DOLAR 32,6331 % 1.1
EURO 34,9394 % 0.09
STERLIN 41,5367 % 0.7
FRANG 36,5322 % 1.15
ALTIN 2.433,47 % 1,77
BITCOIN 67.010,99 -1.06

AF GELİYOR MU?

Yayınlanma Tarihi : Google News
0

Tüm mahkum yakınları  ‘’af gelip gelmeyeceğini ‘’ merak ediyor. Bu konu ile alakalı çok soru alınca da yazmak istedim.

Hemen belirtelim ki yapılan ceza infaz düzenlemesi genel af niteliğinde olmayacak; zira kamuoyunda bu düzenlemenin af olacağı yönünde ciddi bir yanlış anlaşılma var.  Ancak bazı suçlardan hüküm giymiş olan kişilerin içeride bulunma sürelerinde yapılacak olan değişiklikle birlikte belirlenen süreyi tamamlamış olanlar daha erken tahliye olabilecekler.

Şüphesiz ki bazı suçlar yeni yapılacak ‘’ceza infaz düzenlemesinin’’ dışında tutulacak. 17 maddelik taslak metinde infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak suçlar kalem kalem yazıldı. Kapsam dışı tutulan suçlar şöyle sıralandı: Bu suçlar; cinsel istismar, kadına ve çocuğa şiddet, soykırım suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, insan üzerinde deney suçu, organ ve doku ticareti, reşit olmayan ile cinsel ilişki, devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs, TCK’nın 76’ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence, Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu’na aykırı suçlar.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kamu güvenliği ve kamu sağlığını doğrudan ilgilendiren ve millete ve devlete karşı suçlarla alakalı herhangi bir ceza infaz düzenlemesi veya af söz konusu değildir.

Ne zaman geleceği konusunda ise tam bir tarih verilmemekle birlikte Mart veya Nisan ayında Meclis’e gelmesi bekleniyor. Yukarıda da  17 maddelik taslak metin genel af niteliğinde olmayıp, yukarıda kalem kalem belirtilen suçlar haricindeki suçlar için ceza infaz düzenlemesi olacak, içeride bulunma sürelerinde yapılacak olan değişiklikle birlikte belirlenen süreyi tamamlamış olanlar daha erken tahliye olabilecekler.

Av. Arb. DİLARA ÖZKUL                                                                                                    

www.dilaraozkul.av.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP