hava Çoğunlukla Bulutlu
DOLAR 18,8956 % % 0.21
EURO 20,5415 % % 0.26
GRAM ALTIN 1.166,32 % % 0,12
ÇEYREK A. 1.906,93 % % 0,12
BITCOIN 452.146 % 0.9
SON DAKİKA
Google News

Ramazan ayı

Son Güncelleme :

05 Nisan 2022 - 12:28

Ramazan ayı

Değerli Okuyucularımız…

Üç aylar, dediğimiz Recep, Şaban ve nihayet Ramazan ayına kavuştuk elhamdülillah…

Peygamber Efendimiz, Ramazan-ı Şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

“Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü Teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin [Kadir gecesinin] hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.”[Nesaî]

Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki:

“Ramazan ayı gelince, ‘Hayır ehli hayra koş, şer ehli kötülüklerden el çek’ denir.”[Nesai]

“Ramazan gelince, Allahü Teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.”[Deylemi]

“Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cuma’ya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazan’a kadar olan günahlara kefaret olur.”[Taberani]

“Peş peşe 3 gün oruç tutabilenin, Ramazan orucunu tutması gerekir.”[Ebu Nuaym]

“Bu aya Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.”[İ.Mansur]

“Ramazan’ın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, Cehennem’den kurtuluştur.”[İ.Ebiddünya]

“İslam, Kelime-i Şahadet getirmek, Namaz kılmak, Zekât vermek, Ramazan Orucunu tutmak ve Haccetmektir.”[Müslim]

“Allahü Teâlâ’nın, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrası, ancak oruçlular içindir.”[Taberani]

İmam-ı Rabbani hazretleri de buyuruyor ki;

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı Şerif ayında, Resulullah esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü Teâlâ’nın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

Kur’an-ı Kerim Ramazan’da indi. Kadir Gecesi bu aydadır. Ramazan-ı Şerifte iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.
İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, “Zehebez-zama’ vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecrinşaallahü Teâlâ” duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.

Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman affolur, azat olur. Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır.

Açıktan oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Namaz kılmayanın da, oruç tutması ve haramlardan kaçınması gerekir. Bunların orucu kabul olur ve imanları olduğu anlaşılır.

Ramazan’da oruç tutmak hakkındaki Hadis-i Şeriflerde buyuruluyor ki;
“Ramazan orucu farz, teravih namazı ise sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.”[Nesai]

“Ramazan orucunu farz bilip, sevap bekleyerek oruç tutanın günahları affolur.”[Buhari]

“Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak Cehennem’e gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.”[Taberani]

“Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutun! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır.”[İbniEbiddünya]

“Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.”[Deylemi]

“Oruçlu iken çirkin konuşmayın. Biri size sataşırsa, ‘Ben oruçluyum’ deyin.”[Buhari]

Ramazan-ı Şerifte, oruç tutmak çok sevaptır. Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır. Hadis-i Şerifte, “Özürsüz, Ramazan’da 1 gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazan’daki o 1 günkü sevaba kavuşamaz” buyuruldu. (Tirmizi)

Ama dini bir mazeret varsa oruç tutmamak günah olmaz.

Allahü Teâlâ, bu mübarek ayda O’nun şanına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin. (Amin)

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.