DOLAR 32,7350 % 1.4
EURO 35,0395 % 0.36
STERLIN 41,5338 % 0.69
FRANG 36,7726 % 1.8
ALTIN 2.452,62 % 2,58
BITCOIN 65.376,00 -2.22

Türk Futbolunun Geldiği Nokta; Dayak!!!

Yayınlanma Tarihi : Google News
Türk Futbolunun Geldiği Nokta; Dayak!!!
0

Türk Futbolunun Geldiği Nokta; Dayak !

Uzun yıllardır Türk futbolunda büyük sıkıntılar ve büyük bir kaos ortamı var. Özellikle de hakemler konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Aslında en büyük sorun, son yıllarda ülkemizde kaliteli hakemler yetişmiyor!

Milyon dolarlık takımların, milyon dolarlık futbolcuları sahaya çıkıyor. Amaçları, güzel bir futbol ortaya koymak. Ayrıca taraftarlarını mutlu etmek ve maçı kazanmak. Bunun için varını yoğunu ortaya koymak. Kısacası hem seyircileri mutlu etmek, hem maçı kazanmak. 

Ama maalesef öyle olmuyor!

Milyon dolarlık takımların, milyon dolarlık futbolcuları sahaya çıkıyor. Amaçları maçı kazanmak. Ama hakemler yanlış kararlar alarak, yanlış düdük çalarak, maçı resmen katlediliyor. 

Nedense son yıllarda ülkemizde kaliteli hakemler yetişmiyor. Eskiden liglerimizde çok kaliteli ve çok eğitimli, doğru kararlar alabilen, ayrıca doğru düdük çalan hakemler vardı. Ne hikmetse kaliteli hakemler yerini kalitesiz hakemlere bıraktı. Ülkemizde ne yazık ki hakemler evrim geçirdi!

Nedendir bilinmez ama, bunun bir sebebi ve açıklaması olmalıdır. Aslında en büyük problem, en büyük sıkıntı Türkiye Futbol Federasyonu yöneticilerinde. Yani kısacası bu rezilliğe sebep olan, bu rezilliğe göz yuman, Türkiye Futbol Federasyonu yönetemeyen Mehmet Büyükekşi ‘de. 

Aslında uzun zamandır Türkiye Futbol Federasyonu’nda sorun vardı. Bir türlü yerine oturmayan sistem, çözülemeyen sorunlar, kulüp başkanları ile diyalog eksikliği, karşılıklı atışmalar…

Özellikle kulüp başkanlarının Türkiye Futbol Federasyonu’ndan eşitlik ve adalet konusunda istekleri vardı. Aslında kulüp başkanları Futbol Federasyonu’na olan güvenleri yoktu. Ne acı bir durum değil mi?

Kulüp başkanları federasyona güvenmiyor. Kulüp başkanları ve futbolcular hakemlere güvenmiyor. Peki ne olacak bu durum? Koskoca Türkiye’nin geldiği noktaya bakınız? Koskoca Türkiye’de doğru dürüst maç yönetecek, kaliteli hakemler yok mu? Koskoca Türkiye’de kaliteli hakemler niye yetişmiyor?

Aslında ülkemizde bir çok spor dalında ve bir çok federasyonda sorunlar var. Ama özellikle de futbol konusunda büyük sıkıntılar ve büyük sorunlar var. Özellikle de ülkemizde futbol terörü var. Sahalarda muhabere meydan savaşları yaşanıyor. Futbolcular birbirine saldırıyor. Futbolcular hakemleri darp ediyor. Seyirciler birbirine ve futbolculara, ayrıca hakemlere ağır hakaretlerde bulunuyor. Bununla da kalmayıp, kulüp başkanları ve seyirciler sahaya inerek, futbolcuları ve hakemleri darp ediyor.

Türk Futbolunun Utanç Kaynağı!

Dün akşam MKE Ankaragücü- Çaykur Rizespor arasında oynanan maçta, MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, hakem Halil Umut Meler’e yumruk attı. Faruk Koca’nın hakem Halil Umut Meler’e attığı yumruk dünya basınında da yer aldı. Hakem yanlış karar alsa bile, koskoca kulüp başkanının sahaya inerek hakemi darp etmesinin bir izahı ve bir mantığı olamaz. Peki öyleyse hakem hata yapmışsa, yanlış düdük çalmışsa, yanlış kart göstermişse VAR ( Video Yardımcı Hakem) neye yarıyor?

Allah Allah, nerede yaşıyorsunuz beyler?

Bu ülke kabile devleti değil beyler!

Bu ülke muz cumhuriyeti değil beyler!

Ülkemizde ne federasyon sorunları ve tartışmaları bitiyor. Ne hakem sorunları ve tartışmaları bitiyor. Ne bu sorunlar çözüme kavuşuyor. Ülkemizde oynanan futbol müsabakalarında hakemlerin aldığı yanlış kararlar yüzünden, hakemler resmen maçı katlediyor. Seyirciler ve kamuoyu futbol konuşmak yerine, hakemleri ve hakemlerin aldığı yanlış kararları ve yaptığı hataları konuşuyor. 

Hata üstüne hata yapılıyor. Ama maalesef değişen hiçbir şey yok. Bu iş de bir gariplik ve bir dümen var ama!

Evet ülkemizde yıllardan beri hakemler konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Lakin niye bu konuda önlemler alınmıyor ve çözümler üretilmiyor?

Aslında Türk futbolunda hala etkili olan, Türk futbolu bölen, Türk futbolunu kendi menfaatleri doğrultusunda yapılandıran belli bir gurup insan kitlesi var! Çakır, Sarvan, Tokat, Ilgaz, Çakar ve Toroğlu. 

Bu kişiler Türk futbolundan elini eteğini çekmediği sürece ülkemizde ne futbol düzelir, ne de hakem hataları biter. Çünkü bu kişiler futbol camiasında kendilerine bir dünya kurmuşlar. Ayrıca futbol camiasını kendi eksenleri etrafında döndürüyorlar. 

Ülkemize kaliteli hakemler lazım. Ülkemizi Avrupa’da temsil edecek, bizleri gururlandıracak hakemler lazım. Ülkemize ahlaklı, namuslu, karakterli, kişilikli, eğitimli hakemler lazım. Futbol Federasyonu’nun önce kendini düzelmesi, daha sonra da hakemler konusuna bir el atmalıdır.

Türk futbolu bu değil beyler. 

Futbol, bir spor dalıdır. Spor, centilmenlik ister. Spor, eğlencedir. Spor, yarıştır. Spor, sağlık için bir amaçtır. Spor, sağlıklı yaşamak ve dinamik olmak için bir uğraştır. Yani spor hayatımızın her alanında var. 

Ülkemizde daha önce başarılı olmuş, doğru kararlar almış , maçları layıkıyla yönetmiş, maçların katledilmesine duyarsız kalmamış, kişilikli, ahlaklı, karakterli hakemlerimiz de vardı; Mutlu Çelik hakem gibi. Mutlu Çelik, hakemler konusunda; ” Hakemler futbolu bilmiyor. Futbolu bilmedikleri için de yanlış kararlar alıyorlar “… Eski hakem Mutlu Çelik tamamen haklıdır. Futbolu bilmeyen, futbol maçını yönetemez. Ülkemizin eski hakem Mutlu Çelik gibi değerli ve doğru kararlar alabilen hakemlere ihtiyacı vardır. Eski hakem Mutlu Çelik tamamen haklıdır.  Mutlu Çelik, çok doğru analiz etmiş günümüzde ki hakemleri. Günümüzde ki hakemler futbol oynamadıkları için, futbolu bilmedikleri için, futbol konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için yanlış kararlar alıyorlar. Yani kısacası hakemler maçı ve oynanan futbolu okuyamıyorlar. Futbolculuk yapmadıkları için de futbolcularla iletişim kuramıyor, futbolcuların psikolojisinden de anlamıyorlar. O yüzden de hakemler sürekli olarak hata üstüne hata yapıyor, yanlış kararlar alarak, maçları resmen katlediliyorlar. Sonuç ortada; Rezalet…  Türk futbolu adına utanç verici bir durum. Yazıklar olsun Türk futbolu bu hale düşünenlere. Yazıklar olsun Türk futbolu katledenlere…

Kıymetli okuyucularım, 

Sözün özeti olarak, bir sporcu ve bir futbol sever olarak, öncelikle Türk Futbol Federasyonu’ndan ve Türk futbolundan utanç duyuyorum. Maalesef bu durum karşısında ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dünya basınında düştüğü duruma da üzülüyorum. Türk Milleti savaşçı bir millet olabilir. Türk Milleti kahraman ve cesur bir millet olabilir. Ama Türk Milleti centilmen bir millettir. Türk’ler spor dalında dünyada nam salmış bir millettir. Özellikle de Ata sporu güreş müsabakalarında.  Hiç  kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni rencide edemez. Hiçbir kulüp başkanı Türk futbolunu iğrenç bir duruma düşüremez. Bunu unutmayın beyler!

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın 

Gazeteci, Yazar, Köşe Yazarı , Yorumcu, 2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

YORUM YAP