DOLAR 32,2051 % 0.07
EURO 34,8832 % 0.02
STERLIN 41,0200 % 0.18
FRANG 35,2276 % 0.1
ALTIN 2.414,79 % 0,20
BITCOIN 67.559,74 -2.233

Değişim,Önce İnsanın Kendinde Başlamalıdır…

Yayınlanma Tarihi : Google News
Değişim,Önce İnsanın Kendinde Başlamalıdır…
0

Değişim,Önce İnsanın Kendinde Başlamalıdır…

Sokrates,”Bir şeyleri değiştirmek isteyen insan önce kendinden başlamalıdır “…

Ama değişim yürek ve cesaret ister, güven duygusu ister,kabiliyet ister, beceri ister, tecrübe ister,ekip ruhu ve takım ruhu ister. Ayrıca güç,kuvvet ve inanç ister.İnanmadığınız hiçbir işte başarılı olamazsınız.

Herakleitos,”Değişmeyen tek şey,değişimin kendisidir”…

Genellikle insanlar değişiklik yapılmasına karşı çıkar ve değişimden korkarlar.Çünkü insanlar emin olmadığı şeylerin değiştirilmesini istemezler.Nedense insanların gözünde hep bir korku vardır.İnsanlar, değişimin sonuçlarını görmedikleri ve tahmin edemedikleri için,değişiklik yapılmasına ilişkin endişe duyarlar.

Aslında bir şeyleri değiştirmek zor değildir . Önemli olan bir şeylerin değiştirilmesini istemektir.Ayrıca değişim için gerekli adımları atmak ve gerekli çabayı göstermektir. 

Hayatta her şeyi çok çabuk tüketiyoruz. Bununla birlikte hayat ve zaman çok çabuk geçiyor. Neredeyse zamanı tutamıyoruz bile. Hiçbir şeyi kontrol edemiyoruz. Ne hayatı, ne de zamanı. İsteksek te istemesek te hayat ve zaman su gibi akıp, gidiyor. Geride acı ve tatlı hatıralar bırakıyor. Ama ticarette hatıra yoktur. Ya başarı,ya da başarısızlık var.Ya büyüme, ya da iflas vardır.İnsanlar, nedense başarıyı kendine, başarısızlığı da başkalarına yüklerler. Her başarısızlıkta bir günah keçisi ararlar. Asla başarısızlığın kendilerine ait olduğunu kabul etmezler.

Ülkemizde insanlar ahlaklı bir insan olmak yerine, ahlaksız bir insan olmayı tercih ettiler.

Ülkemizde insanlar helal ve alın teriyle para kazanmak yerine, haram ve hak etmedikleri parayı tercih ettiler. Herkes paranın nereden geldiğine bakmadan yalnızca zengin olmanın derdine düştüler.

Önünde, arkanda ve yanında güçlü birileri olmadığı sürece, sizlere yön veren, yol gösteren, akıl veren birileri olmadığı sürece, sırtını güvenle yaslayacağınız gerçek bir dost olmadığı sürece, bu dünyada yaşamak ve güçlü olmak çok zordur. Aklı boş insanlardan hikaye dinlersiniz. Aklı başında olan insanlardan ise hayatı öğrenirsiniz. Çürük elmanın tadını bilmiyorsanız eğer, iyi elemanın değerini asla bilemezsiniz. Çünkü hayatı anlamak ve tanımak için tecrübe edinmek gerekir.

İyi insan mutluluk katar. Mutlu insan neşe saçar. İyi insan önce şirketini, sonra da kendisini düşünür ve şirketine para kazandırır. Kötü insan mutsuzluk saçar ve şirketine başarısızlık katar. Ayrıca şirketine para. kaybettirir. Kötü insan tecrübe kazandırır ve kötü bir ders verir. Ayrıca kötü insan yanlış ders verir. Ama iyi ve mükemmel bir insan geride iz bırakır.

İş hayatı acımasızdır. Ahlaksız piyasa koşullarında rekabet etmek ve ayakta durmayı başarmak hiç de kolay değildir. Girdi maliyetlerinin ve yüksek enflasyonunun altında ezilmemek, bununla birlikte yüksek akaryakıt fiyatları ile ulaşım imkanları sağlamak, ayrıca ahlaklı bir şekilde ticaret yapmak çok zor. Eğer ticaret yapıyorsanız, tüm bu sorunların, tüm bu olumsuzlukların üstesinden gelmek zorundasınız. 

Özellikle de yönetici gurubunu çok yetenekli, tam donanımlı,vizyon ve misyon sahibi olan, ahlaklı, ayrıca basiretli insanlardan oluşturmak zorundasınız.Bununla birlikte alt kademelerde ki elemanların da tecrübe ve becerileri olan insanlar olması lazımdır.Birçok şirket bu yüzden iflas bayrağını çekiyor. 

İş hayatında önemli şeyler ve önemli etkenler vardır; Doğru yer, doğru zaman ve doğru eleman.Eğer bunların üçünü de bir araya getirirseniz, başarı kendiliğinden gelecektir.

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın 

Gazeteci, Yazar, Köşe Yazarı , Yorumcu, Şair, 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

YORUM YAP