hava Orta
DOLAR 18,8198 % % 0.08
EURO 20,3521 % % -0.96
GRAM ALTIN 1.128,64 % % -2,33
ÇEYREK A. 1.845,33 % % -2,33
BITCOIN 447.640 % -2.107
SON DAKİKA
Google News

Yerelden Ulusala: İNTERNET GAZETECİLİĞİNDE YENİ DÖNEM ve TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği)-3

Son Güncelleme :

12 Ocak 2022 - 12:42

Yerelden Ulusala: İNTERNET GAZETECİLİĞİNDE YENİ DÖNEM ve TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği)-3

Sonuçta yukarıda sözünü ettiğimiz ”eksikliği” giderecek yeni bir köklü değişime, yeni oluşumlara gerek duyulduğu bir gerçektir.

İşlevli, verimli, kamuoyunca dikkatle izlenen, hemşerilerin haber alma hakkını görev edinmiş, güvenilir bir yerel basın olmadan kentlilik bilinci zaten “eksiktir”; bu tablo, politik çevreler ve bütün kurumsal yapılar başta olmak üzere kamu hayatını, toplumsal bilinci, demokratik eleştiri kültürünü sakatlıyor.

Çağdışı kaygılardan ve taşra zihniyetinden uzak, üzerinde düşünmeye değmez mi?

Herhalde gerçek basın mensupları saygın, değer gören, imajı yüksek bir basın olmasını isterler.

Bir ortamda, “gazeteciyim” deyince kendilerine değer verilmesini beklerler.

Ama bunun için de gerçek basın mensuplarına düşen bir görev vardır: Kurumlarının saygınlığı için onların da içlerindeki çürük elmaları ortaya çıkarmaları, basın camiasının itibarını bozanlara karşı sessiz kalmamaları gerekir.

* * *

Maalesef basın camiası içerisinde şantaj, tehdit, iftira, karalama gibi etik olmayan davranışlarda bulunan, bunun için de ellerindeki aracı mesleki ve insani düzeyde etik dışı kullanan basın mensupları vardır.

Bazıları hakkında mağdur kişiler ve kurumlar yasal yollara başvurmuşlar ve bu kişiler de suçlu bulunarak ceza almışlardır. Bazılarının mahkemeleri sürmektedir.

Daha da vahimi olan şudur: Bu kentte yerel basının bir zamanlar her anlamda sahip olduğu saygı ve dikkate değer konum aşınmıştır; hiç mırın kırın etmeden bu acıtıcı hakikatle yüzleşmek gerekir.

Bu kişilerin birçoğu halen Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

Gazeteciler Cemiyeti seçimleri öncesi birçok düzgün basın mensubu, sırf mevcut yönetime oy vermeyecekler diye üyelikten çıkarıldı. Yeni yönetimin de bu konuda bir düzenlemeye gitmemesi üzücü.

Maalesef gazeteciler cemiyetleri de böyle bir acı durumda.

Bugün basınının durumunu masaya yatırıp gerçekleri göremezseniz, iyileştirme ve saygınlık kazandırmayı da sağlayamazsınız.

Saygınlık, kendiliğinden oluşmaz; kimse de kimseye çıplak bir mesleki sıfat için değer vermez. Hele bu ölçüde içerden yıpratılan bir kamusal hizmet alanında…

Şimdi dürüstçe düşünelim:

*Neredeyse yok denecek abone sayısına sahip, çift haneli komik rakamlarda basılan gazeteler;

*Ve Basın İlan Kurumu’nun desteği ile ancak ayakta kalan, Belediye kapısında destek bekleyen gazeteler…

Sonuçta, kent yaşamında önemli bir rol oynayabilecekken hiç bir etkisi olmayan bir basın oluşmuş durumda.

Yeni iletişim teknolojileri, sosyal medya ve internet gazeteciliği nedeniyle ülke genelinde ulusal yazılı basın zor durumdadır, tirajlarda ağır dramatik düşüşler yaşanmaktadır.

* * *

Gerçeği görme zamanı geldi: Artık yazılı basının yerini giderek hızlı bir şekilde internet gazeteciliği almaktadır.

Günümüzde gazeteciliğin internet üzerinden yapıldığı gerçeği görülmeli ve bu konuda yeni bir yapılanma oluşturulmalıdır. Bu yeni diyebileceğimiz internet gazeteciliği kurumsal oluşumlarının dürüst, temiz, bilinçli, bilgili bir anlayışla başlamaları da çok önemlidir.

Bu anlamda ulusalda ve yerelde yeni internet basın oluşumlarını görüyoruz. Burada toplanan kişilerin yukarıda saydığımız olumsuz nitelikleri taşıyan kişilerden olmaması gerekir.

Kısa bir süre önce kurulan TİNGADER (Tüm İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği) basındaki yukarıda sözünü ettiğimiz eksiklikleri giderecek, gerçekten ülkemizin ihtiyacı olan bir dernektir.

Sağlam temeller üzerine kurulmaya çalışılıyor.

Dürüst, şaibesiz, yukarıda saydığımız olumsuzluklardan arınmış kişilerin öncelikli olduğu bir dernek…

Salgın döneminde dahi halkımıza yararlı olacak seminer ve konferans etkinlikleri düzenlemişlerdir…

Giderek tüm illerde hatta ilçelerde yapılanmasını sağlayan bir dernek…

TİNGADER, yeni bir yasa çıkarılması ve artık günümüzün haberciliği olan internet haberciliğine basın ilan kurumu desteği sağlanması konusunda çalışmalarda da öncü olacaktır.

Yeni dönemde, yeni habercilik anlayışında saygın bir basının oluşmasında TİNGADER çok önemli bir görev üstlenmiştir ve tüm ülkemiz yararına değerli bir hizmet gerçekleştirmektedir.

Emeği geçenlere hem kentlerimiz hem de ülkemiz adına minnet ve saygıyla…

(son)

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.