DOLAR 32,2035 % -0.01
EURO 35,0076 % -0.03
STERLIN 40,9257 % 0.03
FRANG 35,4034 % -0.01
ALTIN 2.505,92 % 0,21
BITCOIN 67.050,00 0.033

Mardinlilerin sesi Mersin’de daha gür çıkacak

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mardinlilerin sesi Mersin’de daha gür çıkacak
0

Mersin’de yaşayan 33 iş insanı bir araya gelerek MARDİNEV (Mardinliler Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı)’ i kurdu.

Mardinliler İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana gibi illerde kurdukları vakıf çalışmasına Mersin’i de ekledi. Mersin’de yaşayan 33 iş insanı bir araya gelerek MARDİNEV (Mardinliler Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı kuruldu)’i kurdu.

Mersin plakasındaki 33 rakamından esinlenerek 33 Mardinli isimle kurulan MARDİNEV’in Kurucu Başkanı Ömer Ayaz yaptığı ilk açıklama şöyle:

“Biz Mersin’de yaşayan Mardinliler, Mersin’de yaşayan Mardinliler ve doğduğumuz topraklara hizmet etmek amacıyla bir araya gelebilmek için uzun yıllar çaba gösterdik. Sonunda bu isteklere cevap verebilecek nitelikte bir kuruluş olmak üzere, Mardinlilerden oluşan 33 kurucu iş insanı, Arbel A.Ş. Sahibi Sayın Mahmut Arslan, Mefa Grup sahibi Sayın Emin Ucuz, Erman Motorlu Araçlar sahibi Sayın Mehmet Deniz, Marider Derneğimiz Başkanı Sayın Ömer Ayaz ve yönetim kurulu üyeleri öncülüğünde resmi senede imzalarımızı atarak MARDİNEV (Mardinliler Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı)’nı kurmuş bulunmaktayız.

VAKFIMIZI SİYASET DIŞINDA TUTACAĞIZ

MARDİNEV, vakıf senedinin başlangıç kısmında da belirtildiği gibi, ‘Kurucular Kurulu’(Vakfeden) sıfatını taşıma onuruna erişen biz kurucular; kurduğumuz bu Vakfın ve bu Vakfın organlarının, tüm faaliyetlerinde; Türkiye Cumhuriyeti’nin, Anayasası ile belirlenen temel niteliklerine, hukuka, ahlaka, ulusal birlik ve ulusal çıkarlara, tamamen uygun hareket edeceğimize, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 101.maddesi son fıkrasında da öngörüldüğü gibi, belli bir ırk veya cemaat mensuplarını desteklemekten kaçınacağımıza, Vakfımızı siyaset dışında tutacağımıza ve herhangi bir siyasi amaçla kullanılmasına izin vermeyeceğimize söz veriyor ve en halisane duygularla kurduğumuz bu Vakfı, bizlerden sonra işbu Resmi Senedin 7.c Maddesi gereğince halefiyet yolu ile ‘Kurucular Kurulu’ sıfatını kazanacaklara, Vakıf organlarında görev alanlara ve Mardinlilerin emin olduğumuz sevgi ve hoşgörü dolu yürekleri ile vicdanlarına emanet ediyoruz.

KARŞILIKSIZ HİZMET İLKESİNİ BENİMSEDİK

Kurucular, insanların en fazla gereksinme duydukları sosyal ve kültürel alanlarda karşılıksız hizmet, toplumda yardımlaşma ve dayanışma gibi üstün ilkeleri benimsemişlerdir.

MARDİNEV’in öncelikli faaliyet alanları eğitime destek, hemşehriler arasında dayanışma ile Mersin’deki Mardinlilere sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda katkı sağlamaktır.

MARDİNEV’in kuruluş çalışmalarında, hiç şüphe yok ki görev alan iş insanı Mardinli hemşehrilerimiz hiçbir zaman yardımlaşmayı esirgemeyen mensuplarına borçluyuz. 2018 de kuruluş çalışmalarına başladığımız günden bugüne kadar, vakıf hizmetkarları olarak adlandırılan iş insanlarımız sırasıyla; Sayın Mahmut Arslan, Sayın Emin Ucuz, Sayın Mehmet Deniz, Sayın Ömer Ayaz, Sayın Halil Denktaş, Sayın İbrahim Ersöz, Sayın Nihat Irmak, Sayın Abdülkerim Akdağ, Sayın Ayşegül Acabey, Sayın Aziz Akbaş, Sayın Bedrettin Aydoğan, Sayın Ekrem Anşin, Sayın Esvet Deniz, Sayın Fethi Coşkun, Sayın Guran Dinçer, Sayın Halil Oktay, Sayın Hasan Arslan, Sayın İdris Akdeniz, Sayın İsmail Kurt, Sayın Mehmet Emin Ay, Sayın Meral Erdem, Sayın Murat Aktoğ, Sayın Muzaffer Hocaoğlu, Sayın Necat Kaya, Sayın Necdet Kılıç, Sayın Oktay Macit, Sayın Servet Ece, Sayın Şahin Önder, Sayın Şehmus Ceylan, Sayın Şehvent Aktoğ, Sayın Zeki Ceylan, Sayın Zeynel Aydemir ve Sayın Zübeyir Irmak’a ve her birine ayrı ayrı olmak üzere bu değerli çalışmaya emek ve katkılarından dolayı kendilerine minnet ve şükran borçluyuz.

MARDİNEV, Cami şerif Mahallesi 5215 Sokak No. 5 Turan Apartmanı, zemin kat, No:1 Akdeniz/Mersin adresinde faaliyet göstermektedir.

MARDİN’İ DÜNYAYA TANITACAĞIZ

Gelişen şartlar ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda Mardin’i Türkiye ve dünyaya tanıtmaya, turizme destek, kültürel ve tarihi mirasların korunmasına ve özellikle restorasyon çalışmalarına katkı gibi konular da vakıf senedine eklenerek söz konusu alanlarda sürdürülecek çalışmalara hukuki altyapı sağlanmıştır. Bu geniş yelpazedeki amaçlar doğrultusunda üyelerimiz ve gönüllülerimiz maddi-manevi desteklerini MARDİNEV’den esirgemeyeceklerdir.

Dünyadaki yeni yapılanmalar doğrultusunda Sivil Toplum Kuruluşları artık kamu ve özel sektörden sonra üçüncü güç olarak anılmaya başlamıştır. Her geçen gün önemi giderek artan sivil toplum kuruluşları arasında MARDİNEV, faydalı çalışmalarla kişilere bağlı kalmadan, dünya üzerindeki örnekleri gibi sağlıklı bir biçimde çalışmalarını sürdürebilmek adına Mersin de Mardin mimari ve kültürüne uygun bir sosyal komples kurma yönünde önemli adımlar atmaya başlamıştır.

MARDİNEV Kuruluş çalışmalarına yer alarak ve dışarıdan destek veren tüm hemşehri ve gönül dostlarımıza cani gönülden teşekkür ederiz.”

Kaynak: Suphi Arıkan (Mersin Ses Gazetesi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP