezer Katırcıoğlu… Ama çok şükür Allah’a, Kocaeli’nin gururu olan sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, halkın hizmetkarı olarak herkese ve her yere yetişiyor. Hem de 40 derece ateşte ve  hasta olduğunda bile. 

Yüce Allah her ile, her bölgeye Radiye Sezer Katırcıoğlu gibi bir milletvekili nasip etsin inşallah. 

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın

Gazeteci, Yazar, Köşe Yazarı , Yorumcu, 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Yaklaşık 50 farklı alanda eğitim ve sertifika sahibi, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

( Ben Yalnızca Haddimi Bilirim )

YORUM YAP