DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

SİNEMA SANATININ ANTİK BULUŞMASI, 2.ULUSLARARASI GÖBEKLİTEPE KISA FİLM FESTİVALİ

Yayınlanma Tarihi : Google News
SİNEMA SANATININ ANTİK BULUŞMASI, 2.ULUSLARARASI GÖBEKLİTEPE KISA FİLM FESTİVALİ
0

Geçtiğimiz yıl Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği tarafından birincisi düzenlenen ULUSLARARASI GÖBEKLİTEPE KISA FİLM FESTİVALİ, bu yıl da aynı STK tarafından aynı isim altında 2’nci kez düzenlenecek.

Geçmişten günümüze birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış Şanlıurfa’nın ülkemizde ve uluslararası alanda kültürel, tarihi ve turistik değerleriyle dünyaya adını duyurarak, sinema tutkunlarıyla buluşmayı hedefliyor.

Bu festival ile tarihin sıfır noktası olarak değerlendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’nin önemi vurgulanacak, Dünya’nın çeşitli yerlerinden gelen katılımcılara tarihsel ve kültürel bir şölen yaşatılacaktır.

Göbeklitepe, insanlık tarihine ışık tutan bir arkeolojik keşif olarak bilinir. Ancak bu muazzam tarih öğesinin yanı sıra, sinemanın büyülü dünyası da son iki yıldır Göbeklitepe'de bir araya geliyor. 2.Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali, sinema sanatını ve kültürünü dünyanın dört bir yanından gelen yetenekli sinemacılarla buluşturarak, büyüleyici bir deneyim sunuyor.

Akademi ve Sanat dünyasından önemli isimler filmleri değerlendirdi.

Bu yıl festivalin koordinatörlüğünü ise Doç.Dr. Zuhal AKMEŞE DEMİR ve Doç.Dr. Serhat ERDEM üstlendi.

Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali, filmleri değerlendiren jüri üyeleriyle akademik bir birikimi temsil ediyor. Ülkemizin farklı üniversitelerinden sinema akademisyenleri ve sinema eleştirmenleri festival jürisinde yer alıyor. Bu akademik yetkinlik, seçilen filmlerin sanatsal değerini ve kültürel anlamını daha da derinleştiriyor.

79 ÜLKEDEN TOPLAM 953 FİLM BAŞVURU YAPTI

79 ülkeden toplam 953 filmin yarıştığı festival jürisinde; Atatürk Üniversitesi’nden Doç.Dr. Serhat ERDEM, Dicle Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç.Dr. Zuhal AKMEŞE DEMİR, Harran Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ebru OKUTAN AKALIN, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Akademisyen yönetmen Ahmet BİKİÇ, TRT’den Mehmet Varış, Atatürk Üniversitesi’nden Prof. Derya ÖCAL, Doç.Dr. Semra KOTAN, Batman Üniversitesi’nden Doç.Dr. Eşref AKMEŞE, Dicle Üniversitesi’nden Doç.Dr. Özcan DEMİR ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ferhat SÖNMEZ, Gümüşhane Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Neva DOĞAN, Harran Üniversitesi’nden Öğr. Gör.Dr. Ferhat KAÇAR, İstanbul Üniversitesi’nden Doç.Dr. Özlem ARDA, İstanbul Fenerbahçe Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Gamze Nil ARKAN ve Araş.Gör Türkan Türkay ÜNLÜ, İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Zeynep ÖZCAN, İstanbul Topkapı Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Dilek ŞAHİNCİ, Kocaeli Üniversitesi’nden Doç.Dr. Mert GÜRER ve Doç. Dr. Zeynep VARLI GÜRER, Dr. Öğr. Üyesi Nihan DÖNMEZ, Muş Alparslan Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Feryat ALKAN, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Doç.Dr. Nursel BOLAT, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Hıdır POLAT, Crative Direcyor/senarist Esra KAYA, Harun TÖLE ve Furkan AKKURT yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği Genel Başkanı Habip Çadırcı şöyle dedi:

14- 15 Ekim’de gerçekleşecek festivalde finalist filmler izleyiciyle buluşacak ve dereceye giren film yönetmenlerine plaketleri takdim edilecektir. Uluslararası Göbeklitepe Kısa Film Festivali, dünya genelinden gelen sinemacıları, sinema severleri ve sanatseverleri ve sinema akademisyenlerini bir araya getirerek, kültürel bir köprü oluşturuyor. Festival, sadece sinemayı değil, aynı zamanda insanların farklı kültürlerini ve bakış açılarını anlamalarına yardımcı olan bir etkinlik olarak öne çıkıyor.

YORUM YAP