DOLAR 32,6709 % 1.22
EURO 34,9441 % 0.1
STERLIN 41,5030 % 0.62
FRANG 36,5610 % 1.23
ALTIN 2.446,56 % 2,32
BITCOIN 66.851,99 -1.355

Türkmenistan ve Kırgızistan’da Nevruz Bayramı coşkuyla kutlanıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türkmenistan ve Kırgızistan’da Nevruz Bayramı coşkuyla kutlanıyor
0
 
Türkmenistan ve Kırgızistan’da birlik ve beraberliğin yanı sıra baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı coşkuyla kutlanıyor.

 
 

BIŞKEK/AŞKABAT (AA) – Kültürel, sosyal ve sportif aktivitelerle kutlanan nevruz için başkent Bişkek’teki Ala-Too Meydanı’nda kutlama etkinliği düzenlendi.

Halk oyunları ekiplerinin sahne almasıyla başlayan etkinlikte, zorlu kış mevsiminin ardından baharı müjdeleyen güneşin doğması, tahılın toprağa bırakılması ve kadınların dualarıyla baharı karşılamasını konu alan oyun sahnelendi.

Konuklara, nevruz sofralarının vazgeçilmezi “sümölök tatlısı” ikram edildi.

Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov ve Bişkek Belediye Başkanı Emilbek Abdıkadırov, yaptıkları konuşmalarla halkın Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Caparov, nevruzun uluslararası bir bayram olduğunu belirterek “Nevruz Bayramı büyük coşkuyla kutluyoruz.” dedi.

Nevruzun bereketi, birlik ve beraberliği simgelediğini vurgulayan Caparov, bereket temennisinde bulundu ve ekonomiyi kalkındırmak için iç kaynaklardan faydalanacaklarını söyledi.

Caparov, konuşmasında, iki kardeş Slav halkları arasında barış dileğinde de bulundu.

Etkinlik, dans gösterileri, halk oyunları ve ünlü sanatçıların konserleriyle devam etti.

Türkmenistan’da Nevruz Bayramı kutlandı

Ülkenin farklı yerlerinde kutlanan baharın müjdecisi Nevruz Bayramı için en görkemli etkinlik, başkent Aşkabat’ın Çoğanlı bölgesinde yapıldı.

Çoğanlı bölgesindeki Karakum nehrinin kenarında geleneksel çadırların kurulduğu törende, Türkmen halkının kültürel mirası tarihi tarım yöntemleri ile el sanatları örnekleri sergilendi.

Büyük kazanlarda yapılan, nevruza özgü semeni tatlısı, törene katılanlara ikram edildi. Etkinlikler kapsamında geleneksel danslar ve tiyatro gösterisi sergilendi, Türkmen güreşi renkli görüntüler oluşturdu.

Programının en ilgi çekici bölümlerden biri de atlı spor gösterileri oldu. At üstünde dans eden gençler ve safkan Ahal Teke atları katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Türkmenistan’da Nevruz Bayramı kutlamaları dolayısıyla bugün ve yarın resmi tatil ilan edildi.

Muhabir: Nazir Aliyev Tayfur,Merdan Velhanov

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP