DOLAR 32,7350 % 1.4
EURO 35,0395 % 0.36
STERLIN 41,5338 % 0.69
FRANG 36,7726 % 1.8
ALTIN 2.452,62 % 2,58
BITCOIN 65.376,00 -2.22

Teknokrat Hükümet Sistemi

Yayınlanma Tarihi : Google News
Teknokrat Hükümet Sistemi
0

Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde uygulanan teknokrat yönetim sistemi, ülkemizde birçok kolaylıkları ve birçok başarıları beraberinde getirdi. Özellikle devlet kademelerinde ve devlet yönetiminde. Bunun son örneğini yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde gördük ve yaşadık. Yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminde uygulanan teknokrat yönetim sistemi çok başarılı bir sistem oldu.

Teknokrat, özellikle yönetimde oldukça uzman olan, ayrıca ekonomik anlamda da oldukça tecrübeleri olan ve bu uzmanlığı nedeniyle devlet bünyesinde, devlet kademelerinde yetkili olan, söz sahibi olan üst düzeyde görev yapan devlet görevlisidir. Ayrıca bu özelliklerin yanında teknik bilgilerini bilimsel yöntemlerle birleştiren, bununla birlikte insanların yeteneklerinden faydalanması hususunda üstün özellikleri bünyesinde taşıyan üst düzeyde devlet görevlisidir. 

Teknokratlar karar vermeden önce teknik uzmanlarla fikir alışverişinde bulunur, konu hakkında analiz yaparak, bilgi ve becerilerini, ayrıca tecrübelerini birleştirip, ondan sonra karar verirler. 

Siyasette teknokratların rolü ve önemi çok büyüktür; Özellikle de kurumların yönetilmesi, süreçlerin bilimsel yöntemlerle değerlendirilmesi ve uzmanlardan oluşan bir kurul kurulması ve bu kurulun karar verme süreçlerinde olumlu sonuçlar doğurması ülkemizde büyük başarıya imza attı.

Teknokrat Hükümeti, Büyük Başarılara İmza Attı;

Ülkemizde ilk defa 1971-1972 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak görev yapan Kocaeli-Kandıra İlçesinde doğan, kıymetli hemşehrilerimiz rahmetli İsmail Nihat Erim önderliğinde iki defa partiler üstü “Teknokrat Hükümeti” kurulmuştur. Bu hükümet sisteminde siyasi kurumların idare edilmesi ve yönetimsel alınacak kararlar teknokratlardan oluşan, alanında uzman olan uzmanlar kurulu tarafından yürütülür. Uzmanlar kurulu tarafından alınacak kararlar siyasi olarak, bilimsel olarak ekonomik olarak ele alınır. Daha sonra da gerçeklik ve uygunluk derecesi araştırılıp, ondan sonra karar mekanizması uygulanır. 

“Hükümetimizin başarıları olma sebebi, Teknokrat Hükümeti olmasındandır” 

Hükümetimizin bakanları teknokratlardan oluşmaktadır. Belediye başkanları da teknokratlardan oluşması gerekiyor. Dünyanın en zor sektörlerinden havacılık sektöründe uzun yıllar üst düzeyde yöneticilik yapan, eğitim başkanlığı yapan Şahin Karasar, teknokrat olarak, eğitimci olarak, ayrıca tecrübeli olarak Maltepe Belediye Başkanı olarak çok büyük bir başarılara imza atacaktır. 

Uzun yıllar boyunca edindiği tecrübelerini ve hazırladığı projelerini hayata geçirmek için, ayrıca Maltepe’ye eserler bırakmak için siyasete giren ve İstanbul’un en güzel ilçelerinden birisi olan Maltepe ilçesine Belediye Başkan Aday Adayı olan Profesör Doktor sn; Şahin Karasar, teknokrat olması sebebiyle daha kolay ve daha bilimsel yöntemlerle, rasyonal kararlar alacak, ekibiyle birlikte özveriyle çalışarak, hem ülkemize,hem de Maltepe’ye büyük eserler bırakacaktır.

Siyasete atılmadan önce de, aktif siyaset sürecinde de halkla bütünleşen ve halkın teveccühünü kazanan, hatta ve hatta halkın sevgilisi olan Maltepe Belediye Başkan Aday Adayı Profesör Doktor sn; Şahin Karasar, Maltepe’ye hizmet etmek için büyük bir özveriyle çalışmalar yapıyor. Maltepe’ye yeni eserler kazandırma noktasında çalışmalar yapan, hizmette sınır tanımayan, gecesini gündüzüne katan sn; Şahin Karasar ve ekibi, çok büyük başarıya imza atacaktır. Bundan hiçbir endişemiz ve şüphemiz yoktur. 

Aktif, dinamik bir fizik yapısına sahip, yönetim konusunda engin deneyimleri olan Profesör Doktor sn; Şahin Karasar, uzman bir ekiple sahalarda vatandaşlarımızla bütünleşerek, Maltepe ilçesinin sorunları üzerine vatandaşlarımızla istişareler yapıyor ve çözümler konusunda projelerini sunuyor. Bununla birlikte yepyeni bir Maltepe inşa etmek istiyor.

Bizler de Profesör Doktor sn; Şahin Karasar ve ekibine başarılar ve kolaylıklar diliyoruz. 

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın

YORUM YAP