DOLAR 32,2002 % -0.02
EURO 35,0175 % -0.02
STERLIN 40,9419 % 0.07
FRANG 35,4043 % -0.01
ALTIN 2.521,65 % 0,84
BITCOIN 68.356,00 2.41

AĞRILI İŞADAMLARI İSTANBUL’DA BULUŞTU

Yayınlanma Tarihi : Google News
AĞRILI İŞADAMLARI İSTANBUL’DA BULUŞTU
0

Serhat Kalkınma Ajansı tarafından organize edilerek, Ağrı ve ilçelerine yatırım ve kalkınma amaçlı toplantı İstanbul’da Bomanti Hilton Hotel’de gerçekleştirildi.

Türkiye’nin gururu olarak betimlenen Ağrılı ünlü işadamı, IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen’in ev sahipliği yapıp onur konuğu olarak katıldığı toplantıya Ağrı Valisi Mustafa Koç, Ağrı Belediye Başkanı Metin Karadoğan, Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan, Doğubayazıt Ticaret

ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Can, Ağrı Milletvekili Ruken Kilerci, Ağrı eski Milletvekili Cemal Kaya, Serka Genel Sekreteri Nurullsh Karaca, Bay-Der Başkanı Ahmet Dumlu’nun yanısıra Mehmet Atmaca, Maksut Konyar, İbrahim Yasıbuğa, Şinasi Ünsal gibi yaklaşık elli önemli ve saygın işadamının katıldığı toplantı programında, Ağrı ili ve ilçelerinin ekonomik, eğitim ve sosyalleşmeye dayalı kalkınması konularına ilişkin öngörüler üzerine konuşuldu. Tarım, hayvancılık, sanayi ve tekstil konuları arasında Ağrı’nın dünya turizmindeki önemine ise dikkat çekilmedi. Ünlü yatırımcı İbrahim Çeçen, devlet desteğinin olması gerektiğini ancak tüm çözümlerin devletten beklenmesinin ise doğru olmadığına işaret ederek, kısa ve etkili konuşmasında Ağrılı sanayici ve işadamlarının birleşerek yatırım ataklarında bulunmalarına yönelik öneri ve yapıcı göndermelerde bulunması alkış gördü.

Ağrı ilinin kısa tanıtım filminde de görüldüğü gibi Ağrı merkezde, Doğubayazıt, Eleşkirt ve Patnos ilçelerinde devlet tarafından oluşturulan ve işletilmeyerek boş duran Tekstil Tesisleri için yatırımcılara ihtiyaç olduğu da vurgulandı. Ancak Ağrı ve ilçelerinin tarım ve hayvancılıkla daha kolay kalkınması düşüncesinin ikinci planda tutularak toplantının Tekstil konusuna odaklı hale getirilmesi ise tartışılması gereken bir soru olarak dikkatlerden kaçmadı. Toplantının ikinci bölümü basına kapalı yapıldığı için nelerin konuşulduğu, nasıl bir karara varıldığı organizasyon açısından gizlilik içerdiğinden toplantı belirsizlik havasında son buldu.

AZ SAYIDA DAVETE ELEŞTİRİ

Serhat Kalkınma Ajansı tarafından organize edilerek, Ağrı ve ilçelerinin kalkınmasına ilişkin yatırımcı bir kitle oluşturmak adına, IC Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen’in ev sahipliği kapsamında İstanbul Bomanti Hilton’da düzenlenen toplantıya çok az sayıda işadamının davet edilmiş olması eleştirilerek hoş karşılanmadı. Oysa İstanbul’da böylesine önemli bir proje için öncü olma niteliklerine sahip daha yüzlerce Ağrılı işadamı vardı. Fazlaca önyargılı olmak istemiyoruz ancak acaba bu ışadamları davet edilmediler mi yoksa davet edilmelerine rağmen bu toplantıya katılmak mı istemediler?! Bu konuda net ve nitel bir yanıt bulamadık. Bomanti Hilton’da yapılan toplantıda organizasyon yetkilileri tarafından da bu konuya bir acıklık getirilmedi ! Özelikle toplantının ikinci aşamasında basın görevlilerinin salon dışına çıkarılmaları ise affedilmez bir hataydı. Ağrı ve ilçelerinin kalkınmasına ilişkin öneri,  öngörü ve tartışmaların amatörce gizemli hale getirilmesi de global akla ve mantığa uygun görülmedi.

Örneğin bize sızan bir bilgiye göre işadamı Maksut Konyar‘ın yorum, öngörü ve hipotezlerinin çok verimli göndermeler içerdiğini öğrendik. Maksut Konyar ve diğer katılımcı işadamlarının görüşlerini haber yapamamayı Ağrı Koridor Gazetesi olarak üzüntü verici buluyoruz.

Yaklaşık kırk yıldır Ağrı ve ilçelerinin kalkınmasına ilişkin, Ağrılı işadamları çeşitli organizasyonlarda biraraya getiriliyor ancak onların bu iyimser bulunmalarını eyleme dönüştürecek somut projeler sunulamadığı için her buluşma sadece düşüncelerde birer anı olarak kalıyor. Görüldüğü gibi bu buluşma da anısal raflardaki yerini almıştır.

Kaynak: İbrahim Narçın (AĞRI KORİDOR GAZETESİ)

YORUM YAP