DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

Siyaset, Yalnızca Kandıra’lı Siyasetçilere Mi Yasak?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Siyaset, Yalnızca Kandıra’lı Siyasetçilere Mi Yasak?
0

Bölük Dur ! Kandıra’lı Sen De Dur!!!

Zaten hep duruyoruz. Bir yere de gittiğimiz de yok ki! Çünkü ayağımıza pranga takmışlar. İstesekte bir yere gidemiyoruz ki!

Zaten ne zaman boynumuzu yukarıya kaldırsak, hemen kafamıza tokmağı yiyoruz. Yani kısacası bir türlü kafamızı yukarıya kaldıramıyoruz. Çünkü kafamızı yukarıya kaldırmamıza izin vermiyorlar. 

Şimdi asıl konumuza dönelim. ..

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kadrosuna baktığımızda üst düzeyde görev yapan bir tane bürokrat Kandıra’lı hemşehrilerimiz yok. 

Yani Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde çalışacak ve üst düzeyde görev yapacak kapasiteye sahip Kandıra’lı bir bürokrat yok mu?

Yani Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde üst düzey yöneticilik yapan insanlar Kandıra’lı hemşehrilerimizden daha mı üstün, daha mı becerikli acaba?

Nedir bu Kandıra’lı düşmanlığı?

Nedir bu Kandıra’lı hemşehrilerimizi adam yerine konulmayışı?

Nedir bu Kandıra’lı hemşehrilerimizin siyasette saf dışı bırakılışı?

Nedir bu Kocaeli Büyükşehir bünyesinde Kandıra’lı hemşehrilerimize görev verilmeyişi?

Nedir bu Kandıra’lı hemşehrilerimizin hakir görülüşü?

Sanki siyasette Kandıra’lı bir hemşehrilerimiz var da, bürokraside de olsun. 

Kandıra’lı hemşehrilerimizi siyasette de adam yerine koyan yok ki.

Kandıra’lı hemşehrilerimizi siyasette de isteyen yok ki.

Kandıra’lı hemşehrilerimize siyasette de görev veren yok ki. 

Kandıra’lı siyasetçilerini belediye başkanı ve milletvekili adayı yapan da yok ki. 

 TBMM çatısı altında bir tane Kandıra’mızın evladı var mı?

Ankara’da üst düzeyde görev yapan bir tane Kandıra’lı hemşehrilerimiz var mı?

Kocaeli Büyükşehir bünyesinde Genel Müdür sıfatıyla görev yapan bir tane Kandıra’lı var mı?

Kocaeli Büyükşehir bünyesinde Daire Başkanı sıfatıyla görev yapan bir tane Kandıra’lı var mı?

Cevap veriyorum; Hayır yok. Böyle giderse asla da olmayacak. Zaten ne zaman oldu ki?

Yok, yok, yok…

Çünkü Kandıra’mıza değer veren yok. 

Kandıra’lı hemşehrilerimizi insan yerine, adam yerine koyan da yok. Sanki siyasetçi yerine koyan var da. 

Kandıra’lı hemşehrilerimiz yalnızca oy vermekle yükümlüdür. Kandıra’lı hemşehrilerimizin başka görevi yok. 

Kandıra’lı hemşehrilerimizden istenen ve beklenen şudur;

Milletvekili olmak ve istemek yok. 

Belediye Başkanı olmak ve istemek yok 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde görev almak ve istemek yok. 

Ankara’da üst düzey görev almak ve istemek yok. 

Ey Kandıra’lılar sizler yalnızca oy verin yeter.

Kandıra’lı sen de dur!

Aslında bunlar bizim alnımıza yazılmış. Bunlar bizim kaderimizde var. Yıllar önce askeri görevini yapmakta olan bir Kandıra’lı hemşehrilerimize komutan şöyle bir emir vermiş;”Bölük dur Kandıra’lı sen de dur ” O komutanın yıllar önce askeri kışlada Kandıra’lı hemşehrilerimize vermiş olduğu emir ve söylemiş olduğu sözler üzerimize yapışıp, öylece kalmıştır. 

Uzun yıllar bu anlamda çok ama çok çalıştım. Lakin bu kısır döngüyü kıramadım. Her alanda ve her kulvarda imtihan edilmek istemiştim. Fakat Kocaeli’nin Kandıra algılasını yıkamadım. 

Belediye Başkanlığı seçimlerinde rakiplerimle birlikte imtihan edilelim demiştim. Fakat siyasette imtihan edilmek gibi bir şey yokmuş. 

Bu arada makam ve mevki, ayrıca para beklentisi içinde de bulunmadım. 

Bir klasör dosya ile Ankara’da ilgili merciler ve ilgili kişilerle defalarca görüştüm. Lakin bir sonuç alamadım.

Uzun yıllar uluslararası şirketler dahil olmak üzere, bir çok şirkette üst düzey yöneticilik yapmış biri olarak, Kocaeli’nın öz evladı olarak Kandıra’mızın gelişmesi için her şeyi ama her şeyi yaptık. Kandıra’mızın gelişmesinde faydalı olacak bir çok proje hazırlamış ve bu projelerimizi Ankara’da ki yetkili mercilere ve yetkili kişilerin emrine sunmuştuk.

Ama ne bileyim ki ! siyasette bilgi, birikim, donanım ve tecrübe, ayrıca proje önemli değil!

Ama ne bileyim ki ! uluslararası şirketlerde yöneticilik yapmanın bir anlamı ve önemi yok!

Ama ne bileyim ki! Kişilik sahibi olmak, diksiyonu düzgün olmak, etkili ve güzel konuşmak, prezantabl olmak siyasette önemli değil!

Bizler İşletmeciliği, bizler ticareti, bizler yöneticiliği, bizler satış ve pazarlamayı, bizler mal yönetmeyi, bizler insan kaynaklarını, bizler muhasebeyi, bizler strese dayanıklı olmayı, bizler tarımı, bizler balıkçılığı, bizler toprakla meşgul olmayı, bizler rekabeti, bizler rakiplerimizle rekabet etmeyi, bizler basiretli olmayı, bizler ahlaksız ve ahlaklı piyasa ekonomisini ve koşullarını, ayrıca bunlarla baş etmeyi iyi biliriz. Hatta ve hatta çok iyi biliriz.  Ama bunların hiç biri siyasette yeterli olmuyor ki!

Bu saydığımız özellikler ve kriterler elbet bir gün önem arz edecektir. O günleri bizler görür müyüz, görmez miyiz bilemiyoruz. Ama göreceğimizi hiç sanmıyorum. 

Biz bu tabuyu kırardık be kardeşim. 

Bizler bu ezikliğe son verebilirdik be kardeşim. 

Bizler Kocaeli baronları ile baş edebilirdik be kardeşim 

Bizler her arenada alın teriyle koşabilirdik be kardeşim. 

Bizler her görevin üstesinden layıkıyla üstesinden gelebilirdik be kardeşim. 

Çok kıymetli kardeşim Kenan Seyrek ve kıymetli kardeşim İbrahim Efe 2023’te yapılan genel seçimlerde AK PARTİ Milletvekili aday adayı olmuştu. Çok kıymetli kardeşim Levent Gödek Yeniden Refah Partisi Milletvekili adayı olmuştu. Ama bir türlü Kandıra’mızı temsil edecek bir milletvekilimiz olmadı. Olmayınca olmuyor. Yalnız nedense hep Kandıra’mızın insanları milletvekili olmuyor. Sanki kaderimizde Kandıra’lı lar milletvekili olamaz yazıyor.

Aslında bizim Kandıra’lı kardeşlerimiz de, bizim Kandıra’lı hemşehrilerimiz de, bizim Kandıra’lı siyasetçilerimiz de donanımlı insanlardı. Karakteri düzgün ve ahlaklı insanlardı. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Kandıra’lı hemşehrilerimizin siyasette bulunmasını istemeyen belli grup, ya da belli bir gruplar var. Bunun başka bir açıklaması olamaz. 

Eeee ne demişler; “Bölük dur Kandıra’lı sen de dur “… Duralım bakalım. Ne zamana kadar ve nereye kadar duracağız. Zaten yıllardır yerimizde sayıyoruz ki!

Kıymetli okuyucularım, 

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi Kandıra’mızın gelişmesi için ve makus kaderini yenmesi için her yolu deneyen ve her şeyi yapan bir kardeşiniz olarak, mevcut siyasi durumu ve bundan yıllar önce ki siyasi yapıları eleştirmeye çalıştım. Mevcut siyasi yapı  yalnızca günümüzde ki siyasi konjonktürden kaynaklanan bir sorun değildir. Bu sorunlar yıllardır böyle devam ediyor. Böyle de devam edecektir. 

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın

Köşe Yazarı , 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Yaklaşık 50 farklı alanda eğitim ve sertifika sahibi, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

YORUM YAP