DOLAR 32,6145 % 0.33
EURO 34,7887 % 0.25
STERLIN 40,4035 % 0.54
FRANG 35,7851 % 0.2
ALTIN 2.478,53 % -0,84
BITCOIN 2.163.367 0.961

Kelime-i Tevhid

Yayınlanma Tarihi : Google News
0

Muhterem Kardeşlerim…
Her yazımızda olduğu gibi, sizlere önemli konuları öncelikle sahih kaynaklardan, Tam İlmihal Saadeti Ebediyye, İmamı Rabbani Hazretlerinin Mektubat, Hakikat Kitab Evinin İhlas Yayınlarından faydalanarak sizleri bilgilendirelim istiyoruz.
Efendim;
Kelime-i Tevhid ve Kelime-i Şehadet okumanın fazileti çoktur.
Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:
“İhlâsla Lâ ilâhe illallah diyeni Allah ateşe haram kılmıştır.” [Buhari, Müslim]
“Bir mümin, Eşhedü en lâ ilâhe illallah dediğinde, Allahü Teâlâ, ‘Ey meleklerim, kulum benden başka Rabbi olmadığını bildi. Şahit olun ki, ben o kulumu affettim’ buyurur.” [İ. Asakir]
“Sübhanallah diyen, Allah’ı zikretmiş olur. Allah da onu anar. Elhamdülillâh derse, Allah’a şükretmiş olur. Allah da ihsanını artırır. Lâ ilâhe illallah derse, işte o öyle bir Kelime-i Tevhiddir ki, kim bu kelimeyi şüphe, kibir ve zulüm etmeden söylerse Allah onu ateşten korur.” [Hâkim]
“Cennetin bedeli Lâ ilâhe illallah’tır. Nimetin bedeli ise Elhamdülillah’tır.” [Deylemî]
“Kalbden ihlâsla Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resulühü diyen Cennete girer ve Cehennem ateşi ona dokunmaz.” [Taberanî]
“İhlâsla Lâ ilâhe illallah diyene Cennet vacib olur.” [İ. Neccar]
“Lâ ilâhe illallah demek 99 derde devadır. Bunun en aşağısı sıkıntıdır.” [Deylemî]
“Lâ ilâhe illallah diyen ve kalbinde zerre kadar imanı olan kişi ateşten çıkar.” [Buhârî, Müslim]
“Lâ ilâhe illallah kelime-i tevhidini çokça söyleyerek imanınızı yenileyin!” [Ahmed]
“Allah dört sözü diğer sözlere üstün kıldı: Sübhanallah, Elhamdülillah, Lâ ilâhe illallah ve Allahü ekber. Kim Sübhanallah veya Allahü ekber yahut Lâ ilâhe illallah derse ona on sevap yazılır, on günahı da silinir. Bir nimete karşılık olmasa da, Elhamdülillah derse otuz sevap yazılır, otuz günahı silinir.” [Ahmed]

Sadece Lâ ilâhe illallah veya Lâ ilâhe illallah Muhammedün Resulullah demekle de Cennet’e girilmeyeceği, önemli şartların olduğu sitemizde açıklanmaktadır.

Kelime-i Tevhid okurken, ara sıra “Muhammedün Resulullah” demek gerekir. Hatırlayınca söylenir. Unutunca mahzuru olmaz.

70 bin tane çekilmesine Hatm-i Tehlil deniyor. Bunu çekerken de sadece, “Lâ ilâhe illallah” demek, yüzüncüde veya her okuyuşu kestiği zaman, “Muhammedün Resûlullah” ifadesini de söylemek caiz olduğu gibi, en sonunda bir kere söylemek de caiz olur. Söylemek lüzumsuz görülürse, hâşâ Resulullah’ın Peygamberliğini kabul etmemek gibi bir mânâ çıkabilir.

İmam-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki:
Bu mukaddes “Lâ ilâhe illallah” kelimesinin bereketlerini, faydalarını, bütün mahlûklara, Kıyamete kadar bölseler, hepsini doyuracağını görüyorum. Hele, bu mukaddes, güzel kelimeye “Muhammedün Resûlullah” kelimesi de eklenerek, Tebliğ ve Tevhid, inci gibi, yan yana dizilirse Evliyalığın ve Peygamberliğin bütün üstünlükleri ve yükseklikleri, bir araya toplanmış olur. Bu ikisi, saadetin yoluna kavuşturur. (2/37)

Kasten “Muhammedün Resûlullah” demekten kaçınanlara itibar etmemelidir.

Çalgı çalınırken, müzik eşliğinde zikretmek caiz değildir. Fakat markette, çarşıda, pazarda, iş yerinde, isteğimiz dışında müzik çalınıyorsa, orada zikretmek caiz, hattâ çok sevabdır. Bazıları, gaflet içinde müzik dinlerken, bizim Allah’ı anmamız büyük nimet olur.
Bir Hadis-i Şerifte, “Gâfiller arasında Allahü Teâlâ’yı anan, kuru çalılar arasındaki yeşil ağaç gibidir” buyuruluyor.
Haber, sohbet dinlerken, belgesel izlerken de zikretmenin mahzuru olmaz. Ancak herkes iki işi aynı anda yapamaz, biri ihmale uğrar. Seadet-i Ebediyye’de, “Mânâsını düşünerek bir âyet okumak, başka şey düşünerek, bütün Kur’anı hatmetmekten daha çok sevabdır” deniyor. Eli işte, gözü oynaşta olanın, işi verimli olmaz. Ama tam verimli olmuyor diye, tamamen de terk etmek yanlış olur. “Bir şeyin tamamı ele geçmezse, hepsi de terk edilmez” sözüne uyup, ne kadarını yapabilirsek, onu kâr bilmeli, tamamen zikirden gâfil olmamalıdır.

Allahu Teâlâ cümlemizi Kendisine layık Kul, Habibine layık Ümmet eylesin. (Amin)

YORUM YAP