DOLAR 32,2053 % -0.22
EURO 35,1156 % -0.22
STERLIN 41,0337 % -0.05
FRANG 35,4067 % -0.62
ALTIN 2.500,70 % 1,40
BITCOIN 66.919,99 -0.119

KASSAK TEMSİL HEYETİ TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
KASSAK TEMSİL HEYETİ TBMM İNSAN HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANINI ZİYARET ETTİ
0

KASSAK- Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu Temsil Heyeti, TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Hakan ÇAVUŞOĞLU’ nu TBMM’ de ziyaret etti.

Karabağ’ da Ermenilerin yapmış olduğu vahşeti günyüzüne çıkartıp, Ermenilerin işlemiş olduğu savaş suçlarının bedelini ödemesini sağlamak amacıyla kurulmuş olan KASSAK- (Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu), Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Hakan ÇAVUŞOĞLU’ nu makamında ziyaret etti. Pandemi nedeniyle KASSAK Temsil Heyeti sayısı az tutulmuştur.
Ziyarete giden heyette; KomisyonYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eski Bakü Büyükelçisi Hulusi KILIÇ, Komisyon Araştırma Kurulu Başkanı E. Tuğgeneral Yücel KARAUZ, KomisyonÜyesi Prof. Dr. İbrahim Ethem ATNUR, Komisyon Danışma Kurulu Üyesi E. Hakim Adil MİNBAŞI, Komisyon Hukuk Kurulu Üyesi Av. Selahattin ÇAYLAK yer aldı. Temsil Heyeti TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Hakan ÇAVUŞOĞLU’ na komisyon hakkında genel bilgileri verdi.
TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Hakan ÇAVUŞOĞLU: “ Komisyonu kurulmasını memnuniyetle karşılıyor hayırlara vesile olmasını diliyorum, biz TBMM İnsan Hakları Komisyonu olarak çeşitli siyasi partilerden temsilciler ile beraber Karabağ’ da araştırmalar ve çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar sürecinde Uluslararası Ceza Mahkemesi’ ne delil olabilecek standartlara uygun olarak Karabağ’ da şehit olanların birinci dereceden yakını olan 91 kişiden ifade aldık. Çalışmalarımız devam ederken bölgede bulunan Ermeni vatandaşlar da Karabağ’ da yaşanan vahşeti kınadıklarını söylemekle beraber bu vahşet hakkında memnuniyetle ifade verdiler. TBMM İnsan Hakları Komisyonu olarak diğer bir çalışmamızda bölgede çekilmiş olan fotoğrafları sergilememiz oldu. Tabi çekilen birçok fotoğrafı dayanılamayacak kadar ağır olduğu için sergileyemedik.
1. Karabağ Savaşında yeterince kayıt alınamadı bu bizim hatamızdı. Ben 1. Karabağ savaşı döneminde üniversite öğrencisiydim bize Karabağ’ dan videolar gelirdi, büyük bir vahşetti. Şimdi fark ediyorum ki biz o dönemde şeytan taşlamaktan salavat getirmeyi unutmuşuz.
Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu ile ilgili memnuniyet duyduğumuz en önemli konu 34 ülkeden temsilcinin bir araya gelerek Karabağ’ da yaşanan vahşeti araştıracak olmasıdır. Karabağ Savaş Suçları Komisyonunun çalışması sürecinde elimizden gelen her desteği vereceğiz” dedi.
KASSAK Temsil Heyeti görüşmenin oldukça verimli geçtiğini, değerli tecrübelerini paylaştığı için TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Hakan ÇAVUŞOĞLU’ na teşekkür ettiklerini, bu görüşmelerin ileride yapılacak olan araştırma ve çalışmalar için oldukça önemli olduğunu, Komisyon adına ciddi bir mesafe kaydettiklerini dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP