DOLAR 32,2076 % 0
EURO 35,0317 % 0.02
STERLIN 40,9694 % 0.13
FRANG 35,4007 % -0.02
ALTIN 2.516,72 % 0,64
BITCOIN 68.901,88 3.977

Helal Para Kazanacaksam Eğer, Pazarda Limon Bile Satarım. Yeter Ki ! Haram Kazanç Olmasın.  

Yayınlanma Tarihi : Google News
Helal Para Kazanacaksam Eğer, Pazarda Limon Bile Satarım. Yeter Ki ! Haram Kazanç Olmasın.   
0

Helal Para Kazanacaksam Eğer, Pazarda Limon Bile Satarım. Yeter Ki ! Haram Kazanç Olmasın.

Yıllar önce aktif siyasete girmiş, 2019’daki yerel seçimlerde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı olarak hodri meydan demiştim.

Seçim başvurusu yapmış, Kandıra merkez ve tüm köylerde ki hemşehrilerimizi içtenlikle bağrımıza basmıştık. Hem bağrımıza basmış, hem sıkılmadık el, hem de basmadık toprak bırakmamıştık. Sonu hüsranla bitse de, büyük bir hayal kırıklığı yaşasak da, bu süreç yaşanması gerekiyormuş. Çünkü hiçbir şey nasip ve kısmetten öteye gidemiyor.  Önümüzde yerel seçimler var. İnsanlar bana soruyor ; ” Ayhan bey, Belediye Başkanlığına tekrar aday mısınız ” diye. “Yok yok, kesinlikle aday değilim” diyorum. 

Belediye Başkan Aday Adayı sürecinde yaşadığım ilginç, o kadar da komik bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Aradan 5 yıl geçti ama, hala aklıma geldikçe bu konuşmaya gülüyorum. 

Bir akşam belediye başkan aday adayları, ilçe başkanı ve teşkilat üyeleri ile birlikte yemek yemeye gitmiştik. Sohbet eşliğinde yemeklerimizi yemeye başladık. Konuşma esnasında belediye başkan aday adayı bir arkadaşımız bana ilginç ve o kadar da komik bir soru sordu ; ” Ayhan bey, siz vapurda satış yaptınız mı?” …

Kendi kendime Allah Allah dedim. Hafif bir gülümseme ile, belediye başkan aday adayına şöyle bir cevap vermiştim; ” Beyefendi önce haddini ve yerini bil. Sen, benim kariyerimi, benim kültürümü, benim sahip olduğum tecrübelerimi ve hatta benim sahip olduğum değerlerimi sorgulanacak ve konuşucak kapasiteye sahip değilsin. Sen önce kendini sorgula ve kendi konumuna bak lütfen ” dedim. Yani sorulan soruları sineye çekmemiş, gereken cevabı da ilgili kişiye vermiştim. 

Belediye başkan aday adayı arkadaşımız verdiğim cevap karşısında yüzü kızarmış ve  utancından yerin dibine girmişti. Aslında çok da iyi olmuştu. Çünkü bu cevabı maalesef hak etmişti. Çünkü bana soru soran kişi hayatı boyunca insan ilişkilerinden uzak kalmış ve insanlarla iletişim kuramamış sanırım. Eğer toplum içinde insanlarla güzel ilişkiler kurmuş olsaydı, bu soruyu bana sormazdı. 

Uzun yıllar bir çok alanda eğitim almış ve donanımlı bir kişi olarak, taşı gediğine koymayı iyi bilirim. Yüce Allah’a çok şükür, almış olduğum eğitimler bana insanlara gerektiğinde haddini bildirmeyi öğretmişti. Aslında daha önce öğretmenlik yapmış biri kişi olarak, etkili konuşmayı ve öğrencilerime eğitimler vermeyi iyi biliyorum.

Yani beni yıkmak, beni eleştirmek, beni hor görmek, benim iş hayatımı ve kültürel değerlerimi sorgulamak ayrıca tecrübelerimi etüt etmek hiç kimsenin hakkı değildir. Bununla birlikte hiç kimsenin haddi de değildir. Çünkü benim kariyerimde hiçbir kimsenin hakkı, hiçbir kimsenin katkısı ve hiçbir kimsenin referansı yoktur.  

  Bilgi en değerli hazinedir. 

Halk şairi Yunus Emre’nin ifade ettiği gibi;

İlim ilim bilmektir 

İlim kendin bilmektir 

Sen kendini bilmezsin 

Ya nice okumaktır

Ben hiçbir kimsenin gücüyle bir makama gelmedim. Çünkü tüm makamları hak ettim. Yüce Allah nasip etti. Ben de Yüce Allah’ın bana bahşettiği tüm görevlileri helaliyle yerine getirdim. Bana bu başarıları, bu tecrübeleri, bu vasıfları, bu donanımları, bu bilgi ve becerileri, bu sıfatları, ayrıca sahip olduğum kişiliği, güzel ahlakı nasip eden Yüce Allah’a sonsuz şükürler olsun. Hamd olsun. ..

Köyde doğduğum için ve çocukluğum köyde geçtiği için, tarımla alakalı her şeyi bilir ve çiftçilerimizin yaptığı her şeyi yaparım. Zaten çiftçilikle de uğraşıyorum. Ayrıca sürekli olarak farklı farklı alanlarda ve farklı farklı konularda eğitim ve sertifika sahibi oldum. Çok şükür bir çok alanda uzmanım. Ama yeri geldiğinde limon bile satarım. Hiç de gocunmadan. Çünkü Ayhan Yalçın hem köy çocuğu, hem de şehirlidir. Yeri geldiğinde köylü, yeri geldiğinde şehirli olmayı iyi bilir. 

Ben geldiğim tüm mevki ve makamlara alnımın akıyla, alın terimle, helalimle ve hakkımda gelmiştim. O yüzden de kimseye minnet etmem. Kimseden bir şey istemem. İhtiyacım da yok zaten. Ben hakkımda hayırlı olan şeyleri isterim. Ama Yüce Allah’tan isterim. Kuldan değil. Çünkü, ” Bir şey isteyince insandan isteme. Zira verirse minnettir, vermezse zillettir. Allah’tan iste ki , verirse nimettir, vermezse hikmettir “

Aslında makam ve mevkiler gelip geçicidir. As olan insanlıktır. Vallahi hiç de çekinmem. Hiç de utanmam. Hiç de yadırgamam. Hiç de küçümsemem. Gerekirse helal rızık kazanmak için , aileme helal lokma yedirmek için pazarda limon bile satarım. Bu da birilerine kapak olsun. Rızkı veren Allah’tır. 

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın 

Gazeteci, Yazar, Köşe Yazarı , Yorumcu, 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Yaklaşık 50 farklı alanda eğitim ve sertifika sahibi, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

( Ben Yalnızca Haddimi Bilirim )

YORUM YAP