DOLAR 32,7350 % 1.4
EURO 35,0395 % 0.36
STERLIN 41,5338 % 0.69
FRANG 36,7726 % 1.8
ALTIN 2.452,62 % 2,58
BITCOIN 65.376,00 -2.22

Sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, Yeni Nesillere ” Yerli Malı Haftası”nı Tekrar Yaşatmakta Kararlı 

Yayınlanma Tarihi : Google News
Sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, Yeni Nesillere ” Yerli Malı Haftası”nı Tekrar Yaşatmakta Kararlı 
0

Hatırlıyorum da bizler  çocukken, yani ilkokul çağlarında okulda ” Yerli Malı Haftası ” kutluyorduk. Tüm öğrenciler evlerinde ne varsa, hepsinden azar azar okula getirirlerdi. Öğretmenlerimizin eşliğinde, evlerimizden getirdiğimiz ürünleri hep birlikte yerdik; Elma, armut, portakal, incir, kayısı, karpuz, kavun, üzüm, ayva. .. Yani evde ne varsa onu getiriyorduk. Ne güzel günlerdi o günler… 

İşin üzücü ve acı tarafı da, o günleri şu an yaşayamıyor olmamızdır. Şimdi ki çocuklar, yani yeni nesiller o günleri görmediği ve yaşamadığı için, o günlerin değerini ve anlamını bilemezler. Çocukken yaşadığımız o güzel günleri tekrar yaşamamız için varını yoğunu ortaya koyan Kocaeli Milletvekili sn;Radiye Sezer Katırcıoğlu, yeni nesillerin “Yerli Malı Haftası” nı tekrar kutlaması için bir dakika bile yerinde oturmuyor. 

Yerli Malı Haftası, 12-18 Aralık tarihleri arasında ülkemizin tüm okullarında kutlanıyor. Bundan pek emin değiliz ama, öyle umuyoruz. 

“Yerli Malı Haftası”, yıllar önce yaşanan Birinci Dünya Savaşı’n dan sonra meydana gelen ekonomik sıkıntıların ve ekonomik kriz sonucu oluşan, para akışının yabancı ülkelere gitmesine engel olmaktı.

Çünkü tüm ülkelerin ekonomik anlamda rahat etmesi ve paranın yurtdışına kaçmaması için, ayrıca toplumdaki tutumun bilinçlendirilmesi için böyle bir düşünce hayata geçirilmişti. Ülkeler, tüm ürünleri kendileri üretecek ve dışa bağımlı olmaktan kurtulacak, ayrıca para yurtdışına kaçmayacaktır. 

Ülkemizin ekonomik anlamda rahat etmesi ve paranın yurtdışına kaçmaması için, çiftçilerimizin üretim yapması için, ömrünü  insanlığa adamış, gecesini gündüzüne katmış olan Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, ülkemizin tekrar tarım ülkesi olması konusunda oldukça kararlı.

Şimdi O Günlerden Eser Kalmadı!

Son yıllarda ülkemizde yeterli tarım üretimi yapılmıyor. Ya da yüksek girdi maliyetleri yüzünden çiftçilerimiz üretim yapmıyor, ya da yapmak istemiyor. Yeterli üretim yapılmadığı için de, hemen hemen her şeyi ithal ediyoruz. Çünkü başka çaremiz yok. 

Evet hemen hemen her şeyi ithal ediyoruz;

Türkiye, meyve ve sebze başta olmak üzere, elma, armut, üzüm, ayva, erik, kavun, karpuz, domates, ıspanak, turunçgiller gibi ürünleri ithal ediyor.

Ayrıca tahıl ve bakliyat ürünlerini Rusya ve Ukrayna’dan ithal ediyoruz. Bununla birlikte arpayı Danimarka ve Fransa’dan ithal ediyoruz. Daha diğer ürünleri ve diğer ülkeleri yazmıyorum. Taşı toprağı altın olan, çok verimli topraklara sahip olan, ülkenin her yerinden şakır şakır sular akan, dört mevsimi bir arada yaşayan, koskoca Türkiye, iğneden ipliğe her şeyi ithal ediyor. Bu cennet vatanda, bu verimli topraklara hangi ürünleri ektik de, bu kutsal topraklarımız bizlere ürün vermedi? Bu verimli topraklar, ne zaman bizlere nankörlük etti?…

Eskiden “Yerli Malı Haftası” kutluyorduk. Şimdi ise İthal Malı Haftası yaşıyoruz!!! Çünkü iğneden ipliğe her şeyi ama, her şeyi ithal ediyoruz!

Ülke ekonomisine katkı sağlamak için, ülke parasının içeride kalması ve yurtdışına kaçmaması için başlatılan ” Yerli Malı Haftası” nın maalesef hiçbir hükmü kalmamıştır. Kendi paramızın kendi ülkemizde kalması için başlatılan bu oluşum, maalesef yerini tamamen ithalata bırakmıştır. Yani kısacası, milyarlarca dolar paramızı yurtdışına heba ediyoruz. Ayrıca ülke olarak yurtdışına bağımlı olmaktan başka bir çaremiz yoktur. Yani tamamen her şeyi ithal etmek zorundayız. 

Vahh Türkiye’mmm Vahh… Hem De Ne Vahhh…

Tarım ülkesi olan Türkiye’de, yeterli üretim yapılması gerekiyor. Bu anlamda uzun zamandır ülke çapında çalışmalar yapan, çiftçilerimizin üretim yapması için yoğun bir mesai harcayan, Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, hem üretim safhasında, hem de hasat mevsiminde çiftçilerimizin yanında olmak için gecesini gündüzüne katıyor. 

Tarım ülkesi olan Türkiye’de, tarıma destek verilmesine ilişkin çalışmalar yapan, Ata Tohumu Projesi’nin mimarı olan, Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik Projesi’nin hayata geçirilmesi konusunda üstün hizmetleri olan Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, çiftçilerimizin üretim yapması için mazot desteği, gübre ve ilaç desteği, ayrıca fide desteği verilmesini de sağlıyor. 

Tarım ülkesi olan Türkiye’de, çiftçilerimizin yeterli üretim yapması için, yeterli destek verilmesi hususunda, Ağustos sıcağında çiftçilerimizle birlikte, tarlada ve bahçede çiftçilerimizle birlikte hasat yapan Kocaeli Milletvekili sn;Radiye Sezer Katırcıoğlu, çiftçilerimizin tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyor. 

Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, tarım ülkesi olan Türkiye’de, çiftçilerimizin üretim yapması için, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve karlılık oranlarının yükseltilmesi için, çiftçilerimize hibe desteği verilmesi konusunda yoğun çalışmalar yapıyor. 

Kocaeli Milletvekili sn;Radiye Sezer Katırcıoğlu , ülkemizin kurtuluşu için, bu ülkenin geleceği için, paramızın ülkemizde kalması için, “Yerli Malı Haftası” nı tekrar kutlamak için, çiftçilerimizin üretim yapması için, devletimizin güçlü olması için, yarınlara güvenle girmemiz için, çocuklarımızın geleceği için, eskiden olduğu gibi tamamen kendi kendine yeten bir ülke olması için canla başla çalışıyor. 

Bu ülkenin tek kurtuluşu tarımdır.

Köyde doğup büyüyen biri olarak, bir çiftçi olarak, çiftçilerimizin sorunlarını yakından bilen biri olarak, bu ülkenin geleceğinin ve kurtuluşunun tek çaresi tarım olduğunu bilen bir çiftçi olarak, dört koldan, tüm ülke olarak tarıma yönelmek zorundayız. Tıpkı Kocaeli Milletvekili sn;Radiye Sezer Katırcıoğlu gibi hiç durmadan çalışmak zorundayız. Çünkü başka hiçbir çaremiz yoktur. 

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın 

Gazeteci, Yazar, Köşe Yazarı , Yorumcu, 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

YORUM YAP