DOLAR 32,7154 % 1.35
EURO 35,0066 % 0.26
STERLIN 41,4961 % 0.57
FRANG 36,7316 % 1.7
ALTIN 2.448,82 % 2,42
BITCOIN 66.325,99 -0.563

Olay Yeri İnceleme Polis Ekipleri’nin En Acı Görevi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Olay Yeri İnceleme Polis Ekipleri’nin En Acı Görevi
0

Fotoğraf çekiliyor, yakınlarına teşhis ettiriliyor, parmak izi ve DNA örnekleri alınıyor… Kahramanmaraş’taki 600 görevli, bu işlemi deprem bölgesinde hayatını kaybedenlerin kimliklerini belirlemek için yapıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Kriminal Daire Başkanlığı ekipleri, deprem bölgesinde ölenlerin kimliklendirilmesi için gece-gündüz sahada çalışıyor. Kriminal Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Afet Kriminal İnceleme’ye (AKİ) bağlı kriminal uzmanı 600 kişi ve 200 ekip81 ilden gelen Olay Yeri İnceleme ekipleri mezarlıklarda kimliklendirme işlemlerini yapıyor. Mezarlıklara adeta küçük bir laboratuvar kuran ekipler, ölenin kimliğinin belirlenmesi için gece – gündüz demeden görev yapıyor.

‘Kayıtsız Defin Yok’

EGM Kriminal Daire Başkanı Bülent Gürcan : “Ölüm defin belgesi ve kayıt yapılmayan hiç kimse defnedilmedi. Şu ana kadar yapılan kimliklendirmede ölenlerin sadece yüzde 10’unun kimlikleri belirlenemedi ve numara verilerek kimsesizler mezarlığına defnedildi” dedi.

 

Dört Yol İzleniyor

Kimliklendirmede 4 yol izleniyor. Enkazda çıkarılan cenazeler mezarlıklara gönderiliyor ve burada tüm cesetlerin fotoğrafları çekiliyor. İkinci aşama ise teşhis. Eğer ölenin yakını varsa ona teşhis ettiriliyor. Teşhis yapılınca cenazenin defin işlemleri başlıyor. Üçüncü aşama ise parmak izi. Bölgeden alınan parmak izleri direkt merkeze iletiliyor. Anında parmak izi eşleştirmesi yapılıyor, eğer kişinin parmak izi veri tabanında varsa anında kimlik belirleniyor. Dördüncü aşama ise DNA. Eğer kişi teşhis edilemediyse ve parmak izi eşleşmesi yoksa DNA örneği alınıyor. Adli Tıp Kurumu’na DNA örnekleri iletildikten sonra kimsesiz kişiler, ayrı bölümdeki mezarlıklara numara verilerek defnediliyor.

Kimliği belirlenemeyen, parmak izi, DNA örnekleri ve fotoğrafı çekilen cenazeler numara verilerek mezarlıktaki ayrı bir bölüme defnediliyor. Bu kişilerden alınan parmak izi ve DNA örneğinin yanı sıra yapılan fotoğraflandırmada ölen kişinin görünen yerlerinde belirgin bir özelliği varsa (dövme, doğum lekesi, küpe, piercing, hızma gibi) o özelliğini gösteren fotoğraflara da öncelik veriliyor ki sonraki süreçte ailesinin bu kişiyi teşhis etmesinde kolaylık sağlasın.

YORUM YAP