DOLAR 32,2177 % 0.08
EURO 34,8417 % -0.05
STERLIN 40,9470 % 0.1
FRANG 35,2480 % 0.11
ALTIN 2.412,24 % 0,10
BITCOIN 67.754,01 -2.382

ŞANLIURFA PLATFORMU ANKARA’DA 11 NİSAN’I KUTLUYOR

Yayınlanma Tarihi : Google News
ŞANLIURFA PLATFORMU ANKARA’DA 11 NİSAN’I KUTLUYOR
0

Şanlıurfa Platformu Ankara’da, Kurtuluş Savaşı sırasında Şanlıurfa’yı işgal etmek isteyen düşmana karşı halkıyla topyekun direniş göstererek 11 Nisan’da kurtuluşu ilan eden ve TBMM tarafından “Şanlı” unvanı verilen Şanlıurfa’nın Kurtuluş Günü etkinliği düzenleyecektir.

Bu kapsamda 20 Nisan tarihinde Ankara’da düzenlenecek olan Kurtuluş Günü iki etkinlikle kutlanacaktır. Birinci etkinlik konuyla ilgili panel, ikinci etkinlik ise konser olacaktır.

Panelde, moderatör olarak Yapımcı-Yönetmen Metin Balcı, panelist olarak, Türkiye Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Araştırmacı-Yazar Mehmet Kurdoğlu, Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Göbeklitepe Kazı Heyeti Üyesi Doç. Dr. Thomas Zimmermann, konserde ise Ankara Devlet Türk Halk Müziği Sanatçısı, Bestekar Arif Çelik yer alacaktır.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Platformu ve Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği Genel Başkanı Habip ÇADIRCI; “Şanlıurfa’mızın 104 yıldır gururla kutladığı 11 Nisan Kurtuluş Günü, Şanlıurfa halkının azmi ve cesareti sayesinde gerçekleşen bir zafer olarak tarihte yerini almıştır. Yöre halkı, işgalci güçlere karşı büyük bir direniş örneği göstererek vatanımızın dört bir yanında kıvılcımlanan bağımsızlık mücadelesinin altına kendi ismini de yazmıştır; Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu, kahramanlığını, iradesini düşman kuvvetlerine bir kez daha ispatlamıştır. Düşmanların geri püskürtülmesi için gösterilen çaba; bu şanlı günün yalnızca askeri bir zafer değil, milli iradenin ve bağımsızlık mücadelesinin meyvesi olduğunu hepimize göstermektedir.

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun anılması ve buna paralel olarak özgürlük fikrinin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla her yıl  Ankara’da  Şanlıurfalı STK olarak etkinlikler düzenlemekteyiz.

Dileğim; her kurtuluş yıl dönümlerinde kültürel değerleri ve tabiat varlıklarını korumuş bir Şanlıurfa’da yaşamanın tadına varılmasıdır. Dünya şehri olan Şanlurfa’nın, tarihi dokusunu ve kültür değerlerini korumak 11 Nisan gününün anlamıyla çok uyumlu düşmektedir.

Şehrimizin kalkınması ve gelişmesi için, tarihten aldığımız güçle, hep birlikte yorulmadan çalışacağız. Bugün büyük bir gururla Şanlıurfa’nın kurtuluşunu kutlarken, 104 yıldır kalbimizde taşıdığımız bu destansı mücadeleyi hep birlikte yaşatmaya devam edeceğiz.

Büyük mücadelede topraklarımıza düşman eli değdirmemek için canını feda eden şehitlerimizi saygıyla anıyor; gazilerimize minnettarlığımı ifade ediyorum” dedi.

YORUM YAP