DOLAR 32,2002 % -0.02
EURO 35,0175 % -0.02
STERLIN 40,9419 % 0.07
FRANG 35,4043 % -0.01
ALTIN 2.521,65 % 0,84
BITCOIN 68.356,00 2.41

KARAKÖPRÜ KIRSALINDA KADINLAR ZAMANINI EL EMEĞİ HALILAR DOKUYARAK DEĞERLENDİRİYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
KARAKÖPRÜ KIRSALINDA KADINLAR ZAMANINI EL EMEĞİ HALILAR DOKUYARAK DEĞERLENDİRİYOR
0

Karaköprü Belediyesinin Hamurkesen Kırsal Mahallesinde açtığı halı dokuma merkezinde kadınlar boş zamanlarını değerlendirerek el emeği halılar üretip aile ekonomisine katkı sağlıyor

Karaköprü Belediyesi, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında toplumun her kesimine yönelik hizmetler gerçekleştiriyor. Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’nin öncülüğünde kırsal mahallelere yapılan temel hizmetlerin yanında sosyal faaliyetler için de çalışmalar yapılırken, ilçenin en büyük kırsal yerleşkelerinden olan Hamurkesen Kırsal Mahallesine kazandırılan halı dokuma merkezinde kadınlar el emeği göz nuru halılar üretiyor.
Karaköprü Belediyesinin GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Sanayi Bakanlığı iş birliğiyle yaptığı ‘Maharetli Hanım Eller’ projesiyle faaliyete geçirdiği halı dokuma merkezinde kırsaldaki kadınlar hem boş zamanlarını verimli değerlendiriyor hem de para kazanarak aile ekonomisine katkı sağlıyor. Uzun ve sabırlı bir sürecin ardından ilmek ilmek dokunan halılar anlaşmalı firma yoluyla satılırken, halı dokuma merkezindeki kursa katılan kadınlar hem zanaatı öğreniyor hem de emeklerinin karşılığını alıp ekonomik kazanç elde ediyor.
Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, ev hanımlarının sosyal yaşama katılımı için çeşitli projeler yürüttüklerini belirterek açtıkları kurslarda hanımların hem meslek öğrendiğini hem de aile bütçesine katkı sağladığını dile getirdi.
Başkan Baydilli, “Biz belediyecilik faaliyetlerimizi yürütürken vatandaşlarımıza artı değer olarak neler katabiliriz düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bu anlamda Hamurkesen kırsal mahallemize kazandırdığımız halı dokuma merkezi gerçekten örnek bir projedir. Burada hanımlar hem zanaat öğreniyor hem zamanını verimli değerlendiriyor ve emeğinin karşılığında maddi kazanç elde ediyor. Bu merkezilerimizde emek verilerek sabırla üretilen halılar gerçekten çok beğenilip başka şehirlerden gelen firmalarca talep görüyor. Bu kurslarımıza katılan, halı dokuma gibi geleneksel bir zanaatı öğrenen ve zamanını verimli değerlendiren hanımları tebrik ediyorum” diye konuştu.
Kırsal Mahallelerdeki kadınlar da kendileri için güzel bir faaliyet alanı olan halı dokuma merkezlerini mahallelerine kazandıran Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’ye teşekkür ettiler.
Hamurkesen Halı Dokuma Merkezinde kadınların ürettiği halılar anlaşmalı firma tarafından teslim alınarak yurt içinde ve yurt dışında satışa sunuluyor.
 
 

 

YORUM YAP