DOLAR 32,2177 % 0.08
EURO 34,8417 % -0.05
STERLIN 40,9470 % 0.1
FRANG 35,2480 % 0.11
ALTIN 2.412,24 % 0,10
BITCOIN 67.754,01 -2.382

ŞANLIURFA PLATFORMU ANKARA’DA 11 NİSANI KUTLADI

Yayınlanma Tarihi : Google News
ŞANLIURFA PLATFORMU ANKARA’DA 11 NİSANI KUTLADI
0

Şanlıurfa Platformu Ankara’da Kurtuluş savaşı sırasında Şanlıurfa’yı işgal etmek isteyen düşmana karşı halkıyla topyekun direniş göstererek 11 Nisan’da kurtuluş günü ilan eden ve TBMM tarafından “Şanlı” unvanı verilen Şanlıurfa’nın kurtuluş günü etkinliği düzenledi.

Bu kapsamda Ankara’da düzenlenen kurtuluş günü iki etkinlikle kutlandı.

Birinci etkinlikte konuyla ilgili panel, ikinci etkinlikte müzik dinletisi yer aldı.

Panelde Moderatör olarak Yapımcı-Yönetmen Metin Balcı, Panelist olarak, Türkiye Yazarlar Birliği Genel Sekreteri Araştırmacı Yazar Mehmet Kurtoğlu, Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Doç Dr. Thomas Zimmermann yer aldı. Müzik dinletisinde ise Ankara Devlet Türk Halk Müziği Sanatçı Bestekar Arif Çelik sahne aldı.

Konu ile İlgili açıklama yapan, Şanlıurfa Platformu Genel Başkanı Habip Çadırcı, “Şanlıurfa’mızın 104 yıldır Gururla kutladığı 11 Nisan Kurtuluş Günü Şanlıurfa Halkımızın azmi ve cesareti sayesinde gerçekleşen bir zafer olarak tarihte yerini almıştır. Bu Şanlı günümüzün yalnızca Askeri bir zafer değil, Milli iradenin ve bağımsızlık mücadelesinin meyvesi olduğunu hepimize göstermektedir.

Şanlıurfa’nın Düşman işgalinden kurtuluşunun anılması ve buna paralel olarak özgürlük fikrinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla her yıl Ankara’da Şanlıurfalı STK olarak etkinlik düzenlemekteyiz.

Dileğim, her kurtuluş yıl dönümlerinde kültürel değeri ve tabiat varlıklarını korumuş bir Şanlıurfa’da yaşamın tadına varılmasıdır. Dünya şehri olan Şanlıurfa’nın tarihi dokusunu ve kültürel değerini korumak 11 Nisan gününün anlamıyla çok uyumlu düşmektedir.

Şehrimizin kalkınması ve gelişmesi için, tarihten aldığımız güçle hep birlikte yorulmadan çalışacağız. Bugün büyük bir gururla Şanlıurfa’nın kurtuluşunu kutlarken 104 yıldır kalbimizde taşıdığımız bu destansı mücadeleyi hep birlikte yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Yoğun katılımın olduğu Şanlıurfa’nın Kurtuluş günü etkinliğinde ikram olarak Çiğköfte vardı. Samimi bir ortamda geçen kutlamada söylenen türkülere seyircilerde eşlik etti.

 

YORUM YAP