DOLAR 32,5480 % 0.67
EURO 35,1505 % 0.18
STERLIN 41,8210 % 0.75
FRANG 36,4235 % 0.66
ALTIN 2.406,97 % 0,67
BITCOIN 66.749,99 -2.115

Erdemli Devlet Hastanesi Acil Servisi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Erdemli Devlet Hastanesi Acil Servisi
0

Müslüm Aktürk, Erdemli Devlet Hastanesi Acil Servis’ini yazdı…

Doktorluk; insanı hayatta tutabilmek, sağlığını korumak ve hastalıktan kurtarmak gibi çok önemli ve toplum tarafından güvenilen, sevilen, sayılan bir meslektir.

Dolayısıyla bu özellikler doktorlara, diğer mesleklere göre daha ağır sorumluluk yüklemektedir. Hal böyle olunca bu sorumluluğu taşıyabilmek için doktorlarımızın daha gayret göstermeleri gerekmektedir.

Acil Servis doktorlarının üzerindeki sorumluluk ise çok daha fazladır. Çünkü poliklinik hastası ile acil hastasının durumu farklıdır. Poliklinik doktorunun rahat hareket etme imkânı varken acil doktorunun böyle bir lüksü yoktur!

Hastayı kaliteli (!) şekilde muayene edip isabetli teşhis koymalı ve tedavisini de yine hızlı, risksiz bir şekilde uygulamak durumundadır…       

Yetersiz ya da sorumsuz bazı hekimler yüzünden acil servislerin maalesef “İğne Yapıp Gönderilen Servis” şeklinde anıldığı olmuştur.

***

Erdemli Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne gelince…

İki ay kadar önce tanıştığım kalbimdeki ritim bozuklu nedeniyle geçtiğimiz akşam (6 Haziran 2024) saat 22.00 sularında Erdemli Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne gitmek durumunda kaldım.

Ortam bayağı kalabalıktı. Meğerse mevsim itibariyle yoğunluk yaşanıyormuş.

Bu yoğunluğa rağmen iğne yapıp gönderilmedim!

Sağ olsunlar yakın ilgi gördüm. Diğer hastalarla da ilgilenildiğini gözlemledim. O yoğunluğa rağmen bağıran, çağıran, hastalara sert davranan doktor, hemşire, sağlık personeli olmadı…

Birkaç kez EKG çekildi, kan tahlilim yapıldı.

Yaklaşık bir buçuk saat müşahede altında tutulduktan sonra normale döndüm ve bir kardiyoloğa görünmem önerilerek taburcu edildim…

***

Mesaisine sanki yeni başlamış, ilk hastasını muayene ediyormuş gibi davranan doktorum Bilal Kemik beye çok teşekkür ediyorum.

Yüce Rabbimden, rahatsızlığımı sabırla dinleyen, yapmam gerekenleri tane tane anlatıp güzel bir moralle hastaneden uğurlayan Sayın Kemik gibi doktorlarımızın sayısının artmasını diliyorum.

Ayrıca isminin Fatma Balık olduğunu öğrendiğim acil hemşiresine de, yoğun tempoya rağmen görevini düzgün yaptığı için teşekkürlerimi sunuyorum.

Tabii ki acil serviste o akşam görevli diğer doktor, hemşire ve personel için de pozitif düşüncelerimi paylaşmak isterim.  

Elbette bir teşekkürümüz de, bu düzeni sağlayan Erdemli Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mehmet Deliktaş’a. Sayın Deliktaş, bir mesajımdan dolayı alınmış olsa da, canı sağ olsun, yine de hakkını teslim etmek lazım…

Özetlemek gerekirse; Erdemli Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde, (o akşam için konuşuyorum) ”İğne Yapıp Gönderilen Servis” gibi kendisi acillik bir ortam görmedim…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Mersin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Emrah Ceviz’e duyurulur…

YORUM YAP