DOLAR 32,2384 % 0.1
EURO 35,1109 % 0.17
STERLIN 40,8867 % -0.04
FRANG 35,4775 % 0.19
ALTIN 2.504,99 % 0,17
BITCOIN 66.292,56 -1.032

APA Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi Tahran’da toplandı

Yayınlanma Tarihi : Google News
APA Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi Tahran’da toplandı
0

APA Türk Gurubu Başkanı Abdulkadir Emin Önen;

“İsrail, Filistin topraklarına el koyma ve özellikle çocuklara yaptığı katliamları durdurmalı”

 

* Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi toplantısı, İran Meclisinin ev sahipliğinde başkent Tahran’da gerçekleştirildi.

 

Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi, İran Meclisi ev sahipliğinde Tahran’da toplandı. Toplantıda konuşan Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) Türk Gurubu Başkanı AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, İsrail’in Filistin topraklarına el koyması ve özellikle çocuklara yaptığı katliamları durdurması için çağrı yaptıklarını söyledi.

 

Toplantıda, APA’ya üyelik şartları, bütçe görüşmeleri ve diğer iç tüzük konuları ele alındı, Türkiye’nin Dönem Başkanlığını Azerbaycan’a devredeceği açıklandı.

 

APA, TOPLANTI İÇİN TAHRAN’DA

 

6 yıla yakın süredir Dönem Başkanlığını Türkiye’nin yaptığı APA’nın Bütçe ve Planlama Daimi Komitesinin toplantısına katılmak üzere Tahran’da bulunan APA Türk Gurubu Başkanı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Toplantı için Tahran’a geldiklerini belirterek, heyette kendisiyle birlikte AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen ve CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’nun da yer aldığını belirtti.

 

Hem İran’ın hem de uluslararası platformun bu toplantıya çok önem verdiğini belirten APA Türk Gurubu Başkanı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, toplantının açılışına İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf’ın da katıldığını söyledi.

 

APA’YA ÜYELİK ŞARTLARI VE ÜYE ÜLKELERİN NASIL KATILACAĞI ELE ALINDI

 

Bugünkü toplantıda, APA’ya üyelik şartları ve üye ülkelerin nasıl katılacağı gibi konuların ele alındığını belirten APA Türk Gurubu Başkanı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, ayrıca bütçe görüşmeleri ve bütçe ile alakalı diğer iç tüzük konularının da görüşüldüğü önemli bir süreç yaşadıklarını belirterek, “Asya Parlamenter Asamblesi Siyasi İşler Daimi Komitesi toplantısını gerçekleştirmek üzere  Irak’ın başkenti Bağdat’tayız. Toplantının açılış konuşmasında İsrail’in Filistin topraklarına el koyması ve özellikle çocuklara yaptığı katliamları durdurması için çağrı yaptık. Toplantıda parlamentolar arası ilişkiler güçlendirilerek iki ülke arasındaki ortak konular ele alındı ayrıca Filistin’deki gelişmelere de değinildi” dedi.

 

DÖNEM BAŞKANLIĞI AZERBAYCAN’A VERİLECEK

 

Türkiye’nin APA’ya başından beri çok önem verdiğini belirten APA Türk Gurubu Başkanı Abdulkadir Emin Önen, “Türkiye’nin yaklaşık 6. yılını tamamladığı dönem başkanlığını da geride bırakıyoruz. Önümüzdeki yıl inşaallah Azerbaycan dönem başkanlığını alacak” dedi.

 

Türkiye’nin 6 yıl boyunca, çok sayıda toplantıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan APA Türk Gurubu Başkanı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, “Türkiye, Asya ülkelerine verdiği önemi bu platform sayesinde bir kez daha göstermiş oldu” diye konuştu.

 

APA Türk Gurubu Başkanı, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen, Tahran’da APA toplantılarına katılmanın yanı sıra aralarında Rusya, Çin, Katar, Suudi Arabistan, Filistin ve İran’ın bulunduğu üye ülkelerle birebir görüşmelerde bulunduklarını, diğer ülkelerle de görüşmelerin devam edeceğini aktardı.

 

Bugün gerçekleştirilen APA Bütçe ve Planlama Daimi Komitesi toplantısına Türkiye, İran, Pakistan, Çin, Endonezya, Rusya, Bangladeş’in aralarında bulunduğu 22 üye ülkeden temsilciler katıldı.

 

ASYA PARLAMENTER ASAMBLESİ (APA)

YORUM YAP