DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

2.ULUSLARARASI GÖBEKLİTEPE KISA FİLM FESTİVALİ ŞANLIURFA’DA YAPILACAK

Yayınlanma Tarihi : Google News
2.ULUSLARARASI GÖBEKLİTEPE KISA FİLM FESTİVALİ ŞANLIURFA’DA YAPILACAK
0

Ankara Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği tarafından Şanlıurfa’da 2.ULUSLARARASI GÖBEKLİTEPE KISA FİLM FESTİVALİ düzenlenecektir.

Geçmişten günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Şanlıurfa’nın ülkemizde ve uluslararası alanda kültürel, tarihi ve turistik değerleriyle dünyaya adını duyurarak, sinema tutkunlarıyla buluşmayı hedefliyor.
Bu festival ile tarihin sıfır noktası olarak değerlendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin önemi vurgulanacak, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen katılımcılara tarihsel ve kültürel bir şölen yaşatılacaktır.

Göbeklitepe, insanlık tarihine ışık tutan bir arkeolojik keşif olarak bilinir. Ancak bu muazzam tarih öğesinin yanı sıra, sinemanın büyülü dünyası da son iki yıldır Göbeklitepe’de bir araya geliyor. 2.Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali, sinema sanatını ve kültürünü dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli sinemacılarla buluşturarak, büyüleyici bir deneyim sunuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği Genel Başkanı Habip Çadırcı şöyle dedi:

“79 ülkeden toplam 953 film başvuru yaptı. Akademi ve Sanat dünyasından önemli isimler filmleri değerlendirdi.
14- 15 Ekim’de gerçekleşecek festivalde finalist filmler izleyiciyle buluşacak ve dereceye giren film yönetmenlerine plaketleri takdim edilecektir. 2. Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali, dünya genelinden gelen sinemacıları, sinema severleri ve sanatseverleri ve sinema akademisyenlerini bir araya getirerek, kültürel bir köprü oluşturuyor. Festival, sadece sinemayı değil, aynı zamanda insanların farklı kültürlerini ve bakış açılarını anlamalarına yardımcı olan bir etkinlik olarak öne çıkıyor.

Yönetmen, yapımcı ve oyuncuların da katılacağı Film Festivali 1.ve 2. Gün (14-15 Ekim) Şanlıurfa’da Film gösterimi ile başlayacak, çevrimiçi gösterimler ve atölye çalışmalarıyla devam edecektir. 2.gün 15 Ekim 2023 akşamı ise Gala
Gecesi, ödül töreni ve konser ile son bulacaktır.

YORUM YAP