DOLAR 32,2183 % 0.01
EURO 35,1143 % 0.19
STERLIN 41,3651 % 0.19
FRANG 35,4320 % 0.04
ALTIN 2.505,38 % 0,19
BITCOIN 66.181,36 -1.192

BM de sürecinde kırmızı dosyamız…

Yayınlanma Tarihi : Google News
BM de sürecinde kırmızı dosyamız…
0

Türkiye uluslararası stratejide yeni politikalar üretmek zorunda.
G20 zirvesinde istediğimizi alamadık…
Doğu bloku ürünlerinin Türkiye üzerinden AB ülkelerine geçişi projesi değişime uğruyor görüşleri ortaya yayılıyor.

Çin-AB-ABD ürün taşıma koridor Savaşında Türkiye pas geçiliyor.

G20’de kabul edilen Hindistan-Orta Doğu ticaret koridorunda Türkiye’nin tamamen pas geçilmesi Türkiye’deki iş çevrelerinde tepkilerin büyümesine sebep olacaktır

Türkiye’nin de içinde bulunduğu ticaret koridoruna karşı alternatif oluşturulması için uluslararası ticaret lobisi Ankara’ya baskı yapmaya başlanmıştır.

G20’de kabul edilen Hindistan-Orta Doğu ticaret koridorunda Türkiye’nin tamamen pas geçilmesine tepkiler yakında basının ekonomi sayfalarında yer alacaktır.

Türkiye’nin by-pass edildiği bu ticaret koridoruna karşı, yöneticilerimiz yeni bir strateji ortaya koymak zorundalar.

Anladığımız kadarıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da bu planı beğenmediği ortaya çıkmıştır.
Yeni planda Hindistan’dan gönderilen ürünler eskiden olduğu gibi Bağdat ve Türkiye üzerinden gönderilmeyecek, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail üzerinden Avrupa pazarlarına iletilecek. Bu koridorun oluşturulmasını destekleyen ABD ve AB’nin gayesi Türkiye’nin bölgedeki etkisini azaltmaktır.

G20 Zirvesi’nde gündeme gelen Hindistan-Orta Doğu koridorunun hayata geçmesi için evvela uzun projelerle önce güvenlik hattının oluşturulması, ülkeler arası karayolu güzergahlarının elden geçirilmesi çok uzun yıllar alacağım malum olmasına rağmen, esas mesele Türkiye’yi devre dışı bırakmaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Hindistan’daki zirve sonrası uçakta gazetecilerin sorusu üzerine, Çin’in kuşak ve yol projesini hatırlatarak konuda yol alındığını ve Marmaray da dahil o planın içinde olduğunu vurgulamıştı. Erdoğan, Hindistan Başbakanı’nın gündeme getirdiği yeni yol hattı ile ilgili olarak, “Biz şunu diyoruz, Türkiyesiz bir koridor olmaz. Türkiye, önemli bir üretim ve ticaret üssü. Doğudan batıya trafik için en uygun hat Türkiye üzerinden geçmek durumunda” demişti.

Yani anlayacağınız, Türkiye’nin uluslararası masasında ekonomik koridorun yeniden devam etmesi ülkemizin ekonomisi için önemli bir gündem teşkil etmektedir.

Ayrıca Türkiye
Azerbaycan Ermenistan arasındaki sorunları çözerek Türki cumhuriyetleri üzerinden de yeni bir karayolu geçişi sağlamak için uğraş vermektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD de bulunduğu bu günlerde ABD yetkilileri ile ve BM temsilcileri ile görüşmeler yaparken dosyasında önemli konular bulunmakta…

Bunlar ne diye soracak olursanız
En başta G20 zirvesindeki kararlar,
Karabağ sorunu, Zenguzer karayolu koridoru, uluslararası göç meselesi,
Uluslararası iklim zirvesi, tahıl taşımacılığı meselesi,
F 35 lerin akıbeti gibi birçok önemli meseleler kırmızı dosyanın içinde…

Bizim buradan demek istediğimiz, halkımızın çektiği geçim ızdıraplarının seçim sürecine yaklaşılırken, uluslararası meselelerde, sonuçsuz seferler alınırsa Türkiye’nin gelecekteki büyük hedefleri de istenilen sonuca varmayabilir.

Çok dikkatli olmak ve kimin dost kimin düşman olduğunu iyi belirlemek gerek diye düşünüyorum.
Saygılarımla
M Sıtkı Aloğlu
[email protected]

YORUM YAP