DOLAR 32,2960 % -0.05
EURO 34,9357 % -0.05
STERLIN 41,4751 % 0.04
FRANG 36,1452 % 0.01
ALTIN 2.391,71 % -0,97
BITCOIN 66.859,57 -3.074

Yaratılanı Severiz Yaradan’dan Ötürü…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Yaratılanı Severiz Yaradan’dan Ötürü…
0

İyi bir siyasetçi olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekiyor?…

İyi bir siyasetçi nasıl olmalıdır?…

Siyasette ve siyasetçide aranan özellikler ve kriterler nelerdir?…

Üzülerek belirtmek istiyorum ki ! ülkemizde siyaset ve siyasetçi tanımını yapmak çok zor. Çünkü ülkemizde siyaset tanımı kandırmaca, insanlara hayal satma, insanlara yalan söyleme olarak tanımlanıyor. Ne yazık ki ! siyasetle meşgul olan tüm siyasetçiler terazinin aynı kefeyesine konuluyor. Ve aynı şekilde değerlendiriliyor. Ama bu tutum yanlış bir tutumdur. 

Ülkemizde çok dürüst insanlar ve çok saygın siyasetçiler var. Ayrıca devlet-millet aşkı ile yanan bir çok siyasetçi var. Bunu asla unutmamak gerekir. Bu siyasetçilerin içinde en değerli olanlardan birisi de Kocaeli Milletvekili sn;Radiye Sezer Katırcıoğlu’dur. Çünkü Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, devlet ve millet aşkıyla yanan bir siyasetçidir. 

Yalnız üzülerek belirtmek istiyorum ki, ülkemizde siyasetçilerin genel anlamda yalanı sevdiği, insanları kandırarak oy aldığı, halkın duyguları ile uymadığı, insanlara söz verip, o sözü yerine getirmediği, ama bu yöntemlerle oy aldığı kanısına varılmaktadır. Ama maalesef bu doğru bir düşünce, doğru bir hareket, ayrıca doğru tutum değildir. Ülkemizde çok dürüst siyasetçiler de var. Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu gibi…

  Hiç kimse kusura bakmasın lütfen!

Siyasetçilerin söylediği sözlerin ve sattıkları hayallerin sebebi siyasetçiler değil. Bunun sebebi siyasetçilere oy verip, bu siyasetçileri belli bir makamlara getiren biz seçmenleriz. Eğer bizim oylarımızla seçilmiş bir siyasetçi suç işlemişse, yalan söylemişse, insanları kandırmışsa suç siyasetçide değil, bu suç bizimdir. 

   Öyle ise toplum olarak neler yapmalıyız ?

Seçeceğimiz siyasetçileri iyi tanımalı ve onları iyi tartmalıyız. Bunun yanında ülkemizdeki siyasetçileri iyi analiz etmeliyiz. Sahip oldukları meziyetleri, topluma sağlayacağı faydalarını iyi etüt etmeliyiz. İleride pişman olmamamız ve vebal ödememiz için doğru siyasetçileri desteklemek zorundayız. 

Dört dönemdir Kocaeli Milletvekili olarak görev yapmakta olan ve yetimlerin yanında olan, milletin efendisi değil, halkın hizmetkarı olan ve halkın sevgilisi olan sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, milletvekili olduğundan bugüne kadar halkın içinde bulunmayı tercih etti. Halktan hiçbir zaman kopmadı. Her zaman halkın içinde ve halkla bütünleşti. Derdi olanın derdine çare oldu. Darda kalanların yardımcısı oldu. Yani kısacası sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu yalnızca siyasetçi olmadı. Hem siyasetçi oldu, hem de halkın gönlünde taht kuran halktan biri oldu. 

Şimdi konuyu ayrıntılı olarak ele alalım.

Öncelikle bir siyasetçide olması gereken bir çok özellik var. Bu özellikleri tecrübelerimize dayanarak yazmak istedim. 

Peki, siyasetçide olması gereken özellikler nelerdir?

Siyasetçi, dürüst olmalıdır. Felsefesi doğruluk üzerine kurulmalıdır. Ayrıca ilkeleri olmalı ve ilkeli bir duruş sergilemelidir. 

Siyasetçi, yalnızca kendinin ve akrabalarının, ayrıca çevresinde ki insanların çıkarlarını korumamalı ve onların menfaatlerini düşünmemelidir. 

Siyasetçi, kendi derdine değil, toplumun tüm fertlerine derman olmalıdır. Ve halkın tüm sorunlarıyla ilgilenmelidir. Bununla birlikte halkın sorunlarını çözmek için tüm gücüyle çalışmalar yapmalıdır.

Siyasetçi, sözüne ve özüne güvenilir bir kişi olmalıdır. Her ne olursa olsun her zaman kararlı bir duruş sergilemelidir. Bugün de yarın da aynı tavrı sergilemeli ve asla yanar döner bir yapıya sahip olmamalıdır.

Siyasetçi, kültürlü, görgülü, bilgili, ahlaklı, tecrübeli, gün görmüş, insancıl, saygı ve sevgi çerçevesinde düşünen ve yaşayan, egoları olmayan, insanları ötekileştirmeyen ve karakterli, ayrıca güvenilir bir kişi olmalıdır.

Siyasetçi, nerden geldiğini asla unutmamalı ve ayakları yere basmalıdır. Ayrıca sahip olduğu yetkileri yerinde kullanmalı ve makam delisi olmamalıdır.

Siyasetçi, gizli kapaklı işlerden uzak durmalı ve topluma karşı şeffaf olmalıdır. 

Siyasetçi, hizmetleriyle anılmalı, topluma varlığını hissettirmelidir.

Siyasetçide olması gereken özellikleri ifade etmeye çalıştık. Dilimizin döndüğü kadar, kültürümüz yettiği kadar anlatmaya çalıştık. 

Bu özelliklere sahip siyasetçilerin başımızın üstünde yeri vardır. Onlar, bizlerin baş tacıdır. Ülkemizdeki siyasetçilerin bu özelliklere sahip olmasını diliyor ve bunu canı gönülden istiyoruz. İş te o yüzden Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu’nu çok seviyoruz. İş te o yüzden sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu’na sahip çıkmak istiyoruz. İş te o yüzden Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu’nu yalnız bırakmıyoruz. Çünkü sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. 

Yaratılanı severiz Yaradan’dan ötürü. Radiye Sezer Katırcıoğlu’nu çok severiz gerçek bir siyasetçi olduğundan ötürü. 

Saygılarımı sunuyorum !

Ayhan Yalçın

Gazeteci, Yazar, Köşe Yazarı , Yorumcu, 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, CEO, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

YORUM YAP