DOLAR 32,2960 % -0.05
EURO 34,9357 % -0.05
STERLIN 41,4751 % 0.04
FRANG 36,1452 % 0.01
ALTIN 2.391,71 % -0,97
BITCOIN 66.859,57 -3.074

EYYÜBİYELİ KADINLAR SOSYAL VE EKONOMİK HAYATLA TANIŞTI

Yayınlanma Tarihi : Google News
EYYÜBİYELİ KADINLAR SOSYAL VE EKONOMİK HAYATLA TANIŞTI
0

Şanlıurfa’da çocuklar, gençler, kadınlar, engelliler, hasta ve kimsesizler başta olmak üzere toplumun tüm dezavantajlı kesimlerine yönelik destek programları uygulamaya devam eden Eyyübiye Belediyesi, kadın destek merkezleri sayesinde binlerce kadını sosyal ve ekonomik hayata dâhil ediyor.

Belediye Başkanı Mehmet Kuş’un büyük önem verdiği ve desteklediği, bünyesinde okuma yazma, biçki-dikiş, el sanatları, bilgisayar kurslarının yanı sıra çocuklar için de kreşin yer aldığı Eyyübiye Kadın Destek Merkezleri’ne devam eden kadınlar hem sosyal olarak gelişiyor hem de öğrendikleri meslekler sayesinde ekonomik hayata katılıyorlar.

Her yaştan kadının özel vakit ayırarak katıldığı Eyyübiye Belediyesi Şelale Kadın Destek Merkezi’nde başlatılan kurslarından biri ise, normalde çöp olarak değerlendirilen ağaç, kâğıt, plastik gibi geri dönüşüm malzemelerinin ustalıkla işlenerek gelir getiren ürünlere dönüştüğü küçük bir atölye olarak dikkat çekiyor. El sanatları kursunda öğrendikleri beceriler sayesinde geri dönüşüm mamulü sanat eserleri ortaya koyan kadınlar, ürettiklerini pazarlayarak aile bütçelerine de katkıda bulunuyorlar.

Daha önce eline iğne bile almamış kadınların biçki dikiş kursları sayesinde meslek sahibi olduğu Eyyübiye’de, yüzlerce kadın kendi makinelerini alarak evlerinde terzilik yapmaya başladı. Burada edindikleri meslek sayesinde çok sayıda genç kadın da özel sektörde iş bulma fırsatı yakaladı.

YORUM YAP