DOLAR 32,6331 % 1.1
EURO 34,9394 % 0.09
STERLIN 41,5367 % 0.7
FRANG 36,5322 % 1.15
ALTIN 2.433,47 % 1,77
BITCOIN 67.010,99 -1.06

Mevlana vuslatının 748’inci yılında anıldı

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mevlana vuslatının 748’inci yılında anıldı
0

Antalya Büyükşehir Belediyesi vuslatının 748’inci yılında büyük İslam düşünürü Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi andı. Geceye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Mevlana’nın değerinin her geçen gün daha iyi anlaşıldığını belirterek, “Bu ismi dünyaya tanıtmak, kendimizi dünyaya Mevlana’nın penceresinden takdim etmek hepimizin görevi olmalıdır” dedi.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hakk’a vuslatının 748’inci yıldönümünde Antalya’da Sema Töreni ile anıldı. Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Konyalılar Federasyonu ve Konyalılar Derneği katkılarıyla düzenlenen etkinliğe ilgi ve katılım yoğun oldu.

İNSANLIĞA UMUT IŞIĞI OLDU

Atatürk Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda gerçekleştirilen anma törenine Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldı. Başkan Muhittin Böcek, Mevlana’nın sevgi, hoşgörü, birlik, beraberlik adına verdiği mesajlarla kan, nefret ve acının damga vurduğu 13. yüzyılda tüm insanlığa umut ışığı olduğunu söyledi. Başkan Böcek, vuslatının üzerinden 7.5 asır geçmesine rağmen Mevlana’nın hala gönüllere ulaştığına dikkat çekerek, “O’nu bu denli ve her dem taze tutan şey aşktır, sevgidir. O’nun yeşerttiği sevgi ortamının temelinde barış vardır. Tüm farklılıkların, hırsların, kavgaların, ayrılıkların, öfkelerin ve kinlerin kısaca insanı kirleten her duygunun hoşgörüyle yok edilmesi vardır. Bu ismi dünyaya tanıtmak, çocuklarımıza, gençlerimize O’nu ve öğretilerini anlatmak kendimizi dünyaya Mevlana’nın penceresinden takdime etmek hepimizin görevi olmalıdır. Çünkü Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği daha aydınlık bir Türkiye’ye ancak böyle ulaşabiliriz” diye konuştu.

DERNEK BAŞKANLARINA SERTİFİKA

Başkan Böcek’in konuşmasının ardından geceye katılımcı olarak katılan derneklerin adına Manavgat yangınında zarar gören alanlara dikilen fidanların sertifikaları verildi. Akdeniz Konyalılar Derneği Federasyonu Başkanı Hasan Hüseyin Cengiz, Konyalılar Derneği Başkanı Süleyman Üre, Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İsmail İncel, Karaman Ayrancılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Dikici’ye sertifikaları Başkan Muhittin Böcek tarafından takdim edildi.

SEMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Mevlana’yı anma etkinliği Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Tasavvuf Müziği Topluluğu eşliğinde düzenlenen Semâ Töreni ile devam etti. Etkinlikte vefatının 175’inci yılı olması nedeniyle Hamamizade İsmail Dede Efendi’nin Neva makamında beslediği Mevlevi Ayin-i Şerif’i seslendirildi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP