DOLAR 32,2035 % -0.01
EURO 35,0327 % 0.05
STERLIN 40,9641 % 0.13
FRANG 35,4656 % 0.17
ALTIN 2.502,44 % 0,07
BITCOIN 66.905,43 -0.307

İstanbul’un Su İhtiyacı Melen ve Kocaeli’den karşılanıyor. Ya ileride ne olacak?

Yayınlanma Tarihi : Google News
İstanbul’un Su İhtiyacı Melen ve Kocaeli’den karşılanıyor. Ya ileride  ne olacak?
0

İstanbul’un mevcut su kaynakları ve barajları şehrin su ihtiyacını karşılayacak seviyede değildir. Uzun zamandır İstanbul’un su ihtiyacı Melen den ve Kocaeli’den aktarılan su desteği ile sağlanmaktadır. Ama nereye kadar bu böyle devam edecektir?… Hayatta hiçbir şey sonsuza kadar devam etmez. Çünkü her şeyin bir sonu vardır. O yüzden temkinli olmak ve su kaynaklarını dikkatli kullanmak, ayrıca su tasarrufu sağlayan yöntemleri uygulamak lazımdır. 

Gün gelecek İstanbul’un su ihtiyacını Melen’den ve Kocaeli’den temin edilen su kaynakları karşılayamayacaktır. Peki o zaman ne olacak? İstanbul’un su ihtiyacı nereden karşılanacaktır? 

Su hayattır, su hijyendir, su en temel ihtiyaçlardan birisidir. Ya su olmazsa ?

Son yıllarda yaşadığımız iklim değişikliği ve küresel ısınma sebebiyle oluşan kuraklıktan sonra, ayrıca mevsimlerde ki değişiklikler yüzünden çok farklı bir iklim yaşamak zorunda kaldık. Ne eskiden olduğu gibi yağmur yağıyor, ne de eskiden olduğu gibi kar kış oluyor. Dört mevsimi bir arada yaşayan ülkemiz, artık yalnızca iki mevsimi bir arada yaşıyor; Yaz ve kış. Yani ilkbahar ve sonbahar yaşanmıyor. 

Bununla birlikte iklim değişikliği ve küresel ısınma nedeniyle tüm dünyada büyük felaketler yaşanıyor; Depremler, sel baskınları, yangınlar, kuraklık ya da aşırı yağışlar, salgın hastalıklar, insanların göç etmesi, tarım ürünlerinin yeterli derecede üretilmemesi, açlık ve sefalet…

Tüm bu sorunların farkında olan, ülkemizin sıkıntılarını yerinde inceleyen ve vatandaşımızın dertlerini yerinde ve zamanında dinleyen AK PARTİ Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda yoğun çalışmalar yapıyor. Özellikle tarım ve hayvancılık alanında tüm Türkiye’de ve Kocaeli’de yoğun bir mesai harcayan Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, dur durak bilmeden, çiftçilerimizin üretim yapması için devletimizin tüm imkanlarını sınırsızca kullanıyor.

Uzun zamandır çiftçilerimizin üretim yapması için mazot desteği, fide desteği ve gübre desteği verilmesi konusunda çok yoğun çalışmalar yapan Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı sn; Tahir Büyükakın, her zaman çiftçilerimizin yanında olduğunu bir kez daha göstermiş oldular. 

Ata Tohumu Projesi’nin hayata geçirilmesi konusunda ve Aromatik Bitkilerin Üretimi aşamasında çiftçilerimizle birlikte tarlada ve bahçede çiftçilerimizle birlikte hasat yapan Kocaeli Milletvekili sn; Radiye Sezer Katırcıoğlu, tarım ürünlerinin ekilmesi ve hasat edilmesi sürecinde çiftçilerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır. Üretimi yapilan tarım ürünlerinin hem Kocaeli’ye, hem de tüm Marmara’ya dağıtırken, çiftçilerimizin de para kazanması bizleri oldukça mutlu ediyor. Yüce Allah bereketini versin inşallah. 

Şimdi de su konusuna gelelim…

Yazımızın başında İstanbul’un su ihtiyacı Melen ve Kocaeli’den karşılanıyor demiştik. Uzun zamandır Kocaeli Büyükşehir Belediye bünyesinde bulunan İSU Genel Müdürlüğü’de Genel Müdür sıfatıyla görev yapan sn; Ali Sağlık bey’i üstün başarılarından ve yoğun çalışmalarından dolayı, özverili ve ekip ve takım ruhu ile çalışmalarından ötürü candan tebrik ediyoruz. 

Su kaynakları konusunda ve barajların su seviyesi konusunda Kocaeli halkına sürekli olarak bilgiler aktaran İSU Genel Müdürü sn; Ali Sağlık, özellikle sel baskınları ve su kaynaklarında yaşanan sorunlara bizzat kendisi müdahale ediyor ve sorunları ivedilikle çözüme kavuşturuyor. Makam adamı olmayan, makamda oturmayı pek sevmeyen İSU Genel Müdürü sn; Ali Sağlık, tam bir görev adamıdır. 

Kocaeli halkının su ihtiyacını kesintisiz olarak sağlayan İSU Genel Müdürü sn; Ali Sağlık ve ekibinin başarılarının göz ardı edilmemesi gerekiyor. İklim değişikliği ve su kaynakları konulu bir de resim yarışması düzenleyen İSU Genel Müdürü sn; Ali Sağlık bey’i, bu anlamda bir kez daha tebrik ediyoruz. 

Yiğidin hakkını yememek lazımdır…

Kocaeli’li olarak, Kandıra’nın bir evladı olarak İSU Genel Müdürü sn; Ali Sağlık bey ve ekibini candan tebrik ediyor, ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz.

Saygılarımla !

Ayhan Yalçın 

Gazeteci, Yazar, Köşe Yazarı , 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Yaklaşık 50 farklı alanda eğitim ve sertifika sahibi, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

YORUM YAP