DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.919,99 -0.119

MERSİN’DE YETENEK DÖNÜŞÜM PROJESİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
MERSİN’DE YETENEK DÖNÜŞÜM PROJESİ
0

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi, kurumlar arası iş birliğine dayalı projelerinden biri olan ‘Yetenek Dönüşüm Projesi’ni 2022’de hayata geçirmeye hazırlanıyor. Kasım ayında İŞKUR ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan iş birliği protokollerini kentin tüm paydaşlarını içine alacak şekilde genişletmeye hazırlanan Kariyer Merkezi, iç ve dış paydaşlarla bir araya geldi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi’nin moderatörlüğünde düzenlenen programa; Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, İŞKUR Şube Müdürü Umut Yücel, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları Şube Müdürü Yılmaz Gündoğan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Mikail Eren, merkez ilçelerin Halk Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Bakanlığı Kariyer Geliştirme Merkezi yetkilileri ve Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı temsilcileri katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi tarafından kurumlar arası iş birliği çerçevesinde hayata geçirilecek Yetenek Dönüşüm Projesi’nde “Kariyer Rehberliği, Mesleki Eğitim, İş Arama Becerileri ve İstihdam Çalışmaları” başta olmak üzere kurumların sağladığı birçok hizmetin tek çatı altında verilmesi hedefleniyor. Yetenek Dönüşüm Projesi yürütümünde açılacak programlara göre yine ilgili kurum ve kuruluşları projeye dahil edilerek projenin kapsamı genişletilecek.

Mesleki eğitimler iş gücü piyasasının ihtiyacına göre programlanacak

Yetenek Dönüşüm Projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde halk eğitim merkezleri ve diğer kurumlarla iş birliğinde açılacak mesleki eğitim kursları, iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olacak. Mesleki eğitim programlarına alınacak kursiyerlerin belirlenmesi noktasında komisyonla hareket edilecek. Yapılacak mesleki eğitim programlarından sonra pandemi koşullarına uygun olarak fiziki ya da dijital ortamlarda “Kariyer Günleri, Tecrübe Paylaşımı, Profesyonellerle Buluşma” gibi etkinliklerle mesleğin iş bulma olanakları, çalışma koşulları ve iş gücü piyasasının beklediği nitelikler konusunda destekler sunulacak.

Özel sektörde istihdam edilme sürecine de destek verilecek

Özellikle kursiyerlerin özel sektöre yapacağı iş başvurularına katkı sunulması amacıyla “Özgeçmiş Oluşturma, Mülakat Teknikleri, Networking BuluşmalarıSektörel Aday ve Firma Buluşmaları, İŞKUR İş Arama Danışmanlığı” hizmetlerine ağırlık verilerek adayların özel sektörde istihdam edilme süreci desteklenecek.

Kariyer Merkezi, Kişilik Envanteri hizmeti verecek

Büyükşehir Kariyer Merkezi’nin 2022 döneminde iş arayan, öğrenci, kursiyer ve işverenlere yönelik sunacağı ücretsiz hizmetlerden biri de Kişilik Envanteri olacak. Program kapsamında uygulanacak kişilik envanterleri ile adayların kişilik özelliklerine uygun meslekler ve yetkinlikleri alanında da çalışma yapılacak. Bu çalışma psikologlar tarafından da desteklenecek.

Kariyer Sitesi oluşturulacak

2022 döneminde “Yetenek Havuzu, Ücretsiz Özgeçmiş Oluşturma, Kurslara Başvuru Modülü, Eğitim Talep Etme” gibi birçok içeriğe sahip bir kariyer sitesi kurulması da projeler arasında yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Kariyer Sitesi için çalışmaları somutlaştırdıktan sonra paydaş kurumların görüşleri alınacak.

Yetenek Dönüşüm Programı, kurum destekleriyle büyüyecek

İŞKUR Şube Müdürü Umut Yücel, 1 Kasım 2021 tarihinde Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan iş birliği protokolü ile İŞKUR portalını kullanma ve aracılık yapma yetkisinin Kariyer Merkezi’ne verildiğini ifade ederken, Yetenek Dönüşüm Projesi kapsamında da iş birliğine hazır olduklarını belirtti.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumları Şube Müdürü Yılmaz Gündoğan ise projenin başlangıç aşamasından itibaren Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği içerisinde olduklarını, İl Milli Eğitim bünyesinde ilk kez Kariyer Geliştirme Merkezi’ni kurarak projenin meslek liseleri kısmında genişlemesi sürecini yöneteceklerini söyledi.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Yetenek Dönüşüm Projesi için bütün Halk Eğitim Merkezleri ile iş birliğine hazır olduklarını söyleyen Mersin İl Milli Eğitim Hayat Boyu Eğitim Şube Müdürü Mikail Eren, projenin mesleki eğitim ve belgelendirme kısımları başta olmak üzere bütün süreçlerinde yer alacaklarının altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP