DOLAR 32,6538 % 1.16
EURO 34,9038 % -0.01
STERLIN 41,4400 % 0.47
FRANG 36,6089 % 1.36
ALTIN 2.447,02 % 2,34
BITCOIN 67.031,99 -0.943

Kur’anı herkes anlayamaz

Yayınlanma Tarihi : Google News
0

Muhterem Kardeşlerim…
Kur’an-ı Kerimi yanlış anladıklarından dolayı 72 sapık Fırka meydana çıkmıştır. Eğer herkes aynı şeyi anlayabilseydi bu kadar sapık Fırka meydana çıkmazdı. Herkes “Benim anladığım doğru” diyor. Peygamber Efendimizinkinden farklı anlayanların anlayışları geçerli değildir. Onun için Kur’an-ı Kerim’i en iyi anlayan elbette Peygamber Efendimizdir. Onun Hadis-i Şeriflerini de en iyi anlayan Onun vârisleri olan Ehl-i Sünnet Âlimleridir. Ehl-i Sünnet Âlimlerinin bildirdiklerine uyan, Kur’an-ı Kerim’i en iyi anlamış olur.

Ondokuzcular, “Şiîler ve Vehhabiler, Kur’anı yanlış anladıkları gibi, Peygamber Muhammed de Kur’anı yanlış anlamış ve çöplüğe atılması gereken hadisler söylemiştir. Ehl-i Sünnet Âlimleri de bu hadislere göre hareket ettikleri için onların Kur’anı anlamaları da yanlıştır” diyorlar. Hâşâ bu dinin Peygamberi anlamadıysa, bu kâfirler nasıl anlayacaktır? Madem herkes anlayabiliyorsa, hâşâ Peygamber Efendimiz niye anlayamamış?

Herkes Âyetlerden aynı hükmü çıkaramıyor. Bu mesele, gün gibi açıkken yine, “Herkes Kur’andan anladığına uysun” demek büyük rezalet ve felakettir. Allahü Teâlâ, “Resulüme uyun, Ona uyan bana uymuş olur” buyururken, Kur’an-ı Kerim’in “Resulümün emrine uyun” emrinden insanları uzaklaştırmaktan daha büyük sapıklık olur mu?

Hırsızlığı önlemek için

Mâide Sûresinin, “Erkek ve kadın hırsızın, yaptıkları işten dolayı Allah tarafından ibret verici bir ceza olarak, elini kesin” mealindeki 38. Âyetindeki el kesmekten maksat, o işten el kesmesi, el çekmesi, yani hırsızlığına engel olunmasıdır” diyenler var.
Efendim;
Peygamber Efendimiz, nasıl açıklamışsa, muhaddisler ve müfessirler, nasıl bildirmişse doğrusu odur. Bizim gibilerin Âyetlere mânâ vermesi kesinlikle caiz olmaz.
Birkaç Hadis-i Şerif:
“Sizden öncekileri helâk eden günah şu idi: Onlar, mevki sahibi biri hırsızlık edince, ceza vermezler, zayıf biri hırsızlık edince, ona ceza verirlerdi. Allah’a yemin ederim ki, kızım Fâtıma hırsızlık yapsaydı, onun da, elini keserdim.” [Müslim]
“Hırsızın eli, çeyrek altın ve daha fazla çalarsa ancak o zaman kesilir.” [Buhârî]

İbni Ömer hazretleri anlatır:
Resulullah ‘sallallahü aleyhi ve sellem’ üç dirhem kıymetindeki bir kalkanı çalan hırsızın elini kesti. (Buhârî, Müslim, Muvatta, Tirmizî, Ebu Davud, Nesaî)

O Âyet-i Kerimede, hırsızın elini kesmek gerektiği birçok Hadis-i Şerifle açıklanmıştır. Hırsızı cezalandırma işini ancak İslam Devleti yapar.

Dinimizi Kur’andan mı öğrenmeli?

Bu konuda İslam Âlimlerinden Yusuf Nebhani hazretleri Huccetullahi Alel-Âlemîn kitabında buyuruyor ki:
“Kur’an-ı Kerim’den hüküm çıkarmak, herkesin yapabileceği şey değildir. Müctehid İmamlar bile, Kur’an-ı Kerim’deki hükümlerin hepsini çıkaramayacakları için, Resulullah Efendimiz Kur’an-ı Kerim’deki hükümleri Hadis-i Şerifleri ile açıklamıştır. Kur’an-ı Kerim’i ancak Resulullah Efendimiz açıkladığı gibi, Hadis-i Şerifleri de yalnız Eshab-ı Kiram ve Müctehid İmamlar anlayabilmişler ve açıklamışlardır.

Bu hükümleri anlayabilmeleri için Allahü Teâlâ Müctehid imamlara idrak, anlama kuvveti, keskin zihin, fazlasıyla akıl ve daha nice üstünlükler ihsan eylemiştir. Bu üstünlüklerin başında, takva ve kalblerindeki Nûr-u İlâhî gelmektedir.

Bu Müctehidler, Kur’an-ı Kerim’den ve Hadis-i Şeriflerden başkalarının anlayamayacağı hükümleri anlamışlar, anladıklarını bildirmişlerdir. Müslümanlar da onların Kitap ve Sünnetten anlayıp bildirdiklerine tabi olmuşlardır. Nahl suresinin 43. Âyet-i Kerimesinde mealen; “Bilmiyor iseniz, bilenlerden sorunuz” buyuruluyor.

Bu Âyet-i Kerime, herkesin Kitabı ve Sünneti doğru anlayamayacağını, anlayamayanların da olacağını göstermektedir. Anlayamayanların, Kur’an-ı Kerim’den ve Hadis-i Şeriflerden anlamaya çalışmalarını değil, anlamış olanlardan sorup öğrenmelerini emretmektedir. Kur’an-ı Kerim’in ve Hadis-i Şeriflerin manalarını herkes doğru anlayabilseydi yetmiş iki sapık fırka meydana çıkmazdı. Bu fırkaları çıkaranların hepsi de derin Âlim idi. Fakat hiçbiri Kur’an-ı Kerim’in ve Hadis-i Şeriflerin manalarını doğru anlayamadı. Yanlış anlayarak, doğru yoldan ayrıldılar ve milyonlarca Müslüman’ın felakete sürüklenmelerine de sebep oldular.”

Allahu Teâlâ cümlemizi Kendisine layık Kul, Habibine layık Ümmet eylesin. (Amin)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAP