DOLAR 32,2035 % -0.01
EURO 35,0327 % 0.05
STERLIN 40,9641 % 0.13
FRANG 35,4656 % 0.17
ALTIN 2.502,44 % 0,07
BITCOIN 66.905,43 -0.307

Baş ağrısını önlemek için…

Yayınlanma Tarihi : Google News
0

Muhterem Kardeşlerim…
Her yazımızda olduğu gibi, sizlere önemli konuları öncelikle sahih kaynaklardan, Tam İlmihal Saadeti Ebediyye, İmamı Rabbani Hazretlerinin Mektubat, Hakikat Kitab Evinin İhlas Yayınlarından faydalanarak sizleri bilgilendirelim istiyoruz.

Efendim;
Tıbbi bir çare bulamayan bir kimse, baş ağrısını önlemek için başka doktorlara da gitmelidir.

Bazı gıdaların da baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir:
1- Meyve sebzeler
Çörek otu ekmekle yenirse baş ağrısını dindirir. Badem, haşhaş tohumu, nane, biberiye, çikolata, elma yemek baş ağrısına iyi gelir. Karabiber tarçınla içilirse baş ağrısını giderir. Tere tohumu müzmin baş ağrısına iyi gelir. Kavun, karpuz baş ağrısını giderir.

Bir Hadis-i Şerif meali şöyledir:
“Kabak, baş ağrısına iyi gelir.” [Müslim]

Nane, limon, toz karanfil ve iki çay kaşığı sirkeyi 5 dakika kaynatıp balla tatlandırarak iki-üç bardak içmek, çörek otunu, toz karanfili enfiye gibi koklamak, tuzlu veya sirkeli patatesi veya salatalığı ikiye bölerek alna koymak, çörek otunun dumanının tütsüsünü koklamak, kavrulmuş kahveyi koklamak, kabak suyunu burna çekmek, soğan ezmesine sirke ilave ederek alna koymak, taze marul sirkeyle yemek, haşlanmış nohut yemek, limonu kahve karışımıyla yemek, limon kabuğu tozunu balla yemek, burna 2–3 damla soğan suyu damlatmak, kulağa acı badem yağı damlatmak, servi kozalağı çayını gül suyuyla karıştırarak başa sürmek, baş ağrılarına iyi gelir.

2- Çaylar
Oğul otu çayı, zencefil çayı, şahtere çayı, karabaş otu çayı, papatya çayı, yavşan otu çayı içmek baş ağrısına iyi gelir.

200 gr. üzerlik tohumu 5 kilo üzüm şırasıyla 1,5 kilo kalıncaya kadar kaynatılıp her gün iki bardak bir ay içilirse, müzmin baş ağrısını ve sarayı geçirdiği tecrübe edilmiştir.

Bir avuç arpa, bir litre suda kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. Cam sürahiye süzülür. Bekletilip ılıklaşınca üzerine bir limon sıkılır. Balla tatlandırılıp içilir yarım baş ağrısına iyi gelir.

Anason çayı içmek, ıhlamur, kiraz sapı çayını içmek, reyhan çayını içmek, kekik suyu içmek, iki gram karabiberi 3 çay kaşığı tarçınla içmek, bir bardak kaynar suya 4–10 gr. kimyon koyup demleyerek içmek de baş ağrılarına iyi gelir.

3- Hareketlerde bulunmak
Deriyi her gün ılık suyla ovmalı, haftada iki kere ılık suyla yıkanmalı.
Bir Hadis-i Şerif meali şöyledir:
“Hamamdan çıkarken ayakları soğuk suyla yıkamak, baş ağrısını giderir.” [Ebu Nuaym]

Açık havada dolaşmak, yeşilliğe ve akarsuya bakmak da iyidir. Baş ağrısı için, başa kına koymak da faydalıdır.

4- Dua okumak
Abdestli olarak Bekara suresinin 196. Âyeti, Femen Den Ev-Nüsük’e kadar yazılıp, başa konur. İslam harfleriyle, başına Besmele ve sonuna Üskün Lillah yazılır. Baş ağrısına iyi gelir. (Menafi’un-nas)

Hazreti Ali’nin rivayet ettiği Hadis-i Şerifin meali şöyledir:
“Ya Ali, başın ağrıyınca, iki elini başın üzerine koyup, Haşr suresinin sonu olan Lev Enzelna Âyet-i Kerimesinden sonuna kadar oku.” [M.Ç.Y. Güzin]

Baş ağrısına ilaç

Baş ağrısı için önce doktora gitmeli. Vücudumuz bize emanettir. Dinimiz onu iyi korumamızı emrediyor. Hastayı tedavi ettirmek gerekir. Tedavinin, hastalığın durumuna göre, ilaç ile sadaka vermekle ve dua ile yapılacağı bildirilmiştir. Tecrübe ile tesirleri kesin olan, aşı, serum ve mikrop öldürücü ilaçları kullanmak farzdır.
Yani Allahü Teâlâ’nın emridir. Tesiri kesin olan ilaçlar, gıda gibi olup, ilaç almayıp ölmek günahtır. Peygamber Efendimiz, “Sallallahü Aleyhi ve Sellem” üç türlü ilaç kullanmıştır. Kur’an-ı Kerim veya dua okurdu. Fen ile bulunan ilaçları kullanırdı. Her ikisini karışık da kullanırdı.

Baş ağrısı hakkında Hadis-i Şeriflerde buyuruluyor ki:
“Başı ağrıyan, elini başına koyup Haşr Sûresinin sonunu okusun. Bu her hastalığa şifadır.” [Eddevâ Fi Def’id-Düâ]
“Baş ve boğaz ağrısına demirhindi meyvesi iyi gelir.” [Hâkim]
“Vücuda yağ sürerken kaşlarından başlamak, baş ağrısını giderir.” [İbni Sünnî]
“Şifasını Allah’tan bekleyerek baştan kan aldırmak, şu 7 derde devadır: Delilik, baş ağrısı, cüzzam, alaca hastalığı, uyuklama, diş ağrısı, göz kararması.” [Taberânî]
“Bir gece bir baş ağrısına tutulan, Allahü Teâlâ’ya isyan etmeyip sabreden, hâline razı olan, anasından doğduğu günkü gibi, günahlarından temizlenir.” [İbni Ebid-Dünya]

Resulullah Efendimiz, başı ağrıyana, hacamat tavsiye ederdi. (Ebu Davud, İbni Mâce, Tirmizî)
Resulullah Efendimiz, baş ağrısı için başına kına da koyardı. (İbni Sünnî)
Kavun, karpuz böbrekleri temizler, baş ağrısını giderir. (R. Nâsihîn)

Allahu Teâlâ cümlemizi Kendisine layık Kul, Habibine layık Ümmet eylesin. (Amin)

YORUM YAP