DOLAR 32,2384 % 0.1
EURO 35,1109 % 0.17
STERLIN 40,8867 % -0.04
FRANG 35,4775 % 0.19
ALTIN 2.504,99 % 0,17
BITCOIN 66.292,56 -1.032

“Yenilen Pehlivan Güreşe Doymaz ”  

Yayınlanma Tarihi : Google News
“Yenilen Pehlivan Güreşe Doymaz ”   
0

“Yenilen Pehlivan Güreşe Doymaz “

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yenilgiye doymayan bir genel başkandır. Ne hikmetse girdiği her seçimi kaybeden ve hiçbir yenilgiden ders almayan, hatta her yenilgi sonrasında pişmiş kelle gibi sırıtan bir siyasetçidir!…

AK PARTİ Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı sn; Recep Tayyip Erdoğan’a karşı rakip olarak girdiği her seçimi ağır yenilgi alarak , hatta ve hatta büyük bir hezimete uğrayarak kaybeden CHP Genel Eski Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir türlü yenilgiye doymuyor. CHP Genel Kurultay’ında Özgür Özel karşısında Genel Başkanlığını kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu, son yenilgisini de alarak, CHP Genel Başkanlığına veda etti. 

Siyaset tarihinde örneğine ender rastlanan bir seçim süreci yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu, AK PARTİ Genel Başkanı sn; Recep Tayyip Erdoğan ile yarıştığı hiçbir seçimde zafer kazanamadı. Tüm seçimlerde AK PARTİ’nin her zaman gerisinde kalarak, partisini ağır yenilgilere uğrattı. Her seçimde yenilgiler alan CHP seçmenleri utanç duydu, rezil kepaze oldu. Ama Kemal Kılıçdaroğlu ne utanç duydu, ne de genel başkanlığı bıraktı. Hiç utanmadan ve hiç sıkılmadan CHP Genel Başkan koltuğuna resmen yapıştı. Bir çok seçimi kaybetmesine rağmen genel başkanlık koltuğunu bir türlü bırakmadı. Ta ki en son olarak yapılan CHP Olağan Kurultayı’na kadar. 

Tartışmalı, kavgalı ve ağır hakaretler içeren  bir kurultay yapan CHP ( zaten CHP ne zaman tartışmasız, ne zaman kavgasız ve ne zaman hakaretsiz bir kongre yaptı ki) CHP Olağan Kurultayı’nda , artık değişim isteyen   değişimcilerin istediği ve desteklediği aday Özgür Özel, ikinci turda CHP Genel Başkanı olarak seçildi.

Yaptığı ince hesapları tutmayan Kemal Kılıçdaroğlu, uzun zamandır yürüttüğü genel başkanlığa veda etmek zorunda kaldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e söylesinler de, CHP Genel Başkanlık koltuğunu Kemal Kılıçdaroğlu’nun evine göndersin. Belki Kemal Kılıçdaroğlu, evinde oturup, bol bol çayını ve kahvesini içer !!!

Aslında CHP Delegeleri Kemal Kılıçdaroğlu’na Bir Ders Verdi. 

Aslında bazen ders vermek lazım insanlara. Tıpkı CHP delegelerinin Kemal Kılıçdaroğlu’na verdiği ders gibi. Siyasi hayatı boyunca dişe dokunur bir siyaset yapmayan, hatta tek işi Cumhurbaşkanı sn; Recep Tayyip Erdoğan’ı haksız yere eleştirmek ve yermek olan Kemal Kılıçdaroğlu, boyunun ölçüsünü aldı. CHP Genel Başkanlığını kaybeden Kemal Kılıçdaroğlu, arkasına bile bakmadan salonu terk etti. Hem de apar topar. ..

Siyasi parti liderleri siyasette başarılı olabilir.

Başarısız da olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Ama siyasi parti liderlerinin girdiği her seçimi kaybetmesi normal bir durum değildir. Bu yenilgiye kargalar bile güler. Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaybettiği seçimlere bir göz atalım;

Yenilgiye Doymayan Bir Genel Başkan…

12 Eylül 2010 Anayasa Referandumu

12 Haziran 2011 Genel Seçimler

30 Mart 2014 Yerel Seçimler

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

7 Haziran 2015 Genel Seçimler

1 Kasım 2015 Erken Genel Seçim

16 Nisan 2017 Anayasa Referandumu

24 Haziran 2018 Genel Seçim

31 Mart 2019 Yerel Seçim

14 ve 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri (her ikisinde de kaybetti)

Ne diyelim ki! Kemal Kılıçdaroğlu hakkında diyecek bir şey bulamıyoruz. Zaten Kemal Kılıçdaroğlu’ da hiçbir şey diyemedi. Ama her seçimde ağır yenilgiye uğramasına rağmen , yenilgiye doymayan bir pehlivan gibi, Kemal Kılıçdaroğlu bu defa yeter demek zorunda kaldı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Girdiği Her Seçimi Niçin Kaybetti?

Hata; 1

Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi hayatında hep hatalar yaptı. Ya da yapılan yanlışları görmezden ve duymazdan geldi. Ya da mecbur bırakıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’yi bitirdi. Çünkü CHP’nin kültürünü mahvetti. CHP olarak seçimlere tek başına girmek yerine, bir çok parti ile ittifak kurmak zorunda kaldı; İyi Parti, Deva Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi. DP. ..

Ayrıca HDP ile de işbirliği yaparak, bir çok ilde HDP’nin desteğini aldı. 

Hata; 2

Kemal Kılıçdaroğlu, siyasi hayatı boyunca hep AK PARTİ Genel Başkanı sn; Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret edici söylemlerde bulundu. Hiçbir zaman yapıcı bir siyaset yapmadı. Bu davranışı seçmenler tarafından olumsuz etkilendi. Sırf bu yüzden seçmenler Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermedi. 

Hata; 3

Kemal Kılıçdaroğlu, onlarca seçim kaybetmesine rağmen, inat etti genel başkanlığı bırakmadı. Seçmenler, Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu tavrına ve CHP’nin bu başarısızlığa tahammül etmedi. 

Hata; 4

Kemal Kılıçdaroğlu, iki lafı toparlayıp bir tek cümle bile kuramadı. Mitinglerde sürekli olarak dili sürçtü. 

Hata; 5

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığı yaptığı süreçte ekibini ve seçmenlerini bir arada tutamadı.

Hata; 6

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin yaptığı tüm kongrelerde çıkan tartışmaları ve kavgaları bir türlü önleyemedi. 

Hata ; 7

Kemal Kılıçdaroğlu , hayatı boyunca ılımlı, yapıcı, barıştan yana bir siyaset yapmadı. Sürekli olarak AK PARTİ Genel Başkanı sn; Recep Tayyip Erdoğan ile didişti. Sürekli olarak hareket etti. 

Hata ; 8

Kemal Kılıçdaroğlu hiç bir zaman ekip kuramadı ve takım olamadı. 

Hata; 9

Kemal Kılıçdaroğlu, hep kendini CHP’ nin üstünde gördü. Hep tek adam olmak istedi. 

Hata; 10

Kemal Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’yi farklı boyutlara götürdü. 

Aslında bu hatalar uzayıp, gidiyor…

Kemal Kılıçdaroğlu’nun hatalarını yazmak istesek , bir kaç kitap yazabiliriz. Ama, sayfam buna yetmez.

Uzun yıllardır iktidarda olmasına rağmen, hala bir tek genel başkanının ağzının içine bakan, yapılan tüm kongrelerde kavgasız ve gürültüsüz seçim yapan AK PARTİ, bu başarısını disiplinli oluşuna ve genel başkanına olan bağlılığına ve genel başkanlarına olan sevgi ve saygısına borçludur. 

Türkiye’de şimdiye kadar hiçbir parti bu kadar istikrarlı bir süreç yaşamadı. Ayrıca şimdiye kadar hiçbir parti bu kadar uzun süre iktidarda kalmadı. Bu da AK PARTİ Genel Başkanı sn; Recep Tayyip Erdoğan’ın başarısıdır. Halkın hala sn; Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmesi, sayması ve destek verme sebebi de budur. 

Çünkü sevgi karşılıklıdır. 

Saygılarımla!

Ayhan Yalçın 

Gazeteci, Yazar, Köşe Yazarı , Yorumcu,

2019 seçimlerinde Kandıra Belediye Başkan Aday Adayı, Sivil Toplum Lideri, Siyasetçi , İşletmeci, Satış Pazarlama uzmanı, Yaklaşık 50 farklı alanda eğitim ve sertifika sahibi, Eğitimci, Danışman, Genel Müdür, CEO

( Ben Yalnızca Haddimi Bilirim )

YORUM YAP