DOLAR 32,2177 % 0.08
EURO 34,8417 % -0.05
STERLIN 40,9470 % 0.1
FRANG 35,2480 % 0.11
ALTIN 2.412,24 % 0,10
BITCOIN 67.754,01 -2.382

CHP Milletvekili Kış: Bakanlar, TBMM’nin iradesini yok sayıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
CHP Milletvekili Kış: Bakanlar, TBMM’nin iradesini yok sayıyor
0

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Şimşek’e veryansın etti. Bakan’a kamuda tasarruf genelgesi hakkında yazılı soru önergesi yönelten Kış, verilen cevapların adeta dalga geçer gibi, sorularla yakından uzaktan ilgisi olmayan genel geçer cevaplar olduğunu belirterek tepki gösterdi. CHP’li Kış, Bakan Şimşek’in verdiği bu cevaplarla, TBMM’nin varlığını itibarsızlaştırdığını ve yok saydığını vurguladı. 

CHP Mersin Milletvekili Kış, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e kamuda tasarruf tedbirleri hakkında verdiği yazılı soru önergesine gerekli cevapların verilmemesine tepki gösterdi.

CHP’li Kış, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kamu adına, millet adına denetim yaptığını ancak soru önergesinin muhatapları tarafından ilgisiz, soruyu karşılamayan alakasız cevaplar verildiğini” ifade etti. Bunun tek açıklamasının, denetimden kaçmak olduğunu vurgulayan CHP’li Kış, Meclis’in iradesinin yok sayıldığını söyledi. 

CHP’li Kış, Hazine ve Maliye Bakanı’na yönelttiği yazılı soru önergesinin cevaplarının, hiçbir sorunun karşılığı niteliğinde olmadığına değinerek şunları ifade etti:

“Bizler muhalefet milletvekilleri olarak, Anayasa’mızdan ve İç Tüzüğümüzden aldığımız denetim yolu olan yazılı soru önergeleriyle, kamu adına, millet adına bir görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Anlaşılan o ki ilgili Bakanlar, Meclis’in iradesini ve varlığını hiçe sayarak bu denetim yolundan kaçmaktadırlar. Yasama üyelerini, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni itibarsızlaştırmaktadırlar. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nı göreve çağırıyorum” dedi. 

“Yazılı soru önergesi ile bilgi edinme ve denetleme yetkisi kullanılır” diyen Kış, “çoğu soru önergesine tanınan süre içerisinde cevap verilmezken, önergelere gelen cevapların, soruların tam karşılığı olmadığı gibi, yeterli ve doğru nitelikte de değildir” dedi. Önergelere verilen cevaptan TBMM üyelerinin önemsenmediğini, hiçe sayıldığını, milletvekillerinin bilgi taleplerinin dikkate alınmadığını belirten CHP’li Kış, “verilen cevaplar TBMM’nin saygınlığına uygun olmalıdır” dedi. 

Mersin Milletvekili Kış, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e “ kamu kurum ve kuruluşlarında tasarruf tedbirleri hakkında yazılı soru önergesi vererek, yapılan harcamalar ve tedbirler hakkında detaylı olarak açıklama istediğini ifade etti. Kış, Bakan tarafından verilen cevabın; genel geçer, birbirinden kopuk, önemsenmeden, somut hiçbir bilgiye rastlanmayan, tek bir sorunun bile yanıtlanmadığı bir cevap metni olduğunu vurguladı. 

Kamuoyuna kısa süre önce yansıyan tasarruf genelgesine, hiçbir kurum ve kuruluş tarafından uyulmazken fazladan harcama yapıldığına dair iddiaları Bakan’a yönelttiğini belirten Kış, şöyle devam etti:

“Sayın Şimşek’in vermiş olduğu cevaptan şu sonuç çıkıyor. Anlaşılan hiçbir kurum bu genelgeye uymadığı gibi lüks harcamalarına devam ediyor ve daha fazla harcama talebi geldiği sonucu çıkıyor. Genelge sadece yazıda kaldı. Sayın Bakan tasarruf kurallarını hayata geçiremedi. Zamlarla ve vergilerle vatandaş açlığa ve yoksulluğa mahkum edildi, hükümet ve Saray tasarrufa yönelik tek adım atmadı. ”

YORUM YAP