hava 22° Orta
DOLAR 27,3556 %% 1.62
EURO 28,8232 %% 1.33
GRAM ALTIN 1.647,96 %% 1,64
ÇEYREK A. 2.694,42 %% 1,64
BITCOIN 727.369 %0.823
SON DAKİKA
Google News

MERSİN’DE HUZUR DOLU BİR YIL

Son Güncelleme :

08 Ekim 2022 - 14:07

MERSİN’DE HUZUR DOLU BİR YIL

Mersin Emniyet Müdürü  Sn. Mehmet Aslan göreve geldiği günden beri basına çok önem verdi; iletişimi çağdaş olanaklar ölçüsünde canlı tuttu,  Basın Birimi bütün faaliyetlerini eksizsiz ve  ânında basına bildirdi.

Sonuçta,  Emniyet Müdürlüğümüzce kentle ilgili uygun bilgilere rahatça ulaştık.   

Bir kent için en önemli şey kentte huzur, güven, barış ortamının olmasıdır;

“Güvenlik” eksikse diğer tüm olumlu konular anlamını kaybeder.

Eğer gündelik hayatta güvensiz bir kentte yaşıyorsanız zenginlik, sağlık, konforlu yaşam gibi tüm olumlu değerler anlamsızdır; her an ve her yer tehdit altındadır.

Devlet, elindeki silahlı güçlerle ve istihbarat ağıyla güvenlik esaslı bir tekeldir; buna dair faaliyetlerini de gizlilik içinde yürütür; bu nedenle kamu güvenliğinin sorunsuz işlediği zamanlar, toplum huzurunu tehdit eden hiçbir şeyin olmadığı anlamına gelmez; çünkü bu konuda asıl önemli çabalar ÖNLEYİCİ niteliktedir ve Güvenlik güçlerinin esas hizmetleri burada yoğunlaşır; ama toplum bu konuyu görece kayıtsız izler; zaten büyük ölçüde de çalışmalardan haberi olmaz.  

***

Mersin gibi konumu ve demografik yapısı, kültürel hamuru ve ağır göç alan cazibesiyle öne çıkan bir kentte, huzur ve güven temel belirleyici olarak öne çıkar. Bunu sağlayabilmenin de ne kadar zor olduğu bilinmelidir.

Bir zamanlar ülke haberlerinde Mersin olaylarla, huzursuzluklarla gündeme gelirdi; ama son yıllarda artık insanlarımız huzurlu ortama alıştılar ve o eski günler unutuldu.

Sosyal dokusu ve etnik zenginliği yanında, özellikle lojistik alanındaki büyük önemi, aslında bu kentin terör için çeşitli cazibeler taşıdığını anlatır; bu kentte huzur ve güvenlik, doğrudan ülke ekonomisini ilgilendirir.

Bu nedenle Mersin Emniyet Müdürlüğü makamının da özel bir konumu vardır; nitekim terörün ülkemizin tamamında baş sorun olduğu geçmiş yıllardan günümüze,” Mersin Emniyet Müdürlüğü” makamına yapılan atamalarda, genel nitelikler yanında özel donanımları gözetilmiştir. Bu nedenle “Mersin Emniyet Müdürlüğü”nden sonraki görevlendirmeler, hep çok daha ileri, kritik hizmetlere doğrudur.

***

Şimdi bu Güvenlik meselesinde kamuoyuna düşen  çok özel bir sorumluluk vardır; bu sorumluluk hem güvenlik çalışmalarının başarısını ilgilendirir, hem de terör odaklarının kirli hesaplara dayalı girişimlerinin etkisini azaltır.

Şurası kesindir: Bugün terör yapıları, kendilerince süslü cümlelerle dolu amaçları öne çıkarsalar da, temelde uluslararası emperyal güçlerin taşeronu konumundadırlar. Başta uyuşturucu ticareti olmak üzere, çocuk savaşçıları, silah ticareti benzeri kirli alanlarda top koştururlar ve çok genç yaştaki militanları hem ideolojik olarak, hem de doğrudan madde kullandırıp uyuşturarak ölüme salarlar. Bu nedenle en güçlü istihbaratlar bile, mesela son zamanlarda ABD başta olmak üzere Rusya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde toplu katliamlarla sonuçlanan terör eylemleri, olağanüstü istihbarat ağlarına rağmen önlenememiştir.

Bizde ise çok şükür, geçmiş yıllar hatırlanırsa, topluma dönük cinnetli terör eylemleri sıfırlanmış; terörle mücadele sınır ötesine taşınarak meselenin kökende çözümünde neredeyse sona yaklaşılmıştır.

Bu süreçte, PKK  başta olmak üzere taşeron terör yapıları çok ciddi kayıplarla iyice sönümlenmişken, elbette bu derin umutsuzluk batağında son çırpınışları sayılan cinnet eylemleri de beklenecektir. Uyuşturucu etkisiyle de iradesine el konulan gencecik insanları canlı bomba olarak kullanan bu insanlık düşmanı yapı, kendilerince güç gösterisi (!) sayılmak amaçlı tek tük saldırılar deneyebilir; nitekim Mersin’imizde  son elim olay gerçekleşene kadar çok sayıda operasyon yapıldı ve bir çok terör bağlantılı kişi yakalandı.

Bu yönden Mersinliler emniyet güçlerimize minnet duydular ve kendilerini güven içinde hissettiler.

Yalnızca Sn. Mehmet Aslan döneminde faciaya yol açacak 13 eylemin önceden engellendiğini biliyoruz. Bu çok değerli,  defalarca altı çizilmesi gereken hayati önemde bir başarıdır.

Yukarda not ettiğim üzere: Terör yapıları, özellikle tükenme süreçlerinde cinnete kapılırlar ve tek tük çırpınışlarla dikkat çekmeyi denerler.

Kirli taşeron-PKK terör yapılanmasının en üst düzey elemanları güvenlik ve istihbarat teşkilatımızın büyük başarılarıyla yurt dışında ve içinde, ölü ya da canlı etkisiz hale getiriliyor; Mersin’imizde de önleyici çalışmalar büyük başarıyla yürütülüyorken, hepimizin canını acıtan ve bir şehidimizin Hak’ka yürüdüğü, uzun yıllardır yaşanan tek olay nedeniyle terör yapılarının amaçladığı psikolojik tahribata lütfen izin vermeyelim; sessizce ve büyük özveriyle yürütülen güvenlik çalışmalarımıza, başta Sn. Emniyet Müdürümüz olmak üzere canları her an bir namlunun ucunda görev yapan istihbarat ve güvenlik görevlilerimize inanalım, devletimizin onlarca yıl sonra ulaştığı terörü bitirme noktasında kirli yapıların algı oyunlarına hizmet etmeyelim.

Şehidimizi uğurlarız, acımızı yaşarız; ama emperyal devletlerin taşeronu terör örgütü PKK’nın bu son çırpınışlarına da duygusal/psikolojik prim vermeyiz; güvenlik güçlerimize sonuna kadar güvenerek onların sessizce yürüttükleri önleyici hizmetleri de şükranla, minnetle alkışlamaya devam ederiz.

Unutmayalım: Güvenle geçirdiğimiz, çocuklarımızın sağ salim okullarına gidip döndükleri, işimize sorunsuz devam ettiğimiz, toplu eğlenceler ve düğünler yaptığımız her günün gerisinde büyük bir güvenlik  hizmeti sürmektedir. Mesela, insanlarımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın on binlercesinin her saat dolaştığı Forum ve çevresinde her an kaç sivil polisimizin namlu ucunda ve canları pahasına görevde olduğunu biliyor muyuz? Ama kirli amaçlı yapılar bunu ve çok daha ötesini, devletimizin ve güvenlik güçlerimizin koruma ve önleme ağını iyi biliyorlar ve bu nedenle biz, özellikle de Mersin’de dün olduğu gibi bugün de, yarın da güven ve huzur içinde hayatımızı sürdüreceğiz.

Devletimize, güvenlik güçlerimize inancımızda milim sarsıntıya izin vermek,  insanlık düşmanı teröristlerin algı oyunlarına izin vermektir; onların bu son çırpınışlarından biricik ve zavallı beklentileri de zaten bu kadardır; buna izin vermeyelim.

Bu bağlamda, yaşadığımız son üzücü olayın SON olmasını diliyor, Şehidimizi rahmet ve şükranla  anıyorum; Mersin’in huzuru, halkımızın güvenliği için çalışan tüm Emniyet görevlilerimizi, İstihbarat elemanlarımızı değerli  Emniyet Müdürümüz Sn. Mehmet Aslan’ın şahsında takdirle, minnetle anıyor başarılar diliyorum.

HARUN ARSLAN….07 Ekim 2022

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.