DOLAR 32,2177 % 0.08
EURO 34,8417 % -0.05
STERLIN 40,9470 % 0.1
FRANG 35,2480 % 0.11
ALTIN 2.412,24 % 0,10
BITCOIN 67.754,01 -2.382

Osmanlı Hilafeti de, dört Halifenin Hilafeti gibi meşrudur

Yayınlanma Tarihi : Google News
0

Muhterem Kardeşlerim…
Her yazımızda olduğu gibi, sizlere önemli konuları öncelikle sahih kaynaklardan, Tam İlmihal Saadeti Ebediyye, İmamı Rabbani Hazretlerinin Mektubat, Hakikat Kitab Evinin İhlas Yayınlarından faydalanarak sizleri bilgilendirelim istiyoruz.
Efendim;
İlk dört Halifeyi ve Halifelik sistemini herkes bilir. Dört halifenin suçlanması bütün Eshab-ı Kiramın suçlanması demektir. Bu ise büyük felakettir. Resulullah’ın idaresi de tek kişi yönetimi değil miydi? Hiçbir Müslüman, Eshab-ı Kiramın onayladığı, dört Halifenin Halifeliğine itiraz edemez. Tek adam yönetimi diye buna itiraz etmek için, kişinin Gayrimüslim olması gerekir. Müslüman olan, hepsi Cennetlik olan Eshab-ı Kiramın söz birliğine karşı gelemez. Dört Halifenin dördü de Cennetliktir. Bir Müslüman bunları nasıl tenkit edebilir ki?

Müslüman’ın yaptığı işi İslamiyet’e yüklemek yanlış olduğu gibi, Halifenin yaptığı yanlış işleri de Halifeliğe yüklemek yanlıştır. Halife iyi de olur, kötü de olur. Halifelik sisteminin bunda suçu nedir?

Şah Veliyullah-ı Dehlevi hazretleri buyuruyor ki:
Halife 4 şekilde seçilir: Birincisi, Âlimlerden, Hâkimlerden, Kumandanlardan ve diğer söz sahiplerinden, bir araya toplanmaları kolay olanların seçmesiyle olur. İkincisi, Halifenin, birini seçerek vasiyet etmesidir. Hazreti Ömer’in seçilmesi böyle oldu. Üçüncüsü, Halifenin vasiyet ettiği birkaç kişi arasından birini seçmektir. Dördüncüsü, birinin güç kullanarak, Hilafeti zorla ele geçirmesidir. Böyle Hilafeti ele geçiren zat, ya Hilafete ehildir veya değildir. Ehil ise mesele yoktur. Hilafet şartlarına malik değilse, böyle olan Halifenin İslamiyet’e uygun olan emirleri yine kabul edilir. Bunun emriyle Cihada gidilir. Abdülmelik’in Hilafeti böyle idi. (İzalet-ül-Hafa)

Böyle Hilafeti zorla ele geçiren Halifelere biat edilince meşru olacakları, İbni Abidin’de ve Hadika’da da bildirilmektedir. Osmanlı Halifelerinin seçilme şekilleri, Hazreti Ömer’in seçilişine benzer. Halife, kendisinden sonra gelecek olanı vasiyet ediyor. Halife dilerse, bir başkasını, kardeşini veya oğlunu tavsiye edebilir. Nitekim Hazreti Ömer’e, “Yerine Halife olarak oğlunu tayin et” dediklerinde onlara, “Hilafet zor bir iştir. Bir aileden bir kurban kâfidir” buyurarak oğlunu Halife olarak vasiyet etmedi. Etseydi elbette caiz olurdu. Osmanlı Halifeleri de, Hazreti Ebu Bekir’in tayin usulüne uygun olarak genelde yerlerine oğullarını seçmişlerdir. Osmanlı Hilafeti de, dört Halifenin Hilafeti gibi meşrudur. Halifenin âdil olup olmaması ayrı şeydir. Müslümanlar yanlış iş yapınca, Müslümanlık suçlanamayacağı gibi, Halife zalim olursa, Hilafet sistemi suçlanamaz. Üstelik Osmanlı halifelerinin âdil olduklarını Ehl-i Sünnet Âlimleri bildirmişlerdir.

Allahu Teâlâ cümlemizi Kendisine layık Kul, Habibine layık Ümmet eylesin. (Amin)

YORUM YAP