DOLAR 32,2061 % 0
EURO 35,0499 % 0.08
STERLIN 41,0117 % 0.23
FRANG 35,4241 % 0.04
ALTIN 2.516,21 % 0,62
BITCOIN 68.601,75 2.851

Isparta Cezaevi’ndeki izin uygulamasına bir tepki de Milletvekili Halıcı’dan geldi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Isparta Cezaevi’ndeki izin uygulamasına bir tepki de Milletvekili Halıcı’dan geldi
0

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Isparta Milletvekili Hikmet Yalım Halıcı, aynı koşullara tabi bir mahkumun başka şehirde izne çıkabilirken Isparta’da çıkamamasının hak kayıplarına yol açtığını, bunun da devlete ve adalete olan inancı zayıflattığını bildirdi. 

Halıcı, Isparta Cezaevi’ndeki izin sorununun CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Rıfat Nalbantoğlu tarafından TBMM’ye taşınmasına ilişkin açıklamada bulundu. Yasaların herkesin üzerinde olduğunu ve herkesi bağladığını belirten Yalım Halıcı şunları söyledi:

Öncelikle konuya bu açıdan bakmak doğru olacaktır. Mevcut yasaya karşı gelmek ya da onu farklı yorumlayarak insan haklarına aykırı uygulamalar ortaya koymak açık suçtur.

Ancak buna; kanunlara ve Yargıtay Kararlarına rağmen açık ceza infaz kurumunda İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlıkları, İnfaz Hakimleri ve Mahkemeler tarafından özel izin talepleri konusunda farklı farklı kararlar verildiği ortaya çıktı. Isparta’nın da içinde olduğu ülkede birçok şehirde benzer hak kayıpları yaşanıyor.  Düşünsenize; aynı koşullarda, aynı mevzuat ve kanun hükümlerine tabi bir mahkum izinle çıkabiliyor; diğeri ise çıkamıyor. Bu, eşitsizliğe yol açtığı gibi adalete ve devlete olan inancı da zayıflatır. İnsanlara ne ceza verileceği ve hakları yasalarda bellidir. Bunlar keyfiyetle değiştirilemez ve haklar engellenemez. Açık ceza evlerinde yaşanan bu haksızlığın biran önce ayrıntısıyla incelenmesi ve sorunun giderilmesi gerekiyor. Bizler de CHP olarak sürecin takipçisiyiz. Çünkü insan; hakları ile vardır…

YORUM YAP