DOLAR 32,6331 % 1.1
EURO 34,9394 % 0.09
STERLIN 41,5367 % 0.7
FRANG 36,5322 % 1.15
ALTIN 2.433,47 % 1,77
BITCOIN 67.010,99 -1.06

MGC Başkanı Tepe: “Her şartta 10 Ocak’a sahip çıkmalıyız”

Yayınlanma Tarihi : Google News
MGC Başkanı Tepe: “Her şartta 10 Ocak’a sahip çıkmalıyız”
0

Mersin Gazeteciler Cemiyeti’nce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle tören düzenlendi. Düzenlenen törende konuşan MGC Başkanı R.Kaya Tepe, günün anlam ve önemine işaret etti. Başkan Tepe, “10 Ocak, 1961 yılından bu yana kutlanan Türkiye’ye özgü bir gün. Kazanımlar sonucu kutlanan bu özel gün mesleki anlamda bizim manevi değerlerimiz ve her şartta sahip çıkmalıyız” dedi.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü yağmur nedeniyle Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törene Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Baro Başkanı Gazi Özdemir, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Başkan Yardımcıları Levent Altun, Necmi Işıksal ve İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak ile çok sayıda gazeteci katıldı.

 ANITA ÇELENK SUNULDU

Tören öncesi Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı R.Kaya Tepe, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Genel Başkan Yardımcıları Levent Altun, Necmi Işıksal ve İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak tarafından Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

“GAZETECİLERİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”

Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan MGC Başkanı R.Kaya Tepe, günün anlam ve önemine değindiği konuşmasında şunları söyledi: “10 Ocak’ı kutlayan var kutlamayan var. Ancak her şartta 10 Ocak gününe sahip çıkmanın önemli olduğunu düşünüyorum. 10 Ocak’ın tarih sürecine bakınca gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alındığı gün olduğunu görüyoruz. 1961 yılında 9 patron olayı sonucu gazeteciler kazanım sahibi oldu. Bu sebeple bugünü tarihe taşımamız, bizi var eden değerlere sahip çıkmamız gerekiyor. Mesleki anlamda zor günlerden geçiyoruz. Gazetecilerin önündeki engeller kaldırılmalı. Demokrasi adına asli görevimizi yapmalıyız. Gazetecilik aşkla yapılan bir meslek, para pula mukayese edilemez. Vatan millet sevdası içinde doğru, dürüst şekilde görevini yapan gazetecilere buradan selam olsun.”

GİBİ BÜYÜYEN SORUNLARA ÇÖZÜM YOLU ARIYORUZ

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca ise sektörün çığ gibi büyüyen sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Anadolu’da 5 bin civarı işsiz gazeteci arkadaşımız var. Çalışanların büyük bir kısmı ise asgari ücret dahi alamıyor. Gazeteci arkadaşlarımız kendi günlerinde bile çalışıyorlar ama şartların iyileştirilmesi için federasyon olarak büyük mücadelemiz var. Çalışma Bakanı’yla görüşüp sorunlarımızın çözülmesi yönünde destek isteyeceğiz” dedi.

MİLLETVEKİLİ ÖZKAN: “HER ZAMAN YANINIZDAYIM”

AK Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan gazeteciliğin önemine vurgu yaparak, “Gazeteciler Cemiyet Başkanımızın ifade ettiği gibi hakikaten çok zor şartlar altında ama aynı şekilde onurlu bir iş yapıyorsunuz. Zor şartlar altında, savaşlarda, dağda, çamurda, bayırda her zaman görevinizi fazlasıyla yerine getirmek adına zaman zaman canınızı siper ediyorsunuz. Bu bağlamda da hayatını kaybetmiş bütün gazeteci kardeşlerimizi rahmetle anıyoruz. 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyor, her şekliyle yanınızda olduğumu bilmenizi istiyor ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP