DOLAR 32,2112 % 0.06
EURO 35,0427 % 0.06
STERLIN 40,9902 % 0.08
FRANG 35,3754 % 0.04
ALTIN 2.514,71 % 0,17
BITCOIN 71.012,73 6.948

AHISKALILARIN BİTMEYEN SÜRGÜN HİKAYESİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
AHISKALILARIN BİTMEYEN SÜRGÜN HİKAYESİ
0

14 KASIM 1944 TAM 79 SENE BUNDAN ÖNCE BİZ AHISKALILARIN YURDUNDAN YUVAMIZDAN SÜRGÜN OLUNDUĞU YIL DÖNÜMDÜR BUNLARI ÜZÜNTÜYLE SİZ DEĞERLİ SOYDAŞLARIMIZA BAZI KONULARI ELE ALARAK GÜNDEME TAŞIMAK İSTİYORUZ. BURADA SORULURSA AHISKA KİMDİR VEYA NEREDİR NEREDEDİR BİRAZ AYIP OLUR ÇÜNKÜ HEPİMİZ TÜRKÜZ HER BİR KES OLARAK TÜRK VE TÜRK YURTLARINI ÇOK İYİ BİLMESİ GEREKİYOR.
 
BEN BİR AHISKALI OLARAK NEYİN Kİ BİZ AHISKALI TÜRKLERİN TARİHİ BİRÇOK TÜRK VE TÜRK BOYLARI İLE ALAKALI OLARAK KALEME ALMIŞ OLDUĞUM BAZI OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLARI SİZ DEĞERLİ OKUYUCULARA AKTARMAK İÇİN KURULUMUZ OLMUŞTUR RESİMDE DE PAYLAŞTIĞIM GİBİ ŞU TREN YOLUNU GÖRDÜĞÜMÜZDE 79 SENE BUNDAN ÖNCE BİZ AHISKALILARIN O ANA NASIL SAHİP VE NASIL BİR ŞEKİLDE NELER YAŞADIKLARINI CANLI TARIH OLAN BÜYÜKLERİMİZDEN KALEME ALDIK AHISKA NERESİ AHISKA ŞÖYLE HARİTAYA BAKTIĞIMIZDA TÜRKİYE’NİN KUZEYDOĞUSU GÜRCİSTAN’IN DA GÜNEYDOĞUSU YANİ ARDAHAN’A 15 KİLOMETRE YAKIN OLAN BİR MESAFEDEDİR BURASI 2700 SENELİK TÜRK YURDUDUR. BURASI MİLATTAN ÖNCE 500 SENE MİLATTAN SONRA DA 600 SENELİK TÜRK YURDUDUR. HATTA DEDE KORKUT KİTAPLARINDA AKSİKA AKSAKA İBARELERLE YER ALMIŞTIR.
 
AHISKA, TURAN’A GİDEN BİR KORİDORDUR DESEK OLUR. BU KORİDORLA ALAKALI OLARAK İLERLEYEN CÜMLELERDEN DAHA DETAYLANDIRMAK İSTİYORUZ. HAL BÖYLE OLUNCA 1828 SENESİNDE RUS OSMANLI SAVAŞI ESNASINDA BREZİLYA DOST TARAFINDAN RUS AHISKA BÖLGESİNİ İŞGAL EDER 1829 SENESİNDE TAZMİNAT OLARAK EDİRNE ANLAŞMASI İLE AHISKA TAMAMEN O BÖLGEYE KALIR YANİ GÜRCİSTAN SINIRLARI İÇERİSİNDE KALIR BURASI ASLEN TÜRK YURDUDUR ZAMAN ZARF İÇERİSİNDE SINIR ÖTESİNDE KALAN BİZ AHISKALILARI ASİMİLE ETMEK İÇİN ELLERİNDEN GELEN BÜTÜN KİRLİ OYUNLARA BAŞVURMUŞLARDIR.
 
OYSA Kİ GERÇEKLEŞTİRİLEMEDİ BİZ AHISKALILAR ÖYLE BİR TOPLULUĞUZ Kİ DÜNYANIN NERESİNDE OLSAK DA HAL HAZIRDA KALBİMİZİN BİR KÖŞESİNDE DİLİMİZİ, ÖRF VE ADETLERİMİZİ MUHAFAZA ETTİK BUNU MİSAL SOVYETLER BİRLİĞİ ADI ALTINDA YAŞAYAN NİCE TÜRK CUMHURİYETLERİ İLE BİRLİKTE BİZ ALIŞKANLARLA YAŞAMIŞ OLDUK OYSA Kİ ASİMİLE OLMADIK.
 
SINIR ÖTESİNDE KALAN BİZ AHISKALILARIN DİLİMİZDEN DİNİMİZDEN VAZGEÇMEDİKLERİMİZİ GÖREN RUS ORDUSU ANİDEN SÜRGÜN İÇİN BİR YANI STALİN’E YAZMIŞ OLDUĞU İKİ SATIR CÜMLE İLE KARAR VERMİŞLERDİR. 13 KASIM 1944 BİZ AHISKALILARIN ADRESLERİNİ TESPİT EDEREK BUNLAR TÜRK’TÜR YARIN BUNLARI YURTLARINDAN ÇIKARACAĞIZ DÜŞÜNCESİYLE FARKLI ŞEKİLLERDE İŞARETLEMİŞLERDİR.
 
14 KASIM BÜYÜK GÜNDÜR UNUTAMADIĞIMIZ. HATTA UNUTTURAMAYACAĞIMIZ GÜNDÜR. YURDUMUZDAN YUVAMIZDAN SÜRGÜN OLDUĞUMUZ GÜNDÜR. ELİ SİLAH TUTAN GENÇLERİ BİRKAÇ GÜN SONRA BAŞLAYACAĞI ALMAN SAVAŞI ESNASINDA ÖN CEPHEDE SAVAŞTIRMAK İÇİN ALMIŞLARDIR. GERİYE KALAN YAŞLILARIN MALINI DEVLETİNİ ALIP ORTA ASYA’YA SÜRGÜN ETMİŞLERDİR 36.000’İ KIRGIZİSTAN 30.000’İ ÖZBEKİSTAN 16.000’İ DE KAZAKİSTAN’A SÜRGÜNE MARUZ KALAN BİZ AHISKALILARIN BULAŞICI HASTALIKLARLA BİRLİKTE KIŞIN O ZOR ANLARINI YAŞATMIŞLARDIR. BÖLGELERE YERLEŞTİRİLDİKTEN SONRA YAKINLAR BİRBİRLERİYLE GÖRÜŞMEK İSTEDİĞİ TAKDİRDE RESMİ EVRAK VE GÖZETİMİ ADI ALTINDA GÖRÜŞMELERİ SAĞLANIYORDU AKSİ TAKDİRDE O ZAMANKİ AKILA GELMEYEN KİRLİ OYUNLARA MARUZ KALAN NİCE AHISKALILAR OLDU.
 
AHISKA İLE ALAKALI OLARAK HATTA BİZ AHISKALI TÜRKLERİN HAKKINDA YAZACAĞIMIZ ÇOK ŞEYLER VAR OYSA Kİ YAZA YAZA NE KALEM BİTER NE DE SÖZ BİTER ÇÜNKÜ BİZ AHISKALILARIN SIRTINDAN BIÇAKLAYAN NİCELERİ GELDİ GEÇTİ YARA KAPANMADAN İKİNCİ BİR YERE AÇILMASINA SEBEP OLAN ÇOK ŞEYLER VARKEN SİZLERE KISA VE ÖZET BİR ŞEKİLDE ÖNEMLİ NOKTALARI AKTARMAK İSTİYORUZ.
 
DERYA’NIN GİZLİ MEKTUBUNDA ÖZELLİKLE ARTI PARANTEZ İÇERİSİNDE STALİN’E BEYAN ETMİŞ OLDUĞU ESAS CÜMLEYİ İÇERİĞİNDE ŞÖYLE BİR İMLA GEÇMEKTEDİR BİZ BU AHISKALILARI PARÇALAYABİLDİĞİMİZ KADAR PARÇALAYALIM ÇÜNKÜ BUNLAR BİRLEŞİP AHISKAYA DÖNERSE ŞAYET ORADAKİ O KORİDOR OLUŞURSA TURAN’A GİDECEK KORİDOR BİZİM DOĞURMAMIZ ARTIK ÇOK ZOR OLACAKTIR. SAVAŞ SONRASI KİMİLERİ HASRETLE SARILIYOR ANASINA BABASINA KİMİLERİ AHİRETE BIRAKIYOR.
 
DEĞERLİ OKUYUCULAR, SADECE BİZ AHISKALILAR DEĞİL. BİZ AHISKALILAR GİBİ KUMUK ÇUVAŞ ÖZELLİKLE AYNI KADERİ YAŞAYAN KIRIM TATAR TÜRKLERİ BU SÜRGÜN ESNASINDA HAYATLARINI KAYBEDEN NİCE AHISKALI SOYDAŞLARIMIZI RAHMETLE MİNNETLE ANIYOR VE YAPILAN BU KİRLİ OYUNU ŞİDDETLE KINIYORUZ DÜNYANIN NERESİNDE BİR TÜRK VARSA ORASI BENİM VATANIMDIR DÜŞÜNCESİ İLE HAREKET EDEN BİR KARDEŞİNİZ OLARAK EĞER SÜRÇÜ LİSAN ETTİYSEK AFFOLA” RABBİM BİR DAHA BÖYLE SÜRGÜNÜ YAŞATMASIN RABBİM BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ ÇOK GÖRMESİN AMİN..!


 
 
STRATEJİST/ARAŞTIRMACI
ADLİ BİLİR KİŞİ
İBRAHİM AHISKALI

YORUM YAP