DOLAR 32,6331 % 1.1
EURO 34,9394 % 0.09
STERLIN 41,5367 % 0.7
FRANG 36,5322 % 1.15
ALTIN 2.433,47 % 1,77
BITCOIN 67.010,99 -1.06

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, HALK KART’LA YEREL ESNAFA DA DESTEK OLUYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
MERSİN BÜYÜKŞEHİR, HALK KART’LA YEREL ESNAFA DA DESTEK OLUYOR
0

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in 2019 yılının Ekim ayında başlattığı Halk Kart’tan faydalanan ihtiyaç sahibi yurttaşlar, 26 ay içerisinde hesaplarına yatan toplam 33 milyon 406 bin TL ile anlaşmalı 360 yerel marketten alışveriş yaptı ve yurttaşların hesabına yatırılan bu tutar, Mersinli esnafın kasasına girdi. Esnaf, ürünlerin sürekli zamlandığı bu dönemde Halk Kart’ın kendilerine nefes aldırdığını belirtti.

Kasım ayında yatan 1 milyon 614 bin 900 TL yine esnafın kasasına girdi

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından yürütülen Halk Kart hizmeti ile her ay vatandaşların mutfak masraflarına katkı sunuluyor. Hizmet kapsamında 2019 yılında ihtiyaç sahibi yurttaşların hesaplarına toplam 1 milyon 851 bin 890 TL, 2020 yılında 13 milyon 794 bin 160 TL, 2021 yılında ise 17 milyon 760 bin 360 TL para yüklendi. Son olarak 2021 yılının Kasım ayında ise 12 bin 625 kişinin hesabına toplam 1 milyon 614 bin 900 TL yatırıldı.

“Bu zor dönemde halkımıza da esnafımıza da destek vermek bizi mutlu ediyor”

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımlar Şube Müdürü Engin Yıldırım, 13 ilçede toplam 360 yerel marketle anlaşma içerisinde olduklarını belirterek, “Halkımıza verdiğimiz desteğin yanı sıra zorluklar yaşandığı bu günlerde yerel esnafımıza da destek vermek bizi mutlu ediyor. Bizdeki başvuru kriteri vergi levhasının Mersin’de bulunması. Yerel esnafımızın kalkınmasından yanayız. Bu anlamda projemizi devam ettiriyoruz. Vatandaşımızın kartlarına yatırmış olduğumuz miktarlar yerel esnafımızın kasasında kalıyor ve bu sayede esnafımıza özellikle bu zor günlerde ciddi bir destek sağlamış oluyoruz” dedi.

“Her ay gelen 10-15 müşterim var, Halk Kart’larını getirip alışverişlerini yapıyor”

Toroslar ilçesi Turunçlu Mahallesi’nde market işleten Müslüm Taşan, ekonomik olarak zor bir süreçle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Her gün zam geliyor. Mallara saatlik zam geliyor. Müşteriye karşı çok mahcup oluyoruz. Örneğin bunu 1 TL’ye aldı bugün, ertesi gün 2 TL, 3 TL olmuş. Artık biz müşterilerimize derdimizi anlatamıyoruz. Onlara karşı çok mahcup kalıyoruz. Onun için çok sıkıntı yaşıyoruz. Allah razı olsun bu Halk Kart’ları vermiş belediyemiz, onlarla gelip alışveriş yapıyorlar. Bize de her ay iyi geliyor, güzel bir katkı sağlıyor. Her ay gelen 10-15 müşterim var, Halk Kart’larını getirip alışverişlerini yapıyor. Onlarla ödememizi yapıyoruz” diye konuştu.

Küçük bakkallara, esnafa katkı olduğu için mutlu oluyoruz”

Toroslar ilçesi Demirtaş Mahallesi’ndeki market işletmecisi Nezir Ergin ise ürün etiketlerini bazen günlük bazen de saatlik güncellemek durumunda olduklarını belirterek, “Çünkü sürekli fiyat listeleri geliyor ve bunu da yapmak zorundayız. Zaman zaman yapmıyoruz, insanları düşünüyoruz. Elimizdeki malları eski fiyattan satıyoruz ama yeni aldığımız malları da mecburen yeni fiyattan satmak zorunda kalıyoruz. Müşteriler 5 litrelik yağ alacağına artık 1 litrelik yağ alıyor veya 2 kilo bulgur alacağına yarım kilo bulgur alıyor. 1 liralık ürün 3 lira olmuş. 3 liralık ürün 5 lira olmuş. Bugün mesela 8,5 TL’ye sattığımız 900 gram yoğurt 13,5 TL oldu. 4 kilogram yoğurt 30 TL’den 50 TL’ye çıktı. Fiyatlar her gün değişiyor” dedi.

Ergin, vatandaşın alım gücünün düştüğüne dikkat çekerek, Halk Kart’la ilgili “Cebinde parası yok, alışveriş yapamıyor. Bizim satışlar da ister istemez yarı yarıya düştü. Halk Kart’la mesela o gün ciromuz 2 katına çıkıyor, mutlu oluyoruz. İhtiyaç sahiplerine verildiği için biz de mutlu oluyoruz. Sadece küçük bakkallara, esnafa katkı olduğu için de mutlu oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Halk Kart sayesinde toplu alışveriş yapabiliyoruz en azından”

Akdeniz ilçesi Müfide İlhan Mahallesi’nde bakkal işleten Mehmet Ayata da artan fiyatlara ve Halk Kart desteğine değinerek, “Fiyatlar bayağı bir yükseliyor, malı tedarik edemiyoruz. Sattığımızı yerine koyamıyoruz. Bayağı sıkıntı yani. Satışlar düştü, milletin alım gücü düştü. Bir Halk Kart sayesinde toplu alışveriş yapabiliyoruz en azından. Bir kola, yağ ya da şeker alabiliyoruz. Bizim için de iyi yani” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP